SGK Bilgi

Çocuk Parası Yardımı Sorgulama Çocuk Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

SGK
06.08.2018
248
Çocuk Parası Yardımı Sorgulama Çocuk Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

Çocuk parası sorgulama, e devlet, PTT ve Ziraat Bankası üzerinden yapılabilir.  Yeni çocuğu olan ailelere devlet tarafından yapılan yardıma çocuk parası denmektedir. İlk doğan çocuk ve son doğan çocuğa verilecek olan yardım tutarları farklılık göstermektedir. Çocuk parasını alabilmek için ailelerin devletin belirlemiş olduğu 18 yaş sınırını geçmiş olması gerekir.

18 yaşına gelene kadar herkesi çocuk olarak kabul eden devlet kanunları bu durumda çocuk yaşta evliliği de bu tarz teşviklerle azaltmayı hedeflemektedir. Çocuk parasını alabilmek için sigortalı olmanız gerektiğini unutmayın. 2016 yılında düzenlenen yasa taslağı gereğince çocuk parası doğrudan anneye yatırılmaktadır. Annenin mutlaka sigortalı olma şartını yerine getirmiş olması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;

Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Yattı mı? Sorgulama 2020

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar? 2020

Kaymakamlık Çoçuk Parası Sorgulaması 2020

Çocuk Parası Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk parası sorgulama nasıl yapılır bu doğrultuda çocuk parası almaya hak kazandığınızı Alo 144 numaralı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak çalışan çağrı merkezi aracılığıyla öğrenmeniz mümkündür. Alo 144’ü aradığınızda çağrı merkezinde ilgili yerleri tuşlayıp bir operatöre bağlanmanızın ardından çocuk parası sorgulama işlemini yaparsınız sesli yanıt sistemi bu konuda size yardımcı olacak.

Çocuk parası sorgulama nasıl yapılır bir diğer sorgulama kanalıda PTT’dir. PTT aracılığıyla TC kimlik numaranızı söyleyerek sorgulama işlemini yapmanız mümkün. Evinize yakın bir noktada PTT şubesi yok ise, PTT internet bankacılığı veya PTT müşteri hizmetlerini arayıp TC numaranızla işlem yapmanız mümkün olacaktır.

cocuk-parasi-sorgulama

cocuk-parasi-sorgulama

TC ile Çocuk Parası Yardımı Sorgulama

TC ile çocuk parası sorgulama işlemi yapabilmeniz için e-devlet şifresine sahip olmanı gerekir ve bu durumda PTT şubesine gitmeden ya da Alo 144’ü aramadan internet üzerinden işlemlerinizi halletmiş olursunuz.

TC ile çocuk parası sorgulama yapmanız için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekir. Bunlardan ilki ve en önemlisi yaş şartı çocuk parası alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Çocuk parasını sorgulamak için bazı yollar mevcuttur bunlardan en yaygını TC ile çocuk parası sorgulama işlemidir. Bu işlemle PTT şubesine giderek TC numaranızı verip sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Aynı işlemi Alo 144 sosyal yardım hattını arayıp yapabileceğiniz gibi engelli vatandaşlarımız için açılmış olan 0549 441 21 44 numarasını arayıp hızlı bir şekilde işlem yapabilirler.

Rapor Parası Sorgulama

Süt Parası Sorgulama

Doğum Parası Alma Koşulları

Çocuk Parası Yardımı Ne Zaman Yatar?

Çocuk parası ne zaman yatar, ilk doğumun ardından merakla beklenen bir durumdur. Doğum sonrasında bireyler hastaneden aldıkları doğum evraklarını iş yerlerine bildirecek ve geri kalan işlemleri de iş yerinin halletmesini sağlayacaktır. Bildirilen tarihin bir ay sonrasında çocuk parası yatırılmış olacaktır. Bu süre normalde 30 gün olarak belirlenmiştir ancak 15 günlük işlem süresi bu sürenin dışında tutulmuştur yani 1 Ağustos da yaptığınız başvurunun cevabı 15 Eylülde size geri dönecektir.  Doğumu bildirdiğiniz tarihi takiben 45 günlük bir süre içerisinde çocuk parasını almış olmanız gerekmektedir.  Çocuk parasını alabilmek için birkaç evrak gereklidir. Bunları da yanınızda bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır. Nüfus mernis kayıtları, dilekçe ve çocuğun kimlik fotokopisi bu işlem için yeterli olacak. Evraklar incelenecek ve nüfus müdürlüğü başvurunuzun kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek.

Bu konulara da göz atabilirsiniz;

18 Yaş Altı Çocuklarda Genel Sağlık Sigortası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

E Devlet Çocuk Parası Yardımı Sorgulama

İlk defa çocuk sahibi olan kişilere yapılan bu yardım 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren doğan bütün çocukları kapsamaktadır. E devlet çocuk parası sorgulama işlemi için şifrenizin olması yeterlidir. E devlet çocuk parası sorgulama için sisteme giriş yapmalı ve ardından sizden istenen TC no ve şifrenizi girmelisiniz bu işlemin ardından “Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” sekmesinden “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranına giriş yapın ardından TC numaranızla sorgulama işlemini yapın.

Ancak bu işlemi yapmak için çocuğunuzun doğumunu bildirdiğiniz tarihten itibaren 45 günlük bir bekleme süresi olduğunu unutmayınız. 45 günlük azami beklemenin ardından paranızı E devlet çocuk parası sorgulama ekranından yapabilirsiniz.

Sorgulama ekranına ulaşmak için: https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama bağlantısını kullanabilirsiniz.

 

cocuk-parasi-nereden-alinir

cocuk-parasi-nereden-alinir

Çocuk Parası Hangi Bankaya Yatar?

Çocuk parası hangi bankaya yatar, ilk çocuktan son çocuğa kadar farklı tutarlarda ödeme yapan devlet, doğum yapanların bu yardımdan faydalanması için başvurularını yapmaları gereken kurum ve kuruluşları listeledi. Buna göre Memurlar kendi kurumlarına çocukları olduğunda hastaneden aldıkları doğum belgesini gönderecekler. Bir diğer doğum yardımı başvuruları; Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılabilir. Yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımız doğum yardımı için konsolosluklara müracaat edebilir.

PTT Bank aracılığı ile dağıtılan yardımlar, oturulmakta olan bölgeye göre değişim göstermekte ortalama ödeme süresi 60 ila 90 gün arasında değişmektedir. PTT Çocuk parası sorgulama başlıklı makalemizde, PTT üzerinden çocuk parası ödemenizi nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

Çocuk Parası Yardımı Ne Kadar?

Çocuk parası ne kadar ilk çocuktan, son çocuğa ve çoklu doğum durumuna göre değişkenlik gösteren çocuk parası yardımı alabilmek için sigortalı bir işe sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Çocuk parası ne kadar sorusunu cevaplamadan önce kimler bu yardımdan faydalanabilir göz atalım. Evlat edinilen çocuklar, Mahkeme kararı ile bakıma ihtiyaç olan çocuklar ve öz çocuklarınız için bu yardımdan faydalanmanız mümkün 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan her çocuk için çocuk parası alabilirsiniz.

Çocuk parası ne kadar bunu tablo şeklinde açıklayalım

 • İlk çocuk için 300 TL
 • İkinci çocuk için 400 TL
 • Üçüncü çocuk için 600 TL
 • İkiz doğumunda 700 TL
 • Üçüz doğumunda 1.300 TL yardım yapılmaktadır.

Çocuk Eğitim Parası Yardımı Ne Kadar?

 • 0-6 yaş arası çocuk yardımı 51,53 TL
 • 6 yaş ve üzeri çocuk yardımı 25,68 TL
 • İlköğretime devam çağında ki erkek öğrenci için aylık 30 TL
 • İlköğretime devam çağında ki kız öğrenci için aylık 35 TL
 • Orta öğretime devam çağında ki erkek öğrenci için aylık 45 TL
 • Orta öğretime devam çağında ki kız öğrenci için aylık 55 TL

Çocuk yardım parası erkeklerde 25 yaşına kadar veya sigortalı bir iş bulana kadar devam ederken, kızlarda bu süre sigortalı bir iş bulana kadar veya evlenene kadar devam etmektedir.

Yapılan yardım yılda 4 defa verilmektedir. 3 ay arayla çocuk sayısına göre yardımlarınızı almaya devam edersiniz.

Şartlı Eğitim Para Yardımı

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Kader tokgöz dedi ki:

  Çocuk parasi

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Çocuk parası yardımı için Kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Hizmet müdürlüklerine bsşvurmalısınız. Sonucunu Alo 144 danışma hattından öğrenebilirsiniz.