Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası nasıl alınır sorusunu soran siz değerli takipçilerimiz için süt parası başvurusu konusu başta olmak üzere süt parası ile alakalı hemen her soruya cevap vereceğiz. Süt parası sorgulama telefon ve TC ile süt parası sorgulama konusunda da detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Süt parası almak hemen her anneye verilmiş bir hak olarak karşımıza çıkar. Süt parası alma şartları içerisinde sizlerde bulunan maddelerde yer alıyorsa, sizlerde kolayca süt parası alabilirsiniz. Süt parası almak sanıldığı kadar zor değildir. Süt parası almak isteyenlerin bazı şartlara dikkat etmesi ve bu şartlara uygun olup olmadıklarını algılamaları gerekmektedir. Süt parası başvurusu ile birlikte, sizlerin süt parası alma şartları arasında uygun olmadığınız bir madde tespit edilirse başvurunuz direkt olarak iptal edilecektir. Devlet, çocukların refah seviyelerini ve annelerin maddi özgürlüklerini birinci sırada tuttuğuı için süt parası almak istiyorum diyen annelere adaletli bir şekilde ödeme yapmaktadır. Kısa süreli ve vadesiz bir ödeme olan süt parası, doğumun hemen ardından gelen masrafları az da olsa rahatlatmak için verilmektedir.

Süt Parası Almak İçin Neler Yapılmalı?

Süt parası alma şartları konusunda detaylı bilgi için buraya tıklamanız yeterlidir. Bizler yine de yeni okurlarımız için genel olarak süt parası alma şartlarını göz önüne serelim. Süt parası almak isteyen anneden ve gerekirse babadan kaynaklı olarak aranan özellikler şu şekildedir:

  • Sigortalı anne alabilir.
  • Sigortasız anne, sigortalı baba alabilir.
  • Doğum tarihi öncesinde resmi nikah olmalıdır.
  • Çocuğun yaşıyor olması ve annenin uygun şartlarda olması,
  • 4A sigortalılar için 120 günlük pirim şartı bulunur.
  • 4B sigortalılar için 120 gün pirim şartı bulunur.
  • Bu pirimlerin doğum öncesindeki bir yılda ödenmiş olması şartı aranır.

Bağ-Kur süt parası almak için hiçbir borcun olmaması şartını öne sürmektedir. Bağ-Kur borcu süt parası almanıza engel olabilecek kadar mühimdir. Genel Sağlık Sigortası borcu olması durumunda herhangi bir sorun ortaya çıkmayacaktır. Bu parayı başvuru sonrasında 5 yıl boyunca almanız gerekir. Yoksa hakkınız ölür!

Süt parası kaç TL , Süt Parası Ne Kadar  Süt parası ne kadar oldu Süt parası miktarı Süt parası zammı gibi konuları merak ediyorsanız sizlere güncel olarak bir bilgi sunalım. Güncel olarak bu 149 TL olarak annelere ödenmektedir. Bu para Süt Parası Ziraat Bankası hesabı içerisine, TC kimlik numaranıza yatırılmaktadır.

Süt parası kaç ay verilir sorusunun cevabı ise süt parasının tek seferlik bir ödeme olduğu gerçeğidir. Aylık süt parası maaşı diye bir şey yoktur. Böylesi bir beklentiniz varsa ne yazık ki devlet olanakları bu kadar ilerlemiş değildir. Devletimizin, anne ve çocuk sağlığı statüsü altında sağladığı olanaklara henüz böylesi bir yeni doğan yardımı eklenmemiştir.

Süt Parası Nasıl Alınır? Süt Parası Başvurusu Nereden Yapılır?

Süt parası başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevap olarak Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde görev yapan il müdürlüklerini hedef gösterelim. Doğum sonrasında süt parası almak için ilinizde yer alan Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne gidin. Süt parası dilekçesi vererek ilgili kuruma başvurunuzu yapabilirsiniz. Süt parası başvuru formu orada sizlere verilecektir. Sonrasında başvurunuzu tamamlarlar ve size bilgi verilecek olan iletişim bilgilerini sağlarlar. Süt parası başvurusunda gerekli evraklar şu şekildedir:

  • Annenin veya sigorta sahibiyse babanın kimlik belgesi.
  • Doğum belgesi

Süt Parası Sorgulama

Süt parası sorgulama E-Devlet üzerinden kolayca yapılmaktadır. Süt parası sorgulama TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile kolayca yapılabilir. Bunun için sahip olmanız gereken E-Devlet şifresini nasıl ve nereden alacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki E-Devlet şifre alma görseline tıklayarak öğrenebilirsiniz.

E-DEVLET SÜT PARASI SORGULAMA İÇİN GÖRSELE TIKLAYIN!

E-Devlete başvuru yapan kişi giriş yaptıktan sonra Sosyal Yardımlar/ Sosyal Yardımlaşma isimli işleme giriş yapın. Direkt bağlantıya gitmek için buraya tıklamanız yeterlidir. Süt parası yattı mı sorusunu soranlar için de yine Ziraat Bankasına gidip kimlikle bakiye sorgulamakta çözüm olarak sunulabilir.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir