SGK Bilgi

Ziraat Bankası Cenaze Yardımı Sorgulama

SGK
16.12.2018
557
Ziraat Bankası Cenaze Yardımı Sorgulama

Ziraat Bankası cenaze yardımı sorgulama işlemi için hizmet veren bankalar arasında yer almaktadır. SGK tarafından yapılan ödemeler artık kişilerin adına da yapılabiliyor. Bu nedenle Ziraat Bankası üzerinden SGK ölüm yardımı ödeneği sorgulaması yapabileceğiniz gibi diğer bankalardan da ödeme alarak sorgulama yapabilirsiniz. Ölüm parası sorgulama işlemi için öncelikle herhangi bir SGK hesabı vermeyenleri konu alacağız. Eğer ölen kişinin E-Devlet hesabı üzerinden herhangi bir bankaya SGK için hesap tanımlanmışsa bu durumu da sizler için anlatacağız. Sakince içeriği okumaya devam edin.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme için daha detaylı bilgiye SGK Ölüm Yardımları 2019 isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz. Başvuru dilekçesi ve yapılması gerekenleri tüm detaylarıyla orada anlattık.

Eğer başvuru esnasında ödemeyi başka birinin adına almak istediğinizi belirttiyseniz ilk başlığı geçin.

SGK Ölüm Yardımları (Cenaze ve Diğer Yardımlar Detaylı)

2 Ayda Bir Dul Maaşı | 2 Ayda Bir Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Ziraat Bankası Ölüm Parası Yardımı Sorgulama

Şimdi ilk olarak ölen kişinin E-Devlet hesabına girmeniz gerekiyor. Eğer ölen kişinin bu yöndeki şifre bilgilerini bilmiyorsanız bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri bünyesinden sorgulama yapmanız gerekli. Bu sayede kişinin ölmeden önce SGK’dan tarafına yapılacak olan ödemelerde bir banka hesabı belirtip belirtmediğini göreceğiz.

Ölüm Yardımı Kime Ödenir? Kimler Alabilir?

Eğer talep ederseniz kişinin maaş hesabına alabilirsiniz. Farklı biri başvuru yaptıysa bu durumda kişinin mevcut SGK’da kayıtlı hesaplarına ödeme yapılır. Ölüm yardımını ölen kişinin birinci derece yakınları öncelikle alabilir. Eğer hiçbir yakını yoksa, başvuru yapması durumunda masrafları üstlenen kişiye ödeme yapılır.

Ölen kişinin E-Devlet bilgilerini biliyorsanız, www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-banka-hesabi-tanimlama adresine giriş yapın. Sonrasında kişinin E-Devlet giriş bilgilerini girerek sisteme güvenli bir şekilde girişinizi tamamlayın. Ziraat Bankası ve daha birçok banka burada yer almaktadır. Eğer ekranda sarı bir kutu içerisinde “Daha önce SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tamamlama” işlemi yapmadınız tarzı bir şey yazıyorsa bu durumda ödemeniz PTT üzerinden yapılacaktır. SGK tarafından yapılacak şahıs ödemelerinde tercih edilebilecek bankalar şunlardır:

 • Akbank
 • Burgan Bank
 • Fibabanka
 • Halkbank
 • Şeker Bank
 • TEB
 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bank
 • Garanti Bankası

Şimdi eğer ödeme kişinin hesabına yapılacaksa ki bunu dilekçede bildirebilirsiniz, bu durumda E-Devlet üzerinde yukarıdaki kayıtlı hesaplardan herhangi birine para yatırılacaktır. Başvurudan sonraki ayın 8. ve 14. günlerinde paranız hesaba yatırılacaktır. Eğer ölüm yardımı başvurusunda farklı birisi ismini verdiyse, bu durumda “ÖLÜM PARASI BAŞVURUSU YAPAN KİŞİNİN” kayıtlı hesaplarına ödeme yapılacaktır.

Ölüm Parası Sorgulama

Ölüm Parası sorgulama

SGK Cenaze Yardımı Sorgulama

Şimdi diyelim ki Ali isimli birisi vefat etti. Bu durumda Ali’nin öncelik sırasına göre:

 • Eşine, yoksa
 • Çocuklarına, yoksa
 • Anne veya babasına, yoksa
 • Öz kardeşlerine ödeme yapılır.

Eğer bunlardan hiçbiri yoksa bu durumda ilgili kurumlardan “bu adamın cenaze masraflarını ben üstlendim” içerikli belgeyi alan üçüncü taraf kişiye ödeme yapılır. Cenaze masrafları nedeniyle yapılan bu yardıma başvuru yapan kişi için ödeme almak için iki yol bulunmaktadır. Dilerseniz bunları da inceleyelim.

SGK Şahıs Ödemeleri Hesabınıza Ödeme Alma

Yukarıda da anlattığımız üzere eğer E-Devlet üzerinde SGK tarafından yapılacak ödemeler için adınıza tanımlı bir vadesiz hesap varsa bu durumda ödeme tarafınıza o hesap üzerinden yapılır. Bunu yukarıda verdiğimiz E-Devlet linki üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Eğer memur ölüm yardımı almak istiyorsa bu durumda maaş kartına direkt ödeme yapılacaktır.

Hesabınız Yoksa PTT’den Ölüm Cenaze Yardımı Parası Alma

Eğer hali hazırda hesaplarınız arasından herhangi biri SGK tarafına kayıt ettirilmemiş ise veya hiçbir bankada hesabınız yoksa bu durumda cenaze yardımı ödemeleri PTT üzerinden yapılmaktadır. Devlet ölüm yardımı başvurusu yapan kişiye bakar hesabı varsa o hesaba yoksa PTT üzerinden kimlik numarasına ödeme yapar. Bunu ülkede bulunan tüm PTT şubelerinden çekebilirsiniz.

Ölüm Parası Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yukarıda kimin hangi bankadan ölüm yardımı alacağını anlattık. Buna bağlı olarak PTT üzerinden ödeme alacaksanız başvurunuzdan sonraki ayın 8. ve 14. günleri arasında en yakın PTT şubesine gidin. Başvuru yapan kişi kimlik göstererek sorgulama yapabilir. Başvuru yapan kişi haricinde birinin bu sorgulama maksadıyla gelmesi durumunda kesinlik bilgi verilmeyecek ve ödeme yapılmayacaktır.

Eğer bir banka hesabınız varsa ve oradan ödeme alacaksanız yine aynı şekilde başvurunuzu takip eden bir sonraki ayın 8. ve 14. günleri arasında bankanızla iletişime geçerek bakiye sorgulama yapabilirsiniz.

SGK Ölüm Parası Ödemedi! Ne Yapmalı?

SGK tarafına başvuru yapılıp, bir sonraki ayın 14. günü geçmiş olmasına rağmen halen ödenmeyen SGK ölüm yardımı paraları için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Orada sizlere neden ödeme yapılmadığı konusunda detaylı bilgi verilecektir. SGK tarafından yapılan tüm çalışmalar aşama aşama kayıt altında olduğundan herhangi bir sorun ortaya çıkmaz.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.