SGK Bilgi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

SGK
18.11.2018
269
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı yapan bir devlet kurumudur. Devlet vatandaşların daha iyi yaşam şartları altında yaşayabilmeleri için çeşitli yardım ve devlet desteği kampanyaları düzenlemektedir. Düzenlenen bu kampanyaların düzenli olarak uygulanmasıyla birlikte çocuklara devlet yardımı veriliyor. Eğer sizlerde şartlara uygunsanız bu yardımlardan alabilirsiniz.

Çocuk yardımı adı altında halk arasında bir adet yardımın bulunduğu düşünülür. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen birden fazla çocuklara yönelik yardım bulunmaktadır. Bu yazımızda devletin verdiği tüm yardım paralarını ve çocuklara yönelik olan tüm destekleri anlatacağız. Genel bilgi verdiğimiz bu yazıda anlatılanların detaylarını yazı içerisinde ki kırmızı kelimelere tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

PTT Çoçuk Parası Sorgulama

Doğum Parası Nedir? Ne Kadar? Doğum Parası Alma Şartları

Doğum Parası Sorgulama 2020

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı çeşitleri az evvel de belirttiğimiz üzere oldukça fazladır. Bu yardımların her birinin belli şartları ve verilme nedenleri bulunmaktadır. Yardımlardan bazıları her ay ödenen maaş formunda olurken, bazıları ise tek seferlik yardım ödemesi olarak verilmektedir.

Çocuklara verilen haklar adı altında; çocukların eğitim, yaşam ve gelişim süreçleri için yardımlar yapılmaktadır. Ülkede yer alan tüm çocuklar eşittir. Ancak yardımlardan faydalanmak için bu eşitliği yakalayamayan ailelerin çocukları seçilmektedir. Bu sayede her çocuğun elde ettiği hakla birlikte aynı seviyeye ulaşması sağlanır. Devletin çocuklara yaptığı yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Süt Parası : Süt parası anneye doğum sonrasında verilen tek seferlik bir ödemedir. Bu ödeme kapsamında çocuğun ilk doğum masraflarının karşılanması amaçlanmaktadır. Süt parası 2019 yılı için 180_lira olarak ödenir ve geri ödemesiz hibe bir yardımdır. Süt parası isimli yazımızı okuyarak başvuru sürecini ve şartları öğrenebilirsiniz.
 • Çocuk Parası Yardımı : Çocuk parası tamamen zor hayat koşullarında kalan çocukları hedef almaktadır. Mahkeme kararları veya evlat edinme durumlarına karşın zor şartlarda yaşayan çocuklara devlet tarafından aylık çocuk parası ödemesi yapılır. Bu erkeklerde 25 yaşına dek iş buluncaya kadar, kadınlarda ise evleninceye kadar sağlanan bir haktır. Çocuk parası isimli yazımızı okuyarak başvuru ve şartları öğrenebilirsiniz.
 • Doğum Parası Yardımı : Doğum parası ise şartları nispeten diğer yardımlara göre daha nazik olan bir yardımdır. Bu yardım yeni doğan çocukların ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla verilmektedir. Bu sayede kişiler doğum sürecini daha iyi şekilde geçirebilir. Birinci çocukta 300 TL, ikincide 400 TL ve son olarak üçüncü ve daha sonrakilerde 600 TL olarak ödenen bu yardım; her çocuk için alınabilir. Doğum parası isimli yazımızı okuyarak başvuru yapabilirsiniz.
 • Engelli Çocuklara 2022 Engelli Maaşı : Devlet son dönemlerde istihdam noktasında her ne kadar engellileri üzse de, engellilerin hayata tutunması noktasında birçok farklı proje hayata geçiriyor. Bunlardan bir tanesi de engelli çocuklara sağlanan engelli maaşı. Eğer çocuk, devlet hastanelerinden alınan rapora bağlı olarak %40 ve üzerinde engelliyse, bu durumda çocuğa engelli maaşı bağlanmaktadır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi 18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı yazımızda bulabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk yardımı başvurusu yapmak için ilk olarak yardımların şartlarına uygun olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda, eğer tarafınızca yapılan başvuru yardımın şartlarına uymuyorsa yardım alamazsınız. Şartları yukarıda yer alan kısa açıklamalarda paylaştığımız linklerden öğrenebilirsiniz. Çocuk yardımı alma başvurusu için bu şartlarda sorun yoksa en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gidin ve durumunuzu anlatın.

Sonrasında tarafınıza verilecek form ve dilekçeler ile kurum bünyesinde talebinizin resmileştirilmesi sağlanacaktır. Bu form ve dilekçeleri doldurmanız ve akabinde teslim etmenizle birlikte, süreç başlar. Sonrasında size formlarda verdiğiniz telefon ve adres bilgileri üzerinden çocuk yardımı başvuru sonucu iletilir. Eğer olumluysa, Ziraat veya PTT üzerinden parayı nasıl alacağınız anlatılır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı Başvurusunda İstenen Evraklar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı kapsamında yararlanmak istediğiniz destek kampanyasına başvuru yapmaya gitmeden önce bazı evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sırlayabiliriz:

 • Ebeveynin kimliği,
 • Çocuğun varsa kimliği,
 • Çocuğun kimliği yoksa doğum belgesi,
 • Engelli yardımı alabilmek için engelli raporu,

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı Alma Şartları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuklara yardım yaparken, öncelikli ihtiyaçlarını ön planda tutmaktadır. Her yardımın şartları farklı olmakla birlikte, bizler bu başlık altında sadece genel çocuk yardımı şartları konusunu işleyeceğiz. Her yardımın farklı şartlarını ilgili içerikte bulabilirsiniz. İşte kurumun çocuklara yönelik başvurularda çoğunlukla aradığı temel şartlar:

 • Ailenin gelir durumun az olması,
 • Çocuğun vefat etmemiş olması,
 • Ailenin mal varlığının olmaması,
 • Babanın veya annenin sigortalı olması (Süt Parası için),
 • Çoğunlukla anne ya da babanın Türkiye vatandaşı olması,
 • Çocuğun öksüz/yetim veya sahipsiz olması da bazı yardım şartlarında aranmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.