SGK Bilgi

İşsizlik Maaşı Başvurusu Gerekli Evraklar

22.08.2018
172
İşsizlik Maaşı Başvurusu Gerekli Evraklar

İşsizlik maaşı başvurusu gerekli evraklar listemizi elbette ki sizler için hazırladık. İşsizlik maaşı başvurusu için gerekli olan evraklara konusuna aşağıdaki alt başlıklardan ulaşabilirsiniz. İşsizlik maaşı almak için neler yapmanız gerektiğini ve işsizlik maaşı şartlarını sizlere öncelikli olarak anlatacağız. İlk olarak işsiz kalınınca verilen maaş olarak bilinen “işsizlik maaşı” Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayan kimseler tarafından kullanılamaz. Bu hak, mevcut işinden iş veren tarafından çıkarılan kişilere verilmektedir.

İşsizlik maaşı işten çıkarma durumlarından bu statü dışında kalanlar kabul edilemez. Kişinin kendi rızasıyla veye iş kazası sebebiyle işten ayrılması durumunda işsizlik maaşı almak mümkün olmayacaktır. Kişinin, iş veren tarafından direkt olarak işten çıkarılması gerekmektedir. Aksi takdirde işsizlik maaşı İŞKUR tarafından verilmemektedir. Burada diğer uygulama devreye girer.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama 2020 (Güncel İçerik)

Genel Sağlık Sigortası Borcuna İtiraz

Kıdem ve İhbar Tazminatı Alabilme Şartları

İşsizlik maaşı almak için kişinin işten çıkarıldıktan sonra geçen 30 gün içerisinde maaş başvurusunda bulunması gerekmektedir. İşsizlik maaşı alanlar önceden ödedikleri pirim sayısına göre bu hakkı elde etmektedir. Bu maaşı alabilmek için geçtiğimiz senelerde işten  ayrılmadan önce geçen son 4 ayda yani 120 günde aksatılmadan sigorta pirimi ödemesi yapılmış olmalıydı. 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile ‘18.01.2019 tarihi ve sonrasında hizmet akdi sona erenler için, aynı işverenle olup olmadığına ve eksik gün nedenlerine bakılmaksızın hizmet akdinin feshinden önceki son 120 günlük dönemde hizmet akdinin bulunması halinde son 120 gün şartının sağlanması bakımından yeterlidir.’Yani bu 120 gün içinde 10 günü geçmeyen ücretsiz izinler dahi bulunsa hizmet akdi devam ettiğinden işsizlik maaşı ödeneğini alabilme imkanı mevcuttur. İşsizlik maaşı başvurusu esnasında sigorta hakkında ki dökümler kurum tarafından elde edilecektir.

İşsizlik maaşı başvuru süresi sınırlıdır. Bu noktada İŞKUR tarafından size tanınan size sunulan süre bir aydır yani 30 gün olarak belirlenir. İşsizlik aylığı başvurusu ne zaman sorusunu sormak yerine, işsiz kaldığınız anda hemen kuruma gidin.

İşsizlik Maaşı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İşsizlik maaşı miktarı sizi eskisi gibi rahat yaşatmayacaktır. Sadece devletimiz, işten çıkarıldım param yok diyenlere destek olmak maksadıyla bu uygulamayı yapmaktadır. Bu maaşın süresi önceden ödenen sigorta sayısına göre değişir. İşsizlik maaşı süresi buna bağlı olarak sınırsız değildir. Son yapılan zam ve devlet değerlendirmesi sonrasında işsizlik maaşı kaç TL sorusuna da net bir cevap bulunmuştur.

İşsizlik maaşı günümüz şartlarına göre 1.015 ile 2.031 lira arasında değişkenlik göstermektedir. İşsizlik maaşı ne kadar diye soranlar için kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği bilgisini paylaşalım. İşsizlik maaşının 2019 yılı için kaç lira olduğunu ve ne kadar süre ödeneceğini https://www.sgkbilgi.net/2019-issizlik-maasi-ne-kadar-kac-ay-odenir yazımızdan öğrenebilirsiniz

işsilzik maaşı

İşsizlik Maaşı Gerekli Belgeler

İşsizlik maaşı başvurusunda gerekli belgeler oldukça kolaydır. Burada tek dikkat edilmesi gereken unsur işten çıkarma bildirgesi evrakıdır. Bir kişinin işveren tarafından işten çıkarılma durumuna erişmesinde, muhakkak yasal bir düzenleme yapılmalıdır. Kişi işten “işveren” tarafından çıkarıldıktan sonra bir bildirge kurum tarafından hazırlanır. İşsizlik maaşı gerek belgeler arasında bu bildirgenin bir kopyasının olması gerekmektedir. Bunu yapmak istememek gibi bir hakkı olmayan işveren, çıkardığı her işçi ve çalışan için işten çıkarma bildirgesi sunmak zorundadır. Orada nedenler de yer almaktadır.

İşsizlik maaşı başvurusunda istenen evraklar arasında bu belge olmazsa başvurunuzu yapamazsınız. Bu işveren tarafına verilen yasal bir zorunluluktur. Bu bildirge çalışmayı bıraktığınız kurum tarafından 3 kopya olacak şekilde hazırlanır. İşsizlik aylığı başvurusu için gerekli belgeler arasında yer alması maksadıyla bu kopyalardan sadece bir tanesi size verilmektedir. Geriye kalan kopyalardan bir tanesi İŞKUR mertebesine teslim edilir. Diğeri ise işveren bünyesinde kalmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Gerekli Evraklar

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminat Alma

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

İşsiz maaşı gerekli belgeler listesi şu şekildedir:

  • Kimlik
  • İşten ayrılma bildirgesi

İşsizlik maaşı başvurusu nereye yapılır sorusunu soranlar için de son başlığımıza geçmeden evvel bir cevap verelim. Bu başvuruyu yapmanın en iyi yolu en yakın İŞKUR merkezine gitmektir. Orada hemen her konuda size yardımcı olacaklardır.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir? İşsizlik Maaşı Süresi Ne Kadardır?

İşsizlik maaşı kaç ay verilir sorusu hemen her işsiz kalan kişi tarafından merak edilmektedir. İşsizlik maaşı süresi sizler iş bulduğu anda eğer halen devam ediyorsa, anında kesilecektir. Yani sizin halen maaş almaya hakkınız varken iş bulunması durumunda işsizlik maaşı kesilecektir. Bu konuda önceden ödenen işsizlik sigorta pirim sayısına göre çeşitli kriterler uygulanmaktadır. Bu sigorta sayısı son 3 yıldan alınır. İşsizlik maaşınızın alma süresi aşağıda yer alır.

  • 600 gün sigortalı çalışana 180 gün
  • 900 gün sigortalı çalışana 240 gün
  • 1080 gün sigortalı çalışan 300 gün

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar ? Kaç Ay Ödenir ?

2020 Yıllık İzin Süreleri (Detaylı Anlatım)

İşkur İşbaşı Eğitim Programı Süresi Kıdeme Sayılır Mı ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.