Ülkeden Yurtdışı Çıkış Yasağı Sorgulama

Ülkeden çıkış yasağı sorgulama hemen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tarafından yapılabilen, standart bir uygulamadır. E-Devlet ülkeden çıkış yasağı hakkında sorgulama hizmeti veren bir kurum olarak görev yapmaktadır. E-Devlet bünyesinde hizmetler sunan Emniyet Genel Müdürlüğü, bir kişinin güncel olarak ne şartlar altında yurt dışına çıkabileceği konusunda bilgi vermektedir. Yurt dışına çıkma yasağı sorgulama işlemi için ilk olarak E-Devlet platformuna girebilmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifresi almak için ilk olarak aşağıdaki adımları uygulayınız.

 • En yakın PTT şubesine gidin.
 • PTT şubesine giderken kimliğinizi de yanınıza alın.
 • PTT şubesinde vezne sırası alarak bekleyin.
 • E-Devlet şifresi almak istediğinizi vezne memuruna iletin.
 • 2 TL ödeme yaparak  şifreyi alabilirsiniz.

E-Devlet şifresi internetten alınmaz. E-Devlet şifresi almak için kişinin direkt başvuru yapması gerekmektedir. Bu konuda PTT haricinde başvuru yapmayınız.

Bu aşamadan sonra E-Devlet yurt dışı çıkış sorgulama konusunda her türlü işlemi yapabilirsiniz. Bu sorgulama işleminin de nasıl yapıldığını anlattıktan sonra, sizlere konu hakkında daha detaylı bilgi vermek maksadıyla ülke dışına çıkma yasağı hakkında farklı soruları cevaplayacağız.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)

Ülkeden Çıkış Yasağı Sorgulama

Ülkeden çıkış yasağı sorgulama işlemi yukarıdaki standartlara göre yapılmaktadır. Bu şifreyi almadan sorgulama yapmanın yolu olsa da, bu konuda oturduğunuz yerden ülkeden çıkma yasağı kontrol etmek sizlere çok daha büyük fayda sağlayacaktır. Bu süreçte sizler için sorgulamanın nasıl yapılacağı bilgisini paylaşalım.

 • Buraya tıklayarak E-Devlet Yurt dışına çıkma yasağı sorgulama ekranına ulaşın.
 • Sonrasında kimlik numaranızı girin ve şifrenizi tuşlayın.
 • Buradan “kimliğimi şimdi doğrula” diyerek bir diğer aşamaya geçin.
 • Bu aşamadan sonra karşınıza sorgulama ekranı gelecektir.

Bu sorgulama işlemi sonrasında yurt dışına çıkma yasağım var mı sorusuna cevap bulabilirsiniz. Burada yazan bilgilere göre yurt dışına çıkma talebinizin ne gibi bir şekilde karşılanacağı belli olacaktır.

Süt Parası

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Tazminat Alma

Çalışan Anneye Doğum Parası

E-Devlet Haricinde Yurt Dışına Gitme Yasağı Nereden Öğrenilir?

ülkeden çıkma yasağı

Yurt dışı çıkma yasağı sorgulama işlemi için ilinizde bulunan Emniyet Müdürlüklerine gidebilirsiniz. Orada adınıza alınan kararlar hakkında detaylı rapor olacağından, size bilgi verilecektir. Eğer ortadan bilgi alamazsanız, yine Emniyet güçleri tarafından yönlendirilerek Adliyeye gitmeniz gerekmektedir. Ülkeden çıkma yasağı sorgulama noktasında size hemen her kurum destek verecektir. Ancak e-Devlet sistemine düşmemiş olan yurt dışı çıkış yasakları için İl Emniyet Müdürlüğüne giderek bunu öğrenmek de mümkündür . Bununla birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden yurt dışı çıkış yasağı sorgulama gerçekleştirilebilir. Ancak örgütlü suçlar gibi bazı suçlarda e-Devlet veya diğer online sistemler üzerinden yasağın sorgulanması mümkün olamayabilir. Böyle bir durumda yurtdışı çıkış yasağı nasıl öğrenilir diyen kimselerin alanında uzman ve konuya hakim bir avukata danışması faydalı olmaktadır.

Dilerseniz E-Devlet yurt dışına çıkma yasağı konusunu anlattıktan sonra sizler için bu yasağın detaylarına ilişkin sıkça sorulan sorulara cevap verelim.

Yurt Dışına Çıkma Yasağı Kanunu Nedir? 

Yurt dışına çıkma yasağı kanunu CMK 100. maddesi olarak adlandırılabilir. Kişinin hürriyet haklarını ortaya koyan kanunumuz ise yine CMK 110. madde bünyesinde “adli soruşturma sürecinde hürriyet kavramı” adı altında açıklanmıştır. Kişinin yurt dışına çıkmasını engellemenin durum ve halleri kanun tarafından belirlenmektedir.

Yurt Dışına Çıkma Yasağı Kim Tarafından Verilebilir?

Davanın seyrini takip eden dava hakimi tarafından bu yasak konulabilmektedir. Ayrıca Cumhuriyet Savcısı talep ederek, Sulh Ceza Mahkemesi hakiminin bu cezayı işleme koymasını sağlayabilir.

Yurt Dışına Çıkma Yasağı İtirazı Nereden, Nasıl Yapılır?

Yurt dışına çıkma yasağı itirazı için kararı veren ilgili Sulh Ceza Hakimliğine başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için karar evrakında yazan bilgiler size yön gösterirken, bu süreçte basit bir dilekçe yazmanız gerektiğini de belirtelim.

Yurt Dışına Çıkış Yasağı Nasıl Kaldırılır?

Yurtdışı çıkış yasağı adli kontrol tedbiri sebebiyle şüpheli veya sanığa yüklenen yükümlülüklerden bir tanesidir. Peki bu yükümlülük, CMK 111 gereğince ilgili adli kontrol tedbirine itiraz yoluyla ya da CMK 110 kapsamında gerçekleştirilebilecektir. Buna göre şüpheli veya sanık adli kontrole ilişkin kararlara itiraz edebilir. Yapılan talep üzerine kararın kaldırılmasına Cumhuriyet savcısının görüşünü aldıktan sonra hakim yahut mahkeme tarafından itirazdan itibaren beş gün içerisinde karar verilebilecektir. Ancak bu madde adli kontrol kararının kaldırılmasına ilişkin olup hakimin sanık veya şüpheliye yüklediği yükümlülüklerle birlikte tedbirin kaldırılmasını ifade etmektedir. Hakimin şüpheliyi bu yükümlülüklerden bazılarında, yani yurt dışına çıkış yasağına uymaktan geçici olarak muaf tutması da mümkündür.

Yurt Dışına Çıkma Yasağı Ne Kadar Sürede Kalkar? Affedilir?

Yurt dışına çıkma yasağı süresi tamamen davanın ve sebeplerin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Bu yıllar sürebilir, ayrıca birkaç hafta içerisinde de tekrar geri alınması sağlanabilir. Yurt dışı yasağı süresi hakkında hukuki süreç esnasında size destek olması maksadıyla bir avukattan bilgi alabilirsiniz.

Yurt Dışına Çıkış Yasağı Olanlar Kıbrıs’a Gidebilir Mi?

Peki Yurt Dışına Çıkış Yasağı Olanlar  Yavru vatan Kıbrıs’ a gidebilir mi ? Yurt dışı yasağı kavramı Bulunduğu ülkeden çıkışı ihtiva ettiğinden her türlü çıkış yasaklanmıştır. Vize serbestisi olan ülkelere de pasaport istemeyen ülkelere de çıkması mümkün değildir. Kıbrıs yurt dışında bulunan yani Türkiye’den bağımsız bir ülkedir. Dolayısıyla yurt dışına çıkış yasağı olanlar Kıbrıs’a da gidemeyecektir.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

8 Comments
 1. Kasım 19, 2019
  • Kasım 21, 2019
 2. Kasım 14, 2019
  • Kasım 15, 2019
 3. Kasım 4, 2019
  • Kasım 5, 2019
 4. Ekim 23, 2019
  • Ekim 26, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir