2019 Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

2019 Diş hekimi maaşlarını merak edenler için, tüm ayrıntılara detaylıca yer verdik. Ülkemizde son yıllarda birçok şehre yapılan üniversitelerin artmasıyla hem meslek anlamında hem de nitelik anlamında vatandaşlarımız gelişme gösterdi. Üniversitelerde meslek anlamında birçok bölüm bulunmaktadır. Bunların en gözdelerinden biri de Tıp fakülteleridir. Tıp fakültelerinin kazanılması da mezun olunması da büyük emek istemektedir. Bu emeğin sonunda da hem itibar hem de maddi boyutta kazanımlar mevcuttur. Biz bu yazımızda Tıp fakültelerinin günümüzde artan ağız ve diş rahatsızlıklara da bağlı olarak daha çok istihdam ihtiyacı hissedilen Diş hekimlerinin mesleklerine nasıl başladıklarını, hangi şartları sağlaması gerektiğini, ne kadar gelir elde edebileceklerini ele aldık.

Diş Hekiminin Uzmanlık alanları Nelerdir ?

Diş doktorlarının uzmanlığı ağız içi, çene kemiği, dişler ve diş etleri ile ilgili bir hekimlik dalıdır. Bu hekimliğin çalışma alanında Diş ve diş eti hastalıkları, diş çürüklerinden veya dizime aykırı olarak çıkan dişlerden kaynaklı çenede oluşan kaymalar, çürük tedavisi, diş çekme, diş kanal tedavileri dolgu, protez, porselen diş ve kaplama diş çalışmaları mevcuttur. Bununla birlikte yine diş hastalıklarından kaynaklı zarara uğrayan diş eti, diş eti kanamaları, çekilme gibi rahatsızlıklarını tedavi ve cerrahi müdahelede bulunabilmektedirler. Hastalık olmamasına rağmen dişin yapısal estetiğinden kaynaklı görünüşü etkileyen unsurlara da ‘estetik cerrahide bulunarak müdahale etmektedirler. Son yıllarda diş estetiği de bu bölümün önemli unsurlarından olmuştur. Bu nedenlerle günümüzün gözde mesleklerinden biridir. 2019 Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar ? sorusunu sormadan önce Diş doktoru nasıl olunur? Çalışma Şartları nasıldır? Diş doktorlarının ana ve alt dalları nelerdir? bakalım.

Diş Doktoru Nasıl Olunur ?

Diş doktoru olmak isteyen öğrenciler öncelikle lisan eğitimini bitirmek zorundadırlar 5 yıllık Lisans eğitiminden sonra (ingilizce eğitimi olan fakültelerde +1 hazırlık sınıfı ile birlikte 6 yıl) Diş Hekimi ünvanı ile mezun olan öğrenciler, “Diş Hekimi” unvanıyla çalışma ve kendi muayenehanelerini açma hakkına sahip olurlar. Farklı uzmanlık dalları için ise Diş hekimliğinde Uzmanlık Sınavı (DUS) dan aldıkları puanlara göre eğitimlerine devam edebilirler.

Dii Hekimliği Uzmanlık ve Ana Dalları Nelerdir ?

Diş Hekimliği Ana Dalları; Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi, Endodonti, Ortodonti, Pedodonti, Periodontoloji, Protetik Diş Tedavisi, Restoratif Diş Tedavisi olarak bölümlendirilmiştir.

Diş Hekimliği Uzmanlık ve Ana Dalları Eğitim Süreleri

Diş Hekimliği ve ana dallarının ayrımından sonra uzmanlık için zorunlu eğitim süreleri aşağıdaki şekilde oluşmaktadır.

Ana Dallar Eğitim Süreleri;

1- Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi 4 yıl
2- Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi 3 yıl
3- Endodonti 3 yıl
4- Ortodonti 4 yıl
5- Pedodonti 3 yıl
6- Periodontoloji 3 yıl
7- Protetik Diş Tedavisi 3 yıl
8- Restoratif Diş Tedavisi 3 yıl

2019 Diş Hekimlerinin Maaşı Ne Kadar ?

Yukarıdaki saydığımız rahatsızlıklar veya dış görünüşe etkisi nedeni ile diş hekimlerine duyulan ihtiyaç artmakta, Bu artışa paralel olarak da Diş poliklinikleri de hemen hemen her semtte açılmaktadır. Dolayısıyla bu durum diş hekimlerinin kazancı ve iş imkanlarını da etkilemektedir. Mevcut durumda ülkemizde diş hekimi kazançlarının hem diğer dallarda ki, doktor meslektaşları hemde ülke gelir ortalamasına kıyasla yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Elbette çalışılan Şehir, ilçe, tanınırlık, yaptıkları işin kalitesi ve bireysel edinimleri kazançlarda değişkenlik göstermektedir.

2019 Özel Sektörde Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar ?

Diş Doktorları maaşlarında ülkemiz standartlarında nelerin etkili olduğunu anlattıktan sonra iş tecrübesine göre ortalama ne kadar maaş aldığını veya alabileceğini aşağıda bulunan tabloda görebilirsiniz. Bu rakamlar çalışılan firmaların tanınırlığına göre dahi değişkenlik gösterebilmektedir.

Yeni Başlayan Diş Hakimlerin Maaşı 3500 TL – 5500 TL +Prim
1-5 Yıl Arası Tecrübeli Diş Hekimi Maaşı 5500 TL – 7500 TL +Prim
5-10 Yıl Arası Tecrübeli Diş Hekimi Maaşı 7500 TL – 10000 TL +Prim
10+ Yıl Arası Tecrübeli Diş Hekimi Maaşı 10000 TL +

2019 Devlet Memuru Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar ?

Devlet Dairelerinde Memur Diş Hekimi olarak çalışanların maaşları her yıl yapılan görüşmeler ve açıklanan Enflasyon rakamlarına göre ortaya çıkan farkların eklenmesi ile hesaplanmaktadır.

Buna göre 2019 yılı için;

En Alt Kademe Diş Hekimi Maaşı 4809 TL +Döner sermayeden gelen ücret

En Yüksek Kademe Diş Hekimi Maaşı 6070 TL +Döner sermayeden gelen ücret

Ancak doktorların muayene ettikleri hasta başına aldığı ek ücretler de mevcut. Bu ek ücretlere göre maaşları her ay farklılık göstermektedir.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Gerekli Evraklar

Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Kimlere Verilir?

2 Ayda Bir Dul Maaşı | 2 Ayda Bir Dul Maaşı Nasıl Alınır?

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

4 Comments
  1. Haziran 6, 2019
    • Haziran 7, 2019
  2. Mart 23, 2019
    • Mart 25, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir