SGK Bilgi

İBB Engelli Yetim Şehit Çocukları Nakdi Eğitim Yardımı Şartları

İBB Engelli Yetim Şehit Çocukları Nakdi Eğitim Yardımı Şartları

İBB Engelli Yetim Şehit Çocukları Nakdi Eğitim Yardımı. Büyük şehir belediyeleri belediyecilik görevleri yanında şehrin sosyal hayatını etkileyen bazı durumlarda vatandaşlara destek amacıyla sosyal yardımlar adı altında hizmetleri de mevcuttur. Bunlar bazen belediyelerin alt kuruluşları şeklinde faaliyet gösterir ve parasal olmaktan çok devamlı ve zaruri ihtiyaçların edinilmesinin sağlanmasını amaçlar. Bunların bazıları ekmek, yemek, yiyecek, giyecek, ve yakacak yardımlarıdır. Bunların yanında belirli zamanlarda da nakdi yardımları mevcuttur. Bu yardımlardan en önemlilerinden biri de eğitim yardımıdır. Herkesin okul telaşına düştüğü eylül ayında işte bu destekler ortaya çıkmaktadır. Bu desteklerden biri de şehit çocukları, yetim, öksüz ve engelli öğrencilere bir defaya mahsus verilen nakdi eğitim yardımıdır.

İBB Nakdi Eğitim Yardımını  Kimler Alabilir ?

Yardımlarda engelli öğrencilere MEB’in kabul ettiği yaş sınırı kabul edilerek belirlenmektedir. Özel okul da okuyor da olsalar istisnai tutularak, şehit çocuklarına harçlıkları her koşulda veriliyor. İlkokul, ortaokul, lise ve rehabilitasyon merkezlerindeki engelli çocuklara yapılacak yardım bir defaya mahsus yapılmaktadır. Anaokulu, kreş ya da özel okullara gidenler yardımlardan yararlanamıyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi şehit çocuklarına tanınan istisna ile özel okulda okuyor olsalar dahi bir yardımdan yararlanabiliyor. Üniversite öğrencilerine Eğitim Yardımı yapılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir ; 

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

İBB Nakdi Eğitim Yardımı Başvuruları Ne zaman, Nereye Yapılıyor ?

Bu yardımın gerçekleşebilmesi için İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü okullarda birlikte çalışıyor. 2019 – 2020 eğitim öğrenim yılı için başvurular 17 Eylül salı günü başlayacak ve İBB Eğitim Yardımları Başvuruları İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Avrupa Yakası’nda Edirnekapı ve Anadolu Yakası’ndaki Selimiye ofislerinden yapılmaktadır.

İBB Nakdi Eğitim Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler ?

Yardımın yapılabilmesi için kanıtlayıcı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin yine resmi kurumlardan veya E devletten alınması gerekiyor. İstenen belgeler ise şöyle sıralanıyor. İlkokul, ortaokul, lise ve rehabilitasyon merkezlerindeki engelli çocuklara bir defaya mahsus yapılacak yardım  için Engelli öğrencilerden Rehberlik Araştırma Merkezi(RAM) raporları isteniyor. Öğrenci adına ödemeyi alacak olan velinin ve öğrencinin kimliğiyle gitmesi gerekiyor. Şehit çocukları ile yetim-öksüz çocukların ise nüfus müdürlüklerinden durumlarını gösterir belge ibraz etmeleri gerekiyor.

Ayrıca Öğrenci Belgesi (Öz anne, öz baba veya yasal vasisi olmayan veliler için; öğrenci belgesine, öğrencinin velisi olduğunu belirtir ibarenin okul müdürlüğünce yazılması ve bu ibarenin altının okul müdürlüğünce ayrıca mühürlenip imzalanarak öğrenci belgesinin tanzim edilmesi gerekmektedir),

Özel ilkokul, özel ortaokul ve özel liselerde eğitim ve öğretim gören şehit çocuklarına, diğer belgelerine ilave olarak Şehadet Belgesi ibrazı ile ödeme yapılmaktadır.

İBB Nakdi Eğitim Yardımı Ne Kadar ?

İlkokul, ortaokul, lise ve rehabilitasyon merkezlerindeki engelli çocuklara yapılacak yardım bir defaya mahsus olacak. Aynı zamanda Yetim, öksüz, ve şehit çocuklarına da bu yardım bir defaya mahsus veriliyor. 2018 – 2019 eğitim ve öğrenim dönemi için bu yardım 250TL olarak belirlenmişti. 2019 – 2020 Eğitim ve Öğrenim Dönemi için bu tutar % 25 zamlanarak 50-TL artırılmış ve 300-TL olarak belirlenmiştir.

İBB Nakdi Eğitim Yardımı Hangi Tarihlerde Yapılacak ?

Gerekli şartları sağlayan öğrencilere verilecek yardım her ilçe için farklı tarihlerde yapılacak.

Eylül Ayı Ödeme Takvimi:
Adalar / 17 Eylül
Ataşehir / 18-19-20 Eylül
Avcılar / 17-18 Eylül
Arnavutköy / 19 Eylül
Bakırköy / 20 Eylül
Bağcılar ve Beykoz / 23-24-25 Eylül
Bahçelievler ve Çekmeköy / 26-27 Eylül
Başakşehir / 30 Eylül
Kadıköy / 30 Eylül ve 1 Ekim

Ekim Ayı Ödeme Takvimi:
Bayrampaşa / 1-2 Ekim
Beşiktaş ve Beylikdüzü / 3 Ekim
Beyoğlu / 4 Ekim
Kartal / 2-3-4 Ekim
Büyükçekmece ve Çatalca / 7-8 Ekim
Pendik / 7-8-9-10-11 Ekim
Esenler / 9-10 Ekim
Eyüpsultan / 11 Ekim
Esenyurt ve Maltepe / 14-15-16 Ekim
Gaziosmanpaşa ve Sancaktepe / 17-18 Ekim
Fatih ve Sultanbeyli / 21-22-23 Ekim
Güngören ve Şile / 24 Ekim
Sarıyer, Silivri ve Tuzla / 25 Ekim
Kağıthane / 30 Ekim
Küçükçekmece / 31 Ekim ve 1 Kasım
Üsküdar / 30-31 Ekim ve 1 Kasım

Kasım Ayı Ödeme Takvimi:

Şişli / 4 Kasım
Sutangazi / 5-6 Kasım
Ümraniye / 4-5-6-7-8 Kasım

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması Yardımı

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.