Ev Hanımları Örgü Örerek Emekli Olabiliyor!

Ev hanımları emekli olabilir mi sorusu, günümüzde evlerin içerisinde koşturan milyonlarda ev hanımı tarafından soruluyor. Ev hanımı emeklilik için devletimiz tarafından uygun görülmüştür. Ev hanımlığından emekli olmak son günlerde yapılan düzenlemeler ile mümkün hale geldi. Uzun yıllar boyunca, gerek ev işleri gerekse de örgü gibi el sanatlarıyla uğraşarak çalışan ev hanımları ne yazık ki emekli maaşı alamıyor. Ancak devlet tarafından verilen hak ile emeklilik ev hanımları için uygun hale getirildi. Ev hanımı emekli olabilir ancak ev hanımı emeklilik şartları emekli olmak isteyen ev hanımı tarafından taşınıyor olmalıdır.

E-Devlet ve Sosyal Güvenlik Kurumu ev hanımlarına emeklilik konusunda çalışmaları yürüten kurumlardır. Bu iki kurum tarafından yürütülen çalışmalar ile birlikte eve hanımlarına emeklilik hakkı resmi gazete bünyesinde onaylanarak sağlanmıştır.

İsteğe bağlı sigorta olarak bilinen ev hanımı emeklilik sigortası tamamen devlet güvencesi altındadır. Ev hanımları sigorta pirim ücretleri tamamen uygun şartlara bağlı olarak sağlanmaktadır. Ev hanımı emeklilik sigorta pirimi ne kadar sorusunu soranlar için örge, süpürge, dikiş ve nakış tarzı işlerden kazanacağınız paralarla ödeyebileceğiniz miktarlar olduğunu belirtelim.

Ev Hanımları ve Emeklilik

Ev hanımı emekli pirim ücreti BAĞ-Kur ve isteğe bağlı sigorta olmak üzere 2 kola ayrılmaktadır. Her ikisinin de ücret bilgileri farklıdır. Ev hanımlarına emeklilik başvurusu konusunda hemen her türlü detayı, siz değerli emekli olmak isteyen ev hanımları içi anlatacağız. Dilerseniz hemen emeklilik sürecinde bir ev hanımını nelerin beklediğini görelim.

Ev hanımlarına emeklilik için yaş sınırı bulunduğundan, bazı durumlarda ev hanımı emeklilik toplu ödeme yapılması olası durumlar arasına girmektedir. Ev hanımı emeklilik toplu ödeme yapılarak sağlanabilecek bir unsurdur. Gerek Bağ-Kur, gerekse de isteğe bağlı sigorta çatısı altında toplu ödeme ev hanımı emeklilik projesi içerisinde kabul edilmektedir. Toplu emeklilik pirimi ödemesinde indirim tarzı bir uygulama ne yazık ki bulunmamaktadır.

Her senenin yıl başında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen bu miktarı ev hanımı sigortası toplu ödeme ile ödemeniz gerekir. Ev hanımı için emeklilik başvurusu ve ev hanımı için emeklilik başvurusu nereye yapılır soruları için cevaplar içeriğin ilerisinde yer alıyor. Ev hanımı emeklili kaç gün sorusuna da yine aşağıda cevap bulabilirsiniz.

Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir? 

Ev hanımlarına emeklilik şartları konusunda birçok farklı söylenti bulunmaktadır. 25 yıllık evli olan ev hanımlarına emeklilik tarzı halk arasında dolaşan bu sigorta haberleri, güncel sistem odaklarına göre ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır. Daha doğrusu her ev hanımı için geçerli değildir. Ev hanımlarına emekli olma olanağı ise bu yazımızda da bahsedildiği üzere tamamen her ev hanımını kapsama altına almaktadır. Sizler tarafından görüldüğü üzere, aşağıda yer alan şartlar çok da üstün değildir. Örgü ören ev hanımlarına sigorta olanağı veren devlet, hemen herkesi kapsatan bir detaya imza atmıştır  Ev hanımı emeklilik şartları ve ev hanımı emekli olma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

 • Emekli olmak isteyen ev hanımı 18 yaşından büyük olmalıdır.
 • SGK kaynaklı bir geliri olmamalıdır.
 • Ev işlerine el olarak havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas ve süslü fırça gibi el ürünlerinin yapılması gerekmektedir.
 • Ayrıca bu yapılan el işi ürünlerin ev hanımları tarafından satılması gerekmektedir.
 • Bir yerde çalışmıyor olmaması gerekmektedir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Pirim Ücreti Ne Kadar?

Ev hanımlarına emeklilik ücreti aylık ne kadar sorusunu soranlar için bazı bilgileri derledik. Şimdi Bağ-Kur kapsamında yer alıyorsanız, bu durumda ödemeniz gereken ücret daha farklı olacaktır. Ev hanımlarına emeklilik ücreti konusunda devlet, gerekli ayrıcalık indirimini de fazlasıyla yapmıştır. Bu nedenle fazladan bir indirim istemek gibi bir hakkınız bulunmamaktadır. Ev hanımlarına emekli olma pirim ücreti aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

İsteğe bağlı sigorta ile emekli olan ev hanımları için pirim ücreti –> 541,20 TL (en düşük)

Bağ-Kur ile emekli olan ev hanımları için pirim ücreti aylık olarak —> 455 TL (en düşük)

Bağ-Kur ile emekli olan ev hanımları normal Bağ-Kur pirim ücretinden daha az ödeme yapmaktadır. Bağ-Kur sigortası bünyesinde yer alanlar için devlet normal fiyattan 158 TL daha indirim yapmaktadır. Ev hanımlarına emeklili pirim indirimi de bu şekilde sağlanmış bir olanak karşımıza çıkmaktadır.

Ev hanımlarına verilen diğer hakları biliyor musunuz?

Devlet doğum yapan ev hanımına doğum parası veriyor! Almak için tıkla!

Ev hanımları en düşük pirim ücreti olarak yukarıda verilen rakamlar talep edilmektedir. Eğer ev hanımı olarak, evinde vergiden muaf olacak şekilde hizmet veren kişinin geliri daha fazlaysa, bu durumda kişinin pirim ücreti yükselebilir. Kendisi tarafından belirtilen aylık gelire göre ev hanımlarının pirim ücreti hesaplaması yapılmaktadır. Aylık gelir en düşük olacak şekilde, yukarıdaki pirimler ödenmelidir. Daha aşağısında kalan pirim ücretleri bulunmamaktadır. Ev hanımları emeklilik pirim ücreti hesaplaması içerisinde oluşan oranlar şu şekilde ifade edilebilmektedir. Ev hanımlarına emeklilik pirim ücreti belirtilen ücretin yüzde 32’si olarak belirlenmiştir. Ev hanımlarına emeklilik pirim hesaplama konusunda gelire göre pirim hesaplama işlemi şu şekilde yapılmaktadır.

AYLIK GELİR / 100 sonucunu 32 ile çarpın. Bu ödemeniz gereken aylık ev hanımı emeklilik pirimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 Yani her ay ödenen ev hanımı emeklilik pirim ücreti içerisinde paranın nereye gittiği bilgisi şu şekilde sağlanabilir.

Ev Hanımlarına Emeklilik Pirim Hesaplama Tablosu 
Genel Sağlık Sigortası BedeliGelirin %12’siEmeklilik ve Yaşlılık Sigorta Bedeli %20 Gelirin %20’si
Teknik olarak  bu durumda gelirinizin %32’sini pirim olarak ödersiniz. Bu %32’nin nereye gittiği de yukarıda  yazmaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere, verilen ev hanımı emeklilik pirimi içerisinde ev haımı genel sağlık sigortası ücreti de bulunmaktadır. Bu ücret ödendiği için kişi devlet tarafından sağlanan tüm sağlık ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Kendi sigortası ile bu haktan faydalanması, emeklilik sürecinde de devam edecektir. Genel sağlık sigortası hakkında daha detaylı bilgi almak için Genel Sağlık Sigortası isimli içeriğimize göz atmanız yeterlidir.

Ev Hanımları Kaç Günde Emekli Olabilir? Ev Hanımları Emeklilik Pirim Gün Sayısı Kaçtır?

Ev hanımları kaç günde emekli olur sorusunu soranlar için emekli ev hanımları pirim sayısı konusunda devlet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, 9000 gün boyunca çalışan ev hanımlarının emekli olabileceği maddesi yer almaktadır. Ev hanımlarının emekli olma süreleri tamamen sabit rakamlarla ifade edilmektedir. Ancak son birkaç ay içerisinde yapılan eylemlere göre ev hanımları emekli olma gün sayısı 7200 güne kadar düşürülebilir. Devlet bu konuda emekli olmak isteyen ev hanımlarına büyük olanaklar tanımaktadır.

Ev hanımlarına verilen diğer hakları biliyor musunuz?

Devlet emziren ev hanımlarına süt parası veriyor! Almak için tıkla!

Eğer ki, emekli olacağınız tarihten 3,5 ay öncesinde bir yerde işçi konumunda çalışırsanız ev hanımı emeklilik gün sayısı 7200 gün seviyesine çekilecektir. Bu sayede kıdemli istihdam olanakları ev hanımlarına tanınmış olur.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu Yapma!

Ev hanımlarına emeklilik başvurusu için yapacaklarınızı adım adım anlatacağız. Ev hanımlarına emeklilik başvuru için aşağıdaki adımları sırasıyla uygulamanız yeterlidir. Ev hanımlarına emeklilik başvurusu yapmak için yapılması gerekenler, yine her gittiğiniz kurumdan da bilgi alarak tamamlayabilirsiniz. İşte ev hanımı emeklilik başvuru aşamaları şu şekildedir:

 • Gelir dairesine gidin ve gelirden muaf olduğunuza dair belge alın.
 • Sonrasında bir kimlik fotokopisi edinin.
 • En yakın Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesine gidin.
 • Orada verilen ev hanımı emeklilik başvuru formu bilgilerini doldurun.
 • Sonrasında başvuruyu onaylayın.
Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...
2 Comments
 1. Ocak 28, 2019
  • Şubat 9, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir