SGK Bilgi

Yeni Doğum Yapanlara Devlet Yardımı

SGK
06.09.2018
535
Yeni Doğum Yapanlara Devlet Yardımı

Yeni doğum yapanlara devlet yardımı aslına bakılırsa oldukça yeterli seviyede. Devlet, annelerin ve dünyaya yeni gelen çocukların maddi olarak yoksulluk çekmemesi için gereken hemen her türlü olanağı sunuyor. Yeni doğum yapanlara devlet yardımları hakkında bilinmesi gerekenleri sırasıyla sizlerle paylaşacağız. Yeni doğum yapan her anneye şartların sağlanması durumunda bu yardımlar karşılıksız olarak veriliyor.

Devlet tarafından yapılan bu yardımların bu denli yeterli seviyede olmasıyla birlikte, özellikle ihtiyaç sahibi kimselerin talepleri doğrultusunda, bol masraflı doğum süreci kolayca geride bırakılabilir. Devlet sorumlulukları olan bir yapıdır.

Devlet çatısı altında yaşamını sürdüren herkesin, maddi ve manevi talepleri karşılanmak zorundadır. Bu noktada ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başta olmak üzere diğer yardım kurumları devreye girmektedir. Yeni doğum yapan kadına verilen devlet yardımları tamamen denetim altında tutulmaktadır. Devlet tarafından sunulan tüm yardımlar, belli kurum veya kurum bölümleri tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Yeni doğum yaptıysanız, sizlere doğumun hemen ardından alınması mümkün olan yardımları sunuyoruz.

Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Yattı mı? Sorgulama

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) | Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Doğum Parası Nedir? Ne Kadar? Doğum Parası Alma Şartları

Yeni Doğum Yapanlara Devlet Yardımları

Süt parası ve doğum parası sizler tarafından kolayca alınabilecek yeni doğum yapan yardımlarıdır. Süt parası ve doğum parası hakkında bilinmesi gereken hemen her şeyi sizlere yazımız içerisinde anlatacağız. Dilerseniz yeni doğum yapan bayanlara verilen haklar ve yardımlar konusuna geçmeden önce sizlere ne gibi konulardan bahsedeceğimizi sunalım. İşte içeriğimiz bünyesinde yeni doğum yapanlara sunulan haklar:

YAZIMIZDA ANLATTIĞIMIZ KONULAR 

Yeni Doğum Yapana Süt Parası Nedir? 

Yeni Doğum Yapana Doğum Parası Nedir?

Yeni Doğum Yapana Süt Parası ve Doğum Parası Farkları? 

Yeni Doğum Yapana Devlet Ne Kadar Para Veriyor?

Yeni Doğum Yapana Toplam Kaç TL Yardım Verilir? 

Doğum parası süt parası ve daha birçok yardım anne çocuk sağlığı için devlet tarafından sunulmaktadır. Sunulan bu yardımlara ulaşmak ve daha fazla devlet yardımı talebinde bulunmak için iki farklı kuruma başvuru yapmanız gerekmektedir. Kaymakamlık ve Belediye kurumları tarafından da yardım verilir. Ancak her bölgede özel yardımlar olduğu için o iki kurumu bu listede es geçiyoruz. Bu yardımlara ve diğer devlet yardımlarına başvuru yapmak için kullanmanız gerekene kurumlar şu şekildedir:

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum Parası Alma Koşulları

Kaymakamlık Çoçuk Parası Sorgulaması 2020

Yeni Doğum Yapana Devlet Yardımı Başvuru Kurumları 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı / Müdürlükleri 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı / İl Şubeleri 

Süt Parası Nedir? Yeni Doğum Yapana Süt Parası Nasıl, Nereden Alınır?

Yeni doğum yapanlara devlet yardımı konusunda süt parası ilk aşamada karşımıza çıkmaktadır. Süt parası ismi, halk arasındaki adıyla karşımıza çıkmaktadır. Kanunda ise Süt parası “Emzirme parası” olarak lanse edilmektedir. Yeni doğum yapana yardım kanunu içerisinde yer alan süt parası, anayasa içerisinde yer alana 5510 sayılı kanun göre verilmektedir.

Süt parası nasıl alınır sorusunu soranlar için dilerseniz daha fazla ayrıntı içeren bir dizi metin ile cevap verelim.

Ev Hanımları Örgü Örerek Emekli Olabiliyor!

Süt Parası Kimlere, Hangi Çocuklara Verilir? Süt Parası Şartları Nelerdir?

 • Doğumu gerçekleşen çocuğun yaşıyor olması gerekmektedir.
 • 4A veya 4B statüsü içerisinde son 15 ayı kapsayan, 120 günlük sigorta olmalıdır.
 • Annenin sigortası varsa annenin, annenin sigortası yok babanın varsa babanın yukarıdaki şartı taşıyor olması gerekir.
 • Bağ-Kur ile işlem yapan bireylerin hiçbir sigorta borcunun olmaması gerekmektedir.
 • Annenin sigortasız olması durumunda, sigortalı babaya süt parası ödeneği verilmektedir.
 • Doğum yapanlara devlet yardımı almak için annenin illa ki sigortalı olması şartı aranmamaktadır. Baba sigortalıysa, baba da bu ödeneği alabilir.

Süt Parası Ne Kadardır? Süt Parası Kaç TL ve Bilinmesi Gerekenler

 • Süt parası devlet memur maaşları gibi her sene başında zam almaktadır.
 • Süt parası 2020 yılında aylık 202 TL olarak ödenmektedir.
 • Bu maaş bir kereye mahsus verilmektedir. Bir kere alınır.
 • Her çocuk için alınabilir.
 • İkinci ve üçüncü gibi sıralı çocuklara da alınabilir.

Süt Parası Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır? Hangi Evraklar Gereklidir?

 • Süt parası başvurusu ve yeni doğum yapana devlet yardımı başvurusu seçenekleri için ilk olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfına gidin.
 • Sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili il şubesine gönderileceksiniz.
 • Süt parası başvurusunda, gerekli olan belgeler başvuru yapanın kimliği ve bebeğin doğum belgesi olarak sınırlıdır.
Süt Parası Başvuru Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler!
 • Süt parası 20 gün içerisinde sonlanan bir başvuru sürecine sahiptir.
 • Süt parası sorgulama işlemi başvuru sonrasında, E-Devlet üzerinden yapılabilir. E-Devlet giriş yapma ve şifre alma makalemize bakarak detayları öğrenebilirsiniz.
 • Süt parası yattıktan 5 sene sonrasına kadar banka hesabından, yasal yetkili kişi tarafından alınmak zorundadır. Aksi takdirde para tekrar devlet hazinesine iade edilir ve tekrar alma hakkınız yok olur.
 • Süt parası Ziraat Bankasına yatar.
 • Süt parası başvurusu sonrasında parayı çekmek için yasal yetkili kişinin kimliğiyle birlikte herhangi bir Ziraat şubesine gitmesi yeterlidir.
Yeni Doğum Yapana Doğum Parası Devlet Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Yeni doğum yapana doğum parası yardımı süt parası yardımından daha farklı bir yapıya sahiptir. Çocuk sayısı arttıkça bir kereye mahsus verilen bu yardım miktarında artış olmaktadır. Doğum parası da yine çocukların masraflarını karşılamak maksadıyla sunulmaktadır. Yeni doğum yapana doğum parası sayesinde anneler geleceğe daha iyi bakmaktadır. Devlet bu gibi yardımların tamamına aynı süt parasında olduğu gibi yıl başında zam uygulaması yapmaktadır.

Çalışan Anneye Doğum Parası

Doğum Parası Sorgulama 2020

Süt Parası Sorgulama 2020

Süt parası doğum parası ortak yönleri şimdiden ortaya çıkıyor. Süt parası ve doğum parası karşılaştırma konusunda iki yardımında benzer özellikleri taşıdığını söyleyebiliriz. Hatta başvuru koşulları bile neredeyse aynı özellikleri taşımaktadır. Süt parası ve doğum parası farkları sizlerinde tahmin edeceği üzere, sadece miktarda ortaya çıkmaktadır. Süt parası alma şartları ile doğum parası alma şartları hemen hemen aynıdır. Bu nedenle bu başlık altında direkt olarak doğum parası kaç TL sorusuna cevap vererek konuya girmek istiyorum.

Doğum Parası Ne Kadardır? Doğum Parası Miktarı Kaç TL?
 • Doğum parası birinci çocuğa 300 TL olarak ödenmektedir.
 • Doğum parası ikinci çocuğa 400 TL olarak ödenmektedir.
 • Doğum patası üçüncü ve sonraki çocuklara 600 TL olarak ödenmektedir.
 • İkiz olması durumunda ilgili para 2 ile çarpılarak verilmektedir.
 • Üçüz olması durumunda doğum parası 3 ile çarpılarak verilmektedir.
 • Yine de üstünden geçmek gerekirse yeni doğum yapan doğum parası şartları sigorta kollarından hangisine dahil olunursa olsun, 120 günlük pirim sahibi olmaktır. Ayrıca sigorta borcunun da bulunmaması şartı aranmaktadır
Süt Parası Alan Doğum Parası Alır Mı? Devlet Doğum Yapana Ne Kadar Para Verir?

Süt parası alana doğum parası alma hakkı devlet tarafından verilmiştir. Bu hak sayesinde doğum yapan bir hanımefendi, sonrasında kolayca birkaç aylık gider talep edebilir. Devlet tarafından doğum yapanlara verilen maddi yardımlar arasında elbette sadece süt parası ve doğum parası olanakları bulunmuyor. Dediğimiz gibi diğer devlet kurumları tarafından da büyük olanaklar veriliyor. Ayrıca çalışan anneye verilen izin süreleri vs. gibi konularda yardım statüsüne dahil edildiğinde devlet tarafından doğum yapan annelere verilen para miktarı bir hayli artıyor. Şu haliyle bakıldığında yeni doğum yapan bir anne hiçbir şekilde sigortasız olsa bile, devletten (eşinin sigortalı olması şartıyla) 450 TL gibi bir yardım alabiliyor. Aynı şekilde, 3. çocuğunu doğuran anne ise 3. çocuğun doğum ücretleriyle birlikte devletten doğum yaptığı için toplam 1750 TL yardım alabiliyor. Kısacası devlet, doğum yapan vatandaşlarına fazlasıyla sahip çıkıyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.