SGK Bilgi

Doğum Parası Alma Koşulları

11.09.2018
70
Doğum Parası Alma Koşulları

Doğum parası alma koşulları kişilerin doğum sonrasında taşımaları gereken şartlar olarak adlandırılabilir. Elbette ki kişilerin, doğum öncesinde de taşıması gereken bazı şartlar bu yardım için gerekli görülmektedir. Doğum parası alma şartları konusunda yapılması gereken birçok farklı uygulama bulunmaktadır.

Devlet yetkilileri tarafından ortaya konan bu hak sayesinde yeni doğum yapan hanımların masrafları ortadan tamamen kalkmaktadır. Bu masraflar sanıldığı kadar kolay değildir. Çalışan ya da çalışmayan annelere şartları taşıdıkları sürece verilen bu ücret, tamamen devlet kontrolünde lanse edilmektedir.

Herhangi bir özel vakıf veya dernek ile bir bağlantısı yoktur. Bu nedenle hemen herkes rahatlıkla şüphe duymadan bu ücreti alabilir. Doğum parası hesaplama konusunda ekstra üstün bir şey beklemeyin. Bu ödeneğin kanundaki sınırları oldukça keskin çizgilerle çizilmiştir. Bu nedenle kimin ne kadar doğum parası alacağı bellidir. Bu sayede kolay bir mantıkla hesaplama yapabilirsiniz.

Doğum Parası Nasıl Alınır? 5 Adımda Doğum Parası Alma

Doğum Parası Sorgulama 2020

Doğum Parası Nedir? Ne Kadar? Doğum Parası Alma Şartları

Doğum Parası Alma Şartları

Çalışan kadınlar için doğum öncesinde, çalışmayan kadınlar için de eşin doğum öncesinde belli bir süreyle sigortalı olması gerekmektedir. Bu süreler oldukça açıktır. Doğum parası almak için sahip olmanız gereken hemen her türlü detayı aşağıdaki alt başlıklarda anlatacağız.

Doğum parası nedir sorusuna her şeyden önce cevap vermek istiyoruz. Doğum parası yeni doğum yapanlara verilen devlet yardımları arasında birinci sırada gelmektedir. Bir bayan yeni doğum yaptığında, bu bayana devlet sosyal ihtiyaçlarını görebilmesi için ödenek vermektedir.

Doğum Parası Alma Koşulları

Bu ödenek dünyaya gelen çocuğun kaçıncı olduğuna göre verilmektedir. Birinci, ikinci ve üçüncü çocuk için değişkenlik gösteren bu ücret, çocuk sayısı arttıkça da artış göstermektedir. Doğum parası miktarı şu şekildedir:

 • İlk çocukta 300 TL
 • İkinci çocukta 400 TL
 • Üç ve sonraki çocukta 600 TL

Ödenek bu şekildedir.  Ödenecek olan paranın diğer detaylarını öğrenmek ve yatırılacağı tarihi sorgulamak istiyorsanız doğum parası adlı yazımızı okumalısınız. Orada hemen her türlü bilgi doğum parası için yer almaktadır. Doğum parasının sorgulama verilerinden, alım detaylarına varıncaya kadar her şeyi orada bulabilirsiniz.

Çalışan Anneye Doğum Parası

Doğum Parası

Doğum parası gerekli evraklar listesi ve başvuru kanalları da yine o link içerisinde yer almaktadır. Bizler şimdi, doğum parası sigorta konusuna daha yakından bakalım. Doğum parası alacak olan birinin ne kadar süreyle sigortalı olması gerektiğini bir alt başlıkta anlattık.

Doğum Parası Almak İçin Ne Kadar Sigortalı Olmak Gerekir?

Doğum parası hesaplama tablosu adı altında birçok farklı veri bulunmaktadır. Doğum parası olacak olan kişinin sigorta açısından birçok farklı yetiyi sağlıyor olması gerekmektedir. Sigorta şartları anne için geçerli olabilir. Eğer kişi yani anne çalışmıyorsa, bu durumda bu sigorta şartları anne tarafında aranacaktır. Eğer ki, anne sigortalı olarak çalışmıyorsa bu durumda babanın bu şartları taşıyor olması gerekir. Babaya doğum parası devlet tarafından verilmektedir. Ayrıca doğum sırasında eşin hayatını kaybetmesi durumunda, babaya da yine doğum parası ödeneği verilmektedir. Bu gibi ayrıntı içeren doğum parası şartlarına bir alt başlıkta daha yakından bakacağız.

 • Devlet memurlarında hiçbir sıkıntı yoktur. Onlar her şart altında (6 ay ve üstü çalışan ise) bu ödeneği alabilir.
 • SSK adı altında sigortalı olan kişilerin doğum öncesindeki tarihlerde 120 günlük sigorta pirimi sahibi olması gerekmektedir.
 • BAĞ-KUR adı altında sigortalı olanlarında yine en az 120 günlük doğum öncesi sigortası bulunmalıdır.

Bağ-Kur ile başvuru yapacak olan kişilerin hiçbir borcunun olmaması gerekmektedir. Sigorta kurumlarından herhangi birine borcu olana, devlet tarafından doğum parası ödeneği verilmemektedir. Doğum parası sigorta şartları bu şekilde sıralanabilir. Her sene ocak ayında zam alarak daha da artan doğum parası ödeneği, bu sayede insanlara destek olmaktadır. Yeni yılın ilk saatlerine bir hayli yaklaştığımız şu günlerde, bu ödeneğe yine zam uygulaması yapılacaktır. Doğum yapan kimselerin ihtiyaçlarına yönelik olarak verilen bu para, bugüne kadar milyonlarca liraya erişen bir bütçe ile dağıtıldı. Kısacası devlet bu yardıma gerçekten önem gösteriyor. Bu noktada hiçbir sorun ve engel bulunmuyor.

Devlet Para Yardımı Almak İçin Hemen Tıkla!

Doğum Parası Almak İsteyenler Bu Şartları Biliyor Musunuz?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, baba yabancıysa yine de bu ücret alınır.
 • Baba Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, anne yabancıysa yine de bu ücret alınır.
 • Çocuk doğduktan sonra sağ olmalıdır. Vefat etmemelidir.
 • Yukarıdaki sigorta şartlarının sağlanması gerekir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.