SGK Bilgi

Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Çeyiz Parası Alma Şartları

08.08.2018
232
Çeyiz Parası Nasıl Alınır? Çeyiz Parası Alma Şartları

Devletin evlenecek olan çiftlere maddi destek olarak yaptığı yardıma çeyiz parası denilmekte. Yetim aylığı alan kişiler maaşın tek kişiye ödenmesi halinde bu yardımdan faydalanabilir. Bu yardım kız çocuklarına yapılmaktadır.

Çeyiz parasının verilmesinde ki amaç gençlerin evlendiğinde yuvalarını kurmaya başladığı zaman çekilen maddi desteği birazda olsa hafifletmektir. Genç nüfusun evlilik oranını arttırmak isteyen devletimiz, çocuk yardımı, süt parası ve çeyiz parası gibi teşviklerde bulunarak, genç yaşta evliliğin yolunu açmayı hedeflemekte. Yapılan yardımlar geri ödemesi olan yardımlar değil. Çocuk parası hariç bir defaya mahsus yapılan bu yardımlar sizden geri alınmayacaktır.

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası baba veya annesini kaybetmiş olan bu durumdan dolayı ölüm aylığına bağlanan kız çocuklarına verilir. Ölüm aylığı aldığı sırada evlenen kızlara çeyiz parası verilir. Çeyiz parası nedir sorusunun cevabı ise devletin, zor durumda evlilik hayalinden vazgeçmek zorunda kalan kızlara maddi destek amaçlı yaptığı yardım türüdür.

5510 sayılı çeyiz parası ile ilgili çıkan kanun şu şekildedir. Evlilik sebebiyle, aylık ve gelirlerinin kesilmesi gereken kız çocuklarının, evlilik için talepte bulundukları durumda almakta olduğu gelirin ve aylığın iki(2) yıllık tutarını hesaplayıp bir defaya mahsus olarak bu ödemeyi alırlar. İki yılın ardından ölüm aylığını tekrar almaya hak kazanırlarsa, ölüm aylığını her ay düzenli şekilde almaya devam ederler. Çeyiz parasını almak için “sosyal güvenlik merkez müdürlüğü” ve “sosyal güvenlik il müdürlüğüne” başvurabilirler.

Tazminat Alma Şartları Nelerdir? 

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminat Alma (Rehber İçerik)

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağ-kur veya SSK üzerinden yetim maaşı almaktaysanız, bağlı olduğunuz “sosyal güvenlik merkez müdürlüğü”ne  ya da “sosyal güvenlik il müdürlüğü”ne, emekli sandığından yetim aylığı alıyorsanız “kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığına” çeyiz parası başvurusu yapmanız yeterli olur.

Başvuru yapabilmek için SSK çeyiz parası dilekçesini doldurmanız ve “Milli müdafaa Cad. No:24 06643 Bakanlıklar/Ankara” adresine göndermeniz gerekir. Dilekçenin bir örneğini yazımızın altında paylaşacağım.

dul-maasi-nasil-alinir

dul-maasi-nasil-alinir

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

SGK tarafından aldıkları gelir ve aylığın evlilikten dolayı kesilmesi gereken kız çocuklarına resmi olarak evliliklerini tamamlamaları ve yazılı talepte bulunmaları halinde almaya devam ettiği aylık ve gelirin 2 yıllık tutarının bir defaya mahsus toplu şekilde ödemesi yapılır.

Çeyiz parasını alabilmek için ‘yetim aylığı’ almakta olması şartı aranmaktadır. Çalışması halinde veya başka bir nedenden dolayı yetim aylığı alamayan kız çocukları hak sahibi olamadıkları için çeyiz parasını alamazlar. İşten ayrılıp yetim aylığı almaya devam eden kız çocuklarına çeyiz parası verilecektir. Dikkat edilecek nokta; Ölüm gelir ve aylığını alırken evlenmiş olmak şartı aranıyor.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Gerekli Evraklar

Ülkeden Çıkış Yasağı Sorgulama

Çeyiz Parası Yardımı Ne Kadar?

Çeyiz parası yardımı ne kadar sorusu sık karşılaşılıyor bu yardımı hesaplamak için kişilerin aldığı yardımı bilmek gerekir. Ölüm aylığı almakta olan bir kız çocuğunun almış olduğu aylık miktarı 2 yıl (24 ay) ile çarpılır ve çıkan sonuç alacak olduğu toplam yardım miktarını belirtir.

Çeyiz parası yardımını rakamlarla açıklamak gerekirse, 2018 yılında en düşük ölüm aylığı 302 lira iken 2020 yılında 353 TL oldu. En yüksek ölüm aylığı ise 3.684 TL den 3.903 TL ye yükseldi  . Bu durumda en düşükten 353 x 24 = 8.472 TL tutarında yardım almakta. En yüksek ölüm aylığı alan kişiler ise çeyiz yardımı olarak 93.672 TL gibi bir rakam almış olacak. Peki bu ölüm aylığı kimlere bağlanıyor. Vefat eden sigortalının çocukları ve eşinin yararlandığı gibi bazı durumlarda anne ve baba’da ölüm aylığından yararlanmakta. Vefat eden sigortalının dul eşine %50, çocuğu yoksa ve eşine sigortalının ölümünden dolayı gelir ya da aylık bağlanmadıysa %75 oranında ölüm aylığı bağlanır.

ceyiz-parasi-alma-sartlari

ceyiz-parasi-alma-sartlari

Çeyiz Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çeyiz parası alma şartları nelerdir, bu durum herkesin yararlanabileceği bir durum değildir. Çeyiz parasını alabilmek için yerine getirmeniz gereken şartlar vardır. Çeyiz parası sadece kız çocuklarına verilmekte ve erkek çocukların bu haktan faydalanması engellenmektedir. Çeyiz parasını alabilmek için yetim maaşı alıyor olmanız gerekir. Ölüm aylığı olarak nitelendirilen bu maaş kız çocuklarının adına yatıyorsa çeyiz parasından faydalanma hakkı elde etmiş demektir.

Çeyiz parasını almak için gerekli olan şartlardan biriside; Ölüm aylığı alıyorken ve 18 yaşını doldurmuşken yapılan evlilik türüdür. Resmi evraklarla evlendiğini ispat etmesi halinde ve evlilik süresince ölüm aylığı alıyorsa dilekçeyle beraber “sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne”  ya da “sosyal güvenlik il müdürlüğüne”, emekli sandığından yetim aylığı alıyorsanız “kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığına” müracaat etmeniz durumunda çeyiz parasını alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Başvuru Sonucu Öğrenme

Ailesi olmayan, yetim çocuklara evlilik sürecinde maddi bakımdan destek olmak isteyen devletimiz çeyiz parası adı altında evlilik yardımı kanunu çıkarmıştır. Bu kanunla birlikte yetim aylığı bağlı iken evlilik sürecine giren kız çocuklarına almış olduğu aylık, 2 sene ile çarpılır ve alacak olduğu toplam yardım miktarına ulaşılır. En düşük çeyiz parası yardımı 8.472 TL olarak hesaplanmıştır.

Çeyiz parası almak isteyen kız çocuklar aşağıda ki görselde yer alan dilekçe örneği ile emekli sandığından yetim aylığı alıyorsanız “kamu görevlileri emeklilik işlemleri daire başkanlığına”, “sosyal güvenlik il müdürlüğüne” ve “sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne” dilekçeyi teslim etmeleri gerekmektedir. Başvuru sürecini tamamladıktan sonra çeyiz parasının sonucunu merak eden çiftler, sorgulama işlemini e-Devlet üzerinden yapabilirler. E-Devlet sayfasına girdikten sonra, sağ üst köşede yer alan ‘Giriş yap’ butonuna tıklamalı ve karşılaştıkları ekranda TC numaralarını ve şifrelerini yazarak sisteme giriş yapmaları gerekmekte ardından arama kısmına ‘şahıs ödemeleri sorgulama’ yazın ve aramayı başlatın çeyiz parası başvuru sonucu öğrenme işlemini buradan yapabilirsiniz.

Çeyiz Parası Başvuru Dilekçe Örneği


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.