Doğum Parası Ne Zaman Ödenir? Doğum Parasını Unutmayın

Doğum parası ne zaman yatar sorusunu soran değerli okurlarımız için bazı araştırmalar yaptık. Bu kapsamda, doğum parasının hangi dönemlerde yattığını sizlere anlatacağız. Doğum yapan annelerin daha rahat bir maddiyat sağlamaları için devlet doğum yapan anneye doğum parası vermektedir. Bu yardımı şartları taşıyan hemen her anne alabilir.

Doğum parası ne zaman hesaba geçer sorusu da yine halk arasında sıkça sorulan çocuklar arasında yer almaktadır. Doğum parası başvuru yapıldığı sürece, şartları taşıyan kişilere sağlıklı bir doğum sonrasında ödenmektedir. Her çocuk için alınabilen bu devlet yardımı, ayın belli günlerinde hesaba yatmakta ve kişilere ödenmektedir. Doğum parası kaç günde alınır sorusuna sizleri fazla bekletmeden cevap verelim.

Doğum Parası Ayın Hangi Günü Hesaba Yatar?

Doğum parası alma süresi konusunu bir alt başlıkta detaylı olarak işleyeceğiz. İlk olarak sizlerinde takdir edeceği üzere ayın hangi günlerinde ödeme yapıldığını anlatmak istiyoruz. Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, tarafınıza ödemeyi birkaç farklı şekilde yapabilir. Bunları da anlatacağız.

Her ayın 8’i ile 14’ü arasında doğum parası ödemeleri yapılmaktadır. Doğum parası ödemeleri her ayın belli başvuru periyotlarına uygun olarak yapılmaktadır. Her ay belli başlı kaynaklar aracılığıyla başvurular toplanır. Sonrasında ise bu başvurulara bağlı olarak işlemler yapılır. Uygun ve olumlu olan başvurular için her ayın sekizinci ve on dördüncü gününde doğum parası yatırma işlemi yapılmaktadır.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl ve Nereden Yapılır?

Doğum parası başvurusu için eğer devlette çalışıyorsanız kurumunuzun mali işler dairesine başvuru yapabilirsiniz. Ya da herhangi bir dilekçe netini yazarak ilgili kurumlara teslim edebilirsiniz. Eğer herhangi bir kamu kuruluşunda çalışmıyorsanız ancak doğum parasına başvurmak istiyorsanız en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri memur olmayanlar için başvuru olanağı veren bir alandır. Doğum parası almak için başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuru için en yakın müdürlüğe gidin ve durumunuzu anlatın. Doğum parası başvuru formu size verilecektir. Sonrasında sizin bu formu doldurmanız istenir. Formun teslimi gerçekleştikten sonra size geri dönüş yapılmak üzere başvurunuz değerlendirmeye alınır.

Doğum Parası Yattı Mı Sorgulama

Doğum parası sorgulama ekranı diye bir şey yoktur. Eğer sizin Ziraat Bankası bünyesinde hesabınız varsa bu durumda ödemeniz sizin talebiniz onay aldıktan sonra hesabınıza yapılacaktır. Ziraat Bankasında hesabı olan bir memur başvuru yaptığı takdirde para Ziraat Bankası hesabına yatacağı için Ziraat Bankası doğum parası sorgulama işlemini telefon ve internet bankacılığından yapılabilir.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Hamile Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Ziraat Bankasında Doğum Parası hesabı olanlar hesaplarının bakiyelerini kontrol ederek ekstra bir ödeme varsa doğum parası ödemesinin yapılıp, yapılmadığını öğrenebilirler. Doğum parasının ödenmesi için kredi kartı şart değildir. Sadece vadesiz bir hesap yeterlidir.

Ziraat Bankasında hesabı olmayanlara doğum parası ödemesi yine Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Ancak yapılan bu ödemede kişilerin adına geçici tek ödemeye açık bir hesap oluşturulur. Kişi kimliğiyle birlikte herhangi bir şubeye gittiği sürece bu parayı alabilir. Aksi takdirde internet üzerinden sorgulanması mümkün değildir. İnternetten doğum parası almak gibi bir şansınız da bulunmuyor.

Annelere Doğum Parası Benzeri Hangi Yardımlar Veriliyor?

Yeni doğum yapan annelere ve çocuklara yardım yapmak maksadıyla devlet birçok farklı yardım sunmaktadır. Bu kapsamda her türlü ihtiyaca yönelik yardımlar yapılmaktadır. Doğum parası uygulamasına çok fazla benzerlik gösteren süt parası uygulaması da yine annelere sunulmaktadır. Yeni doğum yapan anneye verilen devlet yardımları arasında yer alan süt parasını almak için süt parası isimli yazımızı okumanız yeterlidir.

Diğer birçok yardım da sitemiz bünyesinde yer almaktadır. Benzer nitelik taşıyan yazıları yazımız içerisinde de bulabilirsiniz.

Doğum Parası Kaç Liradır?

Doğum parası ücreti aylık olarak verilmeyen bir ödemedir. Bu ücret bir kereye mahsus verilmektedir. Doğum parası tek seferlik verilmektedir. Doğum parasının tekrar alınabilmesi için şartlara uygun bir doğumun daha gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde doğum parası adı altında bir ödeme alınamaz. Doğum parası miktarı ise aşağıdaki maddelerde yer almaktadır.

  • İlk sağlıklı doğumla meydana gelen ve yaşayan çocuk için aileye ilgili yollardan 300 TL ödeme yapılmaktadır.
  • İkinci sağlıklı çocukta ise ailelere 400 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Üçüncü sağlıklı doğumla dünyaya gelen üçüncü çocuk içim ise ailelere 600 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Son olarak üç ve daha sonrasında dünyaya gelen çocuklara ise 600 TL ödeme yapılır.

İkiz ve üçüz çocuk sahiplerinde ise çocukların her birine sıra numarası verilmektedir. Verilen bu sıra numaralarına göre çifter veya üçer ödeme yapılmaktadır. Örneğin ikiz sahibi olan birisine birinci çocuk bedeli olan 300 TL ve ikinci çocuk bedeli olan 400 TL ödenerek toplamda ikizler için doğum parası adı altında 700 TL ödeme yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği

Doğan çocuklar üçüz ise toplamda birinci, ikinci ve üçüncü olarak toplu ödeme yapılmaktadır. Üçüz doğum parası miktarı 300 TL + 400 TL ve 600 TL olacak şekilde 1300 TL olarak ödenmektedir. Dilerseniz doğum parası hakkında pek çok insanın sorduğu soruları cevaplayarak içeriği sonlandıralım.

Doğum Parası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğum Parası Geri Ödemeli Midir?

Doğum parası annelere yardım maksadıyla verilmektedir. Buna ek olarak, bu yardımın herhangi bir geri ödeme şartı da bulunmamaktadır.

Doğum Parası Her Çocuk İçin Alınır Mı?

Doğum parası her çocuk için şartlara uygun doğum gerçekleşmesi takdirinde alınabilir. Bu noktada herhangi bir sınırlama ve kısıtlama yoktur.

Sezaryan Doğum İçin Doğum Parası Alınabilir Mi?

Her ne kadar devlet sağlık politikaları gereğince doğal yollarla yapılan doğumlar teşvik edilse de, devlet sezaryan doğum yoluyla anne olanlara da doğum parası ödemesi yapmaktadır:

Engelli Maaşı veya Süt Parası Alan Doğum Parası Alabilir Mi*

Engelli maaşı veya süt parası alan kişiler de doğum parası alabilmektedir. Doğum parası tamamen ayrı bir yardım türüdür.

Evinde Bakıcı Olan Doğum Parası Alabilir Mi?

Doğum parası almak isteyen birisine evindeki bakıcı engel olmamaktadır. Ancak evinizde bakıcı çalıştırıyorsanız, devlet tarafından sağlanan desteği alarak sigorta masrafından kurtulabilirsiniz. Devlet bakıcıların sigorta masrafını en yüksek pirim ücretinden olacak şekilde 700 TL olarak ödemektedir.

Bakıcıya verilen devlet desteğine başvurmak ve bilgi almak için bakıcı çalıştırana devlet desteği isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğum Parasına Ne Zamana Kadar Kaç Sene Başvuru Yapılabilir?

Doğum parasına çocuk doğduktan sonraki 4 sene içerisinde başvuru yapabilirsiniz. Bu süre sonrasında ise başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

Doğum Parası Bankadan Ne Zamana Kadar Çekilebilir?

Doğum parası hesaba yattıktan sonra 5 sene çekme süreniz bulunmaktadır. Çekilmeyen doğum parası sizlerin adına alınmadığı için devlet hazinesine eklenir ve bir daha alma şansınız olmaz.

Çalışmayan Kadına Doğum Parası Verilir Mi?

Çalışmayan kadına da bazı şartlar altında doğum parası ödenmektedir. Çalışmıyorsanız ve ev hanımıysanız doğum parası almak için doğum parası isimli yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

 

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir