SGK Bilgi

Rapor Parası Sorgulama – Rapor Param Yattı Mı ?

SGK
06.08.2018
896
Rapor Parası Sorgulama – Rapor Param Yattı Mı ?

Rapor parası sorgulama telefon, PTT, Ziraat Bankası üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Rahatsızlığı nedeniyle iş yerine gidemeyen çalışanlar için ödenen rapor parası çalışanların mağduriyet yaşamasının önüne geçmektedir. Rapor parası almak için yapmanız gereken tek işlem, gittiğiniz hastaneden ya da doktordan rapor almaktır.

İşçinin, meslek hastalığı, iş kazası hastalık ve ya analık sebebiyle çalışamaması durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından geçici iş göremezlik (rapor parası) parası ödeniyor. İşçi çalışmadığı günlerde maaş alamasa dahi kendisine maddi destek sağlanmış oluyor.

İstirahat ve hastalık parası olarak bilinen bu ödeneğin, çalışılmayan günler için önem arz ettiğini unutmayın. İşletmelerin çalışılmayan günler için kesinti yapıyor ve SGK’ dan alacağı ödenekle geri kalan tutarı tamamlamasını istiyor. Büyük şehirlerde SGK müdürlüğü tarafından aylık ortalama 7-8 bin iş göremezlik dosyası hazırlanıyor.

Rapor parası uygulamasına baktığımızda Türkiye genelinde binlerce kişi bu durum hakkında yeteri bilgiye sahip olmadığı için Rapor parası (İş Göremezlik Ödeneği) SGK hesaplarında duruyor. İş verenler rapor alan çalışanın maaşından kesinti yapmıyor ve o ay maaşlarını tam almasını sağlıyor bu durumda işçi SGK’ dan Rapor Parasını istemiyor. Bu durumda yapılması gereken; İşçilerin rapor aldığı süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip Rapor Parası Sorgulama işlemini yaparak hak ettiği tutarı alması lazım.

https://www.youtube.com/watch?v=oErld34iVfk

TC ile Rapor Parası Sorgulama

TC ile rapor parası sorgulama işlemi telefon üzerinden ve E Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. TC Kimlik numarası ile rapor parası yattı mı? öğrenmek için kişinin E-Devlet şifresine sahip olması gerekir. Çeşitlerine göre farklılık gösteren rapor parası ödeneği iş yerinde yaşamış olduğu kaza durumuna ve ya hastalık durumuna göre değişir. Herhangi bir PTT şubesi üzerinden alacağınız E-Devlet şifresine 2 TL ödeme yaparak sahip olursunuz bu bedeli bir defaya mahsus verirsiniz.

Kaymakamlık Yardım Sorgulama

Ülkeden Çıkış Yasağı Sorgulama

Yaşamış olduğunuz kaza ve hastalık nedeniyle PTT şubesine gidemiyorsanız, vekâlet vererek şifrenizi aldırabilirsiniz. E-Devlet sitesine giriş yaptıktan sonra TC Kimlik numaranızı ve almış olduğunuz şifreyi ilgili alanlara yazarak devam edin, arama kısmına iş göremezlik raporu yazıp çıkan sonuca tıklayın. 4A/B Rapor Parası Sorgulama ekranına ulaştıktan sonra rapor parası sorgulama işlemini tamamlamış olacaksınız bu ekranda alacağınız miktarı da görmeniz mümkündür.

rapor-parasi-sorgulama-islemi

rapor-parasi-sorgulama-islemi

E Devlet Rapor Parası Sorgulama

E Devlet üzerinden rapor parası sorgulama, kamu kurum ve kuruluşlarına giderek uzun süre kuyruk beklemenin ardından yapılan işlemleri E-Devlet ile internet üzerinden yapmak mümkün. Sistem üzerinde aklınıza gelebilecek her türlü işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet internet sitesi devlet güvencesi altındadır ve tüm bilgiler devlet kurumlarının alt yapılarından gelmektedir.

İlginizi Çekebilir; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

E Devlet üzerinden rapor parası sorgulama, Sosyal Güvenlik Kurumu güvencesi altında çalışmakta olan kişinin iş kazası, hamilelik ve ya meslek hastalığı gibi durumlarda SGK tarafından yetkili sağlık kuruluşları ve doktorlar tarafından hasta olan kişiye verilen istirahat sürecinde çalışmama durumu iş göremezlik olarak adlandırılır. Bu zaman dilimi içerisinde ki ödemeler işveren tarafından değil SGK tarafından yapılır. Rapor parası kişilerin maddi destek almasını sağlamak adına yapılan önemli bir çalışmadır. Rapor parası bu yüzden önemlidir. Bu durumda hasta almış olduğu rapor iş yerine göndermesi halinde takip eden 15 gün içinde işveren SGK’ya çalışanın, sağlık durumu nedeniyle çalışmadığını beyan eder ve tarafına rapor’un başladığı günden itibaren ödeme yapılır.

e-devlet-rapor-parasi

e-devlet-rapor-parasi

E Devlet rapor parası sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Bunun için gerekli olan tek şey E-Devlet şifresidir. E-Devlet şifresini hala almadıysanız ya da hastalığınızdan dolayı alamıyorsanız bir yakınınıza vekalet vererek şifreyi alabilirsiniz. Almış olduğunuz şifrenin ardından hiçbir devlet kurumuna gitmeye gerek kalmadan E Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulaması yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

E-devlet resmi sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan Sisteme Giriş butonuna tıklayın. Gerekli alanları doldurduktan sonra E-Devlet üzerinde bütün imkanları kullanabilirsiniz. Bizim asıl amacımız olan E Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama yapmak için Ana sayfa da bulunan E-Hizmetler sekmesine tıklamanız gerekiyor buradan, ‘4A/4B İş Göremezlik Ödemesi’ sayfasına tıklayın ve karşınıza E Devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama ekranın geldiğini göreceksiniz. Bu ekranda almış olduğunuz veya aldığınız iş göremezlik parasının dokümanını bulacaksınız. Paranızı çekmemeniz halinde iş göremezlik ödeneği 2 ay sonra SGK’nın emanet hesaplarına aktarılır.

Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Rapor Paralarının her ayın 8. ve 14. gününde yatması yönünde aldığı kararı değiştirerek rapor paralarını ayın her gününde yatırılması şeklinde karar aldı. 3 gün ve daha fazlasında alınan tüm raporlara, SGK, çalışanlara işe gidemedikleri gün sayısı kadar brüt ödeme yapmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta: Analık ve Hastalık için son bir yıl içerisinde 90 gün prim ödemesinin ve bildiriminin yapılmış olması şartı aranmaktadır. İş kazası ve meslek hastalıklarında iş göremezlik ödeneği için prim bildirimi ve ödenmesi şartı aranmıyor.

Raporu alan kişi işlemleri hızlandırmak için, almış olduğu raporu iş yerine ne kadar erken götürürse, almış olduğu rapor sisteme erken girilir ve işveren bu raporu SGK’ya bildirmekle sorunludur. Yapılan bildirimin ardından SGK en geç 15 gün içinde ödemeleri PTT’ye göndermiş olacak. SGK sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa bu para banka hesabınıza aktarılacak. İş göremezlik ödeneğini 2 ay (60 gün) içerisinde almamanız halinde, yapılan ödeme SGK’ya tekrar iade edilir ve para emanet hesaplara aktarılır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.