Notice: mts_ad_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_ad_300_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_Widget_Tabs_2 içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_googleplus_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_subscribe_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: Social_Profile_Icons_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510
Hamile Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Hamile Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Hamile ev hanımlarına devlet yardımı kapsamında birçok farklı destek sağlanmaktadır. Hamile olan ve doğum yapan kadınlara verilen haklar kapsamında, çalışmayan ve sigortası olmayan kadınlar için de uygulamalar bulunmaktadır. Eğer herhangi bir işte çalışmıyor ve ayrıca bir sigorta kapsamında yer almıyorsanız doğum yapan ev hanımlarına destek kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

Doğum yapan ev hanımının doğum parası adı altında verilen ödenekten faydalanması için eşinin çalışıyor olması gerekmektedir. Eşi çalışmayan ve eşinin sigortası olmayan bayanlar ne yazık ki bu ödemeyi alamazlar. Doğum yapan ev hanımlarına yardım veren devlet kurumları tarafından oluşturulan hizmet politikası bu şekildedir. Ülkemizde doğum yapan hanımlara birçok farklı şekilde yardımlar sunulur. Ev hanımlarını konu aldığımız bu yazıda çalışmayan kadına doğum parası sürecini işleyeceğiz.

Ev Hanımlarına Doğum Parası

Ev hanımı olmanız devlet tarafından kadınlara sağlanan olanaklardan eksik kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Aksine ev hanımı olmanız durumunda bu durumdan faydalanarak çeşitli yardımlardan fayda sağlayabilirsiniz. Devlet, nüfusun artması ve annelerin sağlıklı doğum yapması için doğum teşviki yönünde çalışmalar yapmaktadır. ev hanımlarına doğum parası fikri de buradan yıla çıkılarak bulunmuştur.

Doğum Parası Alma Koşulları

Yeni Doğum Yapanlara Devlet Yardımı

Çalışan Anneye Doğum Parası

Devlet sağlıklı olarak dünyaya gelen ve yaşamını sürdüren her yeni bebek için annelere yardım yapmaktadır. Bu yardımın tutarı yapılan doğum sayısına göre değişkenlik göstermektedir. İkiz veya üçüz olunması durumunda ise anneye ödenen para çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Doğum parası PTT şubelerine adınıza yatırılır ve sizin oradan çekmeniz beklenir.

Eşi çalışmayana doğum parası ne yazık ki doğum parası verilmemektedir. Kişilerden birinin ya da ikisinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekmektedir. Kişilerin emekli olması durumunda devlet politikaları emekliye doğum parası verilmesi yönündedir. Yani emekli olsanız dahi ilgili şartları yerine getirmeniz durumunda doğum parası alabilirsiniz.

Çalışmayan Ev Hanımlarına Verilen Doğum Parası Ne Kadar?

Çalışmayan ev hanımlarına doğum parası ücreti ödenmektedir ve diğer hiçbir ödenekle farkı bulunmamaktadır. Çalışan kadın ile çalışmayan kadının aldığı doğum parası ödeneği aynıdır. Burada kadınların sosyal hayattaki eşitlikleri dile getirilmiştir. Çalışmayan bir ev hanımı, eşinin sigorta sahibi olması durumunda aşağıdaki çocuk sayılarına göre ilgili ücretleri alır.

  •  İlk çocuğuna hamile kalıp, sağlıklı bir doğumdan sonra çocuğunu dünyaya getiren anneye 300 TL yardım yapılmaktadır.
  • İkinci çocuğuna hamile kalıp doğum yapan anne için 400 TL ödeme yapılmaktadır.
  • Üçüncü ve daha sonraki çocuklarda ise anneye çocuk başına 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Cinsiyete göre doğum parası miktarı ayrımı bulunmamaktadır. Çocuğun erkek veya kız olmasına bakılmadan bu ödeme yapılır. Eğer çocuk doğum esnasında veya hemen sonrasında hayatını kaybederse, bu durumda ödeme yapılmamaktadır.

Ev Hanımlarına Doğum Parası Başvurusu Nereden Yapılır?

Ev hanımlarına doğum yardımı başvurusu için gidebileceğiniz birçok farklı alternatif kurum bulunuyor. Eğer ev hanımıysanız ve doğum yapmak üzereyseniz, doğum yaptıktan sonra da başvuru yapabilirsiniz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gidebilirsiniz. Yine ilgili yani ilinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına da giderek başvuru yapabilirsiniz. Doğum parası başvurusu yapmak için bu iki kurumdan herhangi birine gittiğinizde size gerekli yardım detayları iletilecektir.

Doğum Parası Ev Hanımlarına Maaş Gibi Mi Veriliyor?

Doğum parası maaşı adı altında bir yardım bulunmamaktadır. Doğum parası bir maaş değildir. Maaş her ay düzenli olarak ödenen ücret anlamına gelir. Ancak doğum parası ise tek seferlik yapılan bir ödemedir. Ayrıca bu ödemenin bankadan çekilmesi için de süresi bulunmaktadır. Doğum parasını çekmek için ödeme yapıldıktan sonraki 5 seneyi değerlendirmeniz gerekir.

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

 

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

4 Comments
  1. Temmuz 16, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir