SGK Bilgi

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama 2020 (Güncel İçerik)

SGK
13.08.2018
868
Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama 2020 (Güncel İçerik)

Genel Sağlık Sigortası borç sorgulama hemen her sigortalı tarafından merak edilirken, asıl ilgi odağında sigortası olmayan vatandaşlar bulunmaktadır. GSS sorgulama yöntemi oldukça kolaydır. Genel Sağlık Sigortası pirim sorgulama yöntemi bir kenarda dursun, bu sorgulama sonrasında veya öncesinde yapılması gerekenlere göz atmamızda fayda var. GSS pirim borcu sorgulama sayesinde devlet kurumlarına olan borcunuzu sorgulama fırsatı bulabilirsiniz. Bu sizlerin ödemesi gereken ve yasal zorunluluk yansıtılan bir bedeldir.

İlk olarak bu sigorta türünün neden bu kadar çok hayatımızın merkezinde yer aldığına göz atalım 1 Ocak 2012 tarihinde gündeme Meclis kürsülerinden getirilen bu zorunluluk arzıyla ilgi çeken uygulama, tamamen eşitlik ve adalet odaklı olarak lanse edilmektedir. Bu tarih öncesinde hastanelerde Bağ-Kur veya Emekli Sandığı gibi çeşitli sigorta türlerinin güvence maliyetleri soruluyordu. Bu uygulama ile birlikte herkese zorunlu ve eşit sağlık sigortası uygulaması getirildi. Bu sayede herkes aynı maliyetle, devletin sağladığı sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.

18 Yaş Altı Çocuklarda Genel Sağlık Sigortası

Gelir Testi Sonucu Sorgulama 2020

Genel Sağlık Sigortası Nedir? Neden Uygulanır?

Kısa bir bilgi şöleni uyguladıktan sonra sizlerle konunun özüne gideceğiz. Devlet hastanelerinde hizmet alabilmek için ilgili vezne görevlisine sigorta biriminizi söylemeniz gerekmektedir. Sisteme giriş yapılıp, kimlik bilgilerinizle işleme başlangıç talimatı verildiğinde zaten hemen her türlü sosyal güvence portföyü ortaya çıkacaktır. Bunları tek çatı altında toplayan ve devamlı her devlet hastanesinde, her hizmeti alabilmenize olanak sağlayan zorunlu birikim uygulamasıdır.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Pirim Borcu Sorgulama Ücretsizdir!

Genel Sağlık Sigortası vatandaşların tercihine bırakılmayan ve zorunlu olan bir sigorta yapısıdır. Bu sigorta her vatandaş tarafından karşılanmalıdır. Eğer kişinin bu gibi bir sigorta pirimini karşılayacak maddi durumu yoksa gelir testi yaptırarak GSS ödememek tarzında ki seçeneği seçebilir. Bu durumda, kişinin ve yasal olarak bakmakla yükümlü olduğu kişilerin Genel Sağlık Sigortası devlet hazinesi tarafından ödenecektir.

İnternetten (e-devlet üzerinden) GSS Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternetten genel sağlık sigortası pirim borcu sorgulaması yapmak için ilk olarak E-Devlet platformuna giriş yapabilmeniz gerekmektedir. E-Devlet sizlerin devlet ile olan resmi ilişkisinde, bilişim odaklı köprü görevi gören bir yapıdır. E-Devlet GSS sorgulama ile oturduğunuz yerden Genel Sağlık Sigortası Pirim borcu tutarını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet platformuna giriş yapmak için E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bunu en yakın PTT şubesine giderek, kimliğiniz yardımıyla 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sonrasında www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz ve giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Yukarıda anlatıldığı üzere en yakın PTT şubesinden, E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra hemen sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Buraya tıklayarak E-Devlet GSS sorgulama ekranına erişin.
  • Sonrasında “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basarak, sisteme onay verin.
  • Bu aşamada Kimlik numaranızı ve aldığınız şifreyi ilgili hanelere tuşlayın.
  • “Sisteme  Giriş Yap” yazan butona basarak sisteme giriş yapın.
  • Karşınıza adınıza tecilli olan GSS bilgileri ve sorgulanan GSS borcu çıkacaktır.

Bu ekranda yazan tüm bilgileri sadece sizler görebilirsiniz. Burada yazan kimlik bilgilerini kontrol ederek GSS borcu tablosuna yakından göz atın. Orada sizlerin temel borcu bulunacaktır. Bu tabloya göre pirim borcunuzu görebilirsiniz. Burada yazan sayıda ödeme yapılmadığı veya GSS affı çıkmadığı sürece değişiklik kesinlikle olmayacaktır. Bu sizlerin hizmet bedeli olarak devletin yansıttığı borcu olarak görülmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Borcuna İtiraz

Genel Sağlık Sigortası

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK Prim Borcu

2 Bin, 3 Bin, 10 Bin ve Daha Fazla GSS Borcu Sorgulaması Sonucu Çıktı! Ne Yapmalı?

Binlerce lira GSS borcu olan vatandaş bulunuyor. Geçmişte çıkarılan GSS borcu affı ile birçok vatandaşın faiz uygulamasıyla yükselen borcu silinmişti. Evet, yanlış duymadınız! Genel Sağlık Sigortası ödememe cezası faiz olarak yansıtılmaktadır. Son 60 pirim döneminde iç ödeme yapmayanların sağlık hizmeti de kesilmektedir. Bu 60 ay anlamına gelebilir.

Genel Sağlık Sigortası borcu yapılandırma işlemi tamamen yorucu borcun taksitlendirilmesi anlamına gelmektedir. Buna ek olarak bu yapılandırma haberleri hemen her zaman ortaya çıkmaz. Belli dönemlerde (örneğin siyasi seçim vaadi gibi) ortaya çıkan bu af veya yapılandırma hemen her kişinin kullanımına ortak olarak sunulmaktadır. Bu af sorgulamasını öğrenmek için en yakın Sosyal Sigortalar Kurumu şubesine gitmeniz faydalı olacaktır. GSS borç ödeme noktası da yine SGK temsil kurumları tarafından öğrenilebilmektedir.

18 Yaş Altı (Çocukların) Genel Sağlık Sigortası Borcu Sorgulanır Mı?

Çocukların GSS borcu olur mu diyenler için oldukça verimli bilgiler paylaştığımız 18 yaş altı Genel Sağlık Sigortası makalemize gitmenizi öneriyoruz. Eğer zamanınız yoksa hemen ana fikri sizlere verelim. 18 yaşından küçük olan her çocuk, devlet ve varsa aile sigortası tarafından güvence altına alınmaktadır. Çocukların sigorta borcu olmadığı gibi herhangi bir cezai yaptırım da gündeme gelemeyecektir.

Genel Sağlık Sigortası Pirim Borcu İçin Af Çıkar Mı? Beklemeli Mi?

GSS pirim borcu için af skandalı hemen her haber döneminin baş konuları arasında yer almaktadır. Genel Sağlık Sigortası haberleri adı altında birçok farklı paylaşım yapılır ve haberlerden gelir elde etmek amaçlanır. Ancak devlete karşı olan borçlanma sürecinde yapılacak olan affı beklemek hiç de mantıklı bir karar değildir. Devlet, bu sigorta pirim ödemelerini keyfinden almadığı gibi milli servet üzerinden milyonlarca kişinin hakkına girilerek insanlara borca hizmet sunulmaktadır. Genel Sağlık Sigortası affı çıkacak mı sorusunu sormak yerine Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşerek ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz daha faydalı olacaktır.

Devlet, hizmetlerini vatandaşın refah seviyesi için verir. Bu hizmetin karşılığını ödemek ve devletin mal varlığına sahip çıkmak her Türkiye Vatandaşı tarafından sorumluluk bilinciyle bilinmelidir.

Ayrıca ülkemiz etrafında dolaşan kara bulutlar nedeniyle, ülkemizde ileriye dönük yatırım kısıtı bulunmaktadır. Sizin ödemediğiniz pirim borçları nedeniyle birçok farklı sorun meydana gelebilir. Uygulanan faiz cezası ve gelmesi sadece bir ihtimalden ibaret olan GSS pirim borcu affı hiç de dürüstlük çerçevesinde yer almamaktadır. Bu nedenle herkes pirim borçlarını ödeyebilmek maksadıyla çalışmalarını yürütmelidir.

Durumu olmayanlara elbette ki bu gibi bir diretme sunulamaz. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu gelir testi yaptırarak yardım talep edebilirsiniz. Aksi halde durumu olup da, ödememek doğru değildir!

GSS Borcum Var Yurt Dışına Çıkmam Yasak Mı?

Genel Sağlık Sigortası borcu olanların yurt dışına çıkmaları konusunda herhangi bir yaptırım hükmünde karar bulunmamaktadır. Ancak süt parası ve doğum parası gibi temel yönetim bilincine dayanıp, 5510 sayılı kanunun gerekli bentlerine göre hüküm talep eden yardımlarda sorun çıkabilir. GSS sigorta borcu olarak görülüyor olması nedeniyle, kişilerin sigortalı olmaları durumunda borçsuz olarak bulunmalarına engel olacaktır. Bu da birçok farklı sigorta odaklı yardımdan tam olarak fayda sağlayamamanız anlamına gelmektedir.

GSS Borcu Olana Acilde Tedavi Yapılır Mı?

GSS borcu olana acilde tedavi yapılabilir. Kanun kapsamında kişinin acil durum arz eden hallerde hastaneye getirilmesi durumunda doktorlar tarafından yapılması gereken temel müdahale alanları bulunmaktadır. Yani kişinin genel sağlık sigortası borcu olması nedeniyle acil bir durumda devlet olanaklarından yaralanamıyor olması gündeme gelmemektedir. Bu süreç borç hacmine elbette etki etmektedir. GSS borcuna sahip olmak sizleri bir hayli geriye götüren bir unsurdur. Neticede olan borcun devlet hazinesine karşın olması sizi olumsuz etkiler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Diyar dedi ki:

    Merhaba 1995 SSK girişim var SSK den yatan prim gün sayım 3150 bağlar yatan prim gün sayım esas bagkur 3050 gün ve %42 engeli raporu almışım emeklilik için dilekçe verdim ama 8000 TL bağlar borcum var şu anda yatırmaya imkanım yok emeklilik için kredi veren banka varımdır ……