SGK Bilgi

İkinci Evlilikten (Eşinden) Boşanan Ölen Eşinin Maaşını Alabilir Mi ?

İkinci Evlilikten (Eşinden) Boşanan Ölen Eşinin Maaşını Alabilir Mi ?

İkinci evlilikten boşanan ölen eşinin maaşını alabilir mi ? Yazımızda öncelikle dul ve yetim aylığından bahsederek konumuzla ilgili cevabımıza geçeceğiz. Dul ve yetim aylığı aynı zamanda ölüm aylığı olarak adlandırılmaktadır, Kısaca ölen sigortalının geride bıraktığı eşine ve çocuklarına bağlanan aylıktır. Bu maaş sadece kadınlara verilen bir aylık değildir. Bu aylık ister kadın ister erkek olsun, hak sahibi eşlere verilir. Ölen sigortalının eşine bağlanan aylığa dul aylığı, çocuklarına bağlanan aylığa ise yetim aylığı olarak adlandırılır. Eşlerde olduğu gibi çocuklarda da erkek ya da kız ayrımı yapılmaz. Eşin ölüm tarihinde sigortalı ile Medeni Kanun’a uygun evlilik bağının bulunması gerekmektedir. Erkek çocukların öğrenci değil ise 18, lisans öncesi eğitimde 20, lisans eğitiminde ise 25 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Kız çocukların ise evli olmaması şartı ile sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi bir işte çalışmaması bu kuruluşlardan gelir almaması gerekmektedir.

Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Dul ve yetim maaşı hesaplaması hak sahiplerine göre aşağıdaki şekilde hesaplanmaktadır.

 • Vefat eden sigortalı kişinin eşine maaşının %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının çocuğu yoksa eşine maaşının %75’i oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının bir çocuğu varsa, çocuğa yüzde %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının çocuklarının her birine %25 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Çocuk başına ödenen yetim aylığı ve eşe ödenen dul aylığı toplamı, vefat eden sigortalının maaşı üzerine çıkamayacağı için belirli indirimler yapılarak maaş pay edilmektedir.
 • Anne ve babanın vefat etmiş olması durumunda çocuğa %50 oranında maaş bağlanmaktadır.
 • Vefat eden sigortalının emekli maaşının %90’ınana kadar yakınlarına maaş bağlanmaktadır. Böyle bir durumda maaş eşe 2, çocuklara 1 hisse olarak pay edilerek hesaplanmaktadır.

Dul ve Yetim Maaşı Şartları Nelerdir ?

 • Eşi vefat etmiş bir kadın ya da erkek dul aylığını başka bir evlilik yapana ya da ölene kadar devam etmektedir.
 • Eşi vefat eden kişi sigortalı olarak bir işe başlar ise duruma göre maaşının yarısı kesilebilmektedir.
 • Anne ya da babasını kaybeden bir erkek 18 yaşına kadar kesintisiz olarak yetim aylığı almaya devam etmektedir. Öğrenci olarak eğitimine devam eder ise bu yaş sınırı 25’e çıkmaktadır. Bu durum yalnızca erkek çocuğunda malullük durumu olursa değişmektedir. Erkek çoğunun çalışmasına engel olacak maluliyeti bulunması durumunda aş sınır olmadan ömür boyu yetim aylığı hakkı devam etmektedir.
 • Anne ya da babasını kaybeden bir kız resmi nikahlı olarak evlenmediği sürece, yaşı kaç olursa olsun ölene dek yetim aylığını alabilmektedir. Yetim aylığı alan kız çocuğu evlenir ya da sigortalı bir işe girerse yetim aylığı kesilmektedir. Boşanması ya da işten ayrılması gibi bir durum söz konusu olduğunda maaş tekrar bağlanmaktadır.

Vefat eden sigortalının anne ve babasının aylık alabilmesi için;

 • Hiçbir sosyal güvence ve gelirinin bulunmaması
 • Mal varlığının olmaması
 • Sigortalının vefat etmeden önce bakmakla yükümlü olduğu kişiler arasında olması gerekmektedir.
 • Dul ve yetim aylığı alınabilmesi için resmi olarak başvuru yapılması ve talepte bulunulması gerekmektedir.
 • Dul ve yetim maaşı ödemeleri sigortalının ölüm tarihinden sonra gelen ilk aybaşında ödenmeye başlanmaktadır. Başvuru da yaşanan gecikmelerde, başvuru tarihini izleyen ay başında ödemeler yapılmaya başlanır. Eğer gecikme yaşanırsa birikmiş maaşlar ilk yatan maaşa eklenir.

Dul ve Yetim Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Dul ve yetim maaşı başvurusu ilgili kuruma bizzat ya da internet vasıtası ile yapılabilmektedir. Başvuru için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir. Başvuruda gerekli olan evraklar ise;

 • Başvuru dilekçesi,
 • Kimlik araştırma belgesi,
 • İlgili sigortalıya ait ölüm belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Erkek çocuklar için öğrenci belgesi,
 • 3 adet fotoğraf,

E- Devletten Başvuru Yapmak İçin;

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi adresine tıklayarak giriş yapmanız gerekmektedir. Bağlantıya tıkladıktan sonra açılan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneğine tıklamasınız.

Kimliğinizi doğrulamak için T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifresi bilgilerini girerek, ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna tıklayabilirsiniz. Bu kimlik doğrulama yöntemi ile;

Kimlik doğrulamasından sonra açılan sayfada vefat eden yakınınıza ait T.C kimlik numarasını yazarak ‘Başvur’ seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde başvurunuzu online olarak tamamlayabilirsiniz.

Dul ve Yetim Maaşı Nereden Alınır ?

Dul ve yetim maaşı almak için hak sahibi olan kişiler, maaşlarının çalıştığı bankaya yatırılması için talimat verebilmektedir. Bu sayede her ay devlet tarafından ödenen bu maaş, kişinin belirlediği bankaya düzenli olarak yatırılmaktadır. Bu maaş için başvuru süreci hızlı bir şekilde sonuçlanmakta olup sigortalının vefat ettiği ayı takip eden aybaşında ilgili rakam ödenmektedir.

Dul ve yetim aylığı için başvuruların gecikmesi herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Başvuru ne zaman yapılırsa, ödemeler başvuruyu takip eden aybaşında yapılmaktadır. Dul ve yetim aylığı için şartlar uygunsa 5 yıl zaman aşımı süresi bulunmaktadır. Hak sahipleri 5 yıl içerisinde başvuru yapabilir, dul ve yetim aylığı için haklarını talep edebilirler.

İkinci Evlilikten Boşanan Ölen Eşinin Maaşını Alabilir Mi ?

Gelelim konumuzun başlığında bulunan konunu cevabına. Hem erkekler hem de kadınlar ölüm yani dul maaşı alabilirler. Bunun için ölüm tarihinde medeni kanuna göre evli olmak yeterli. Dul kaldığı dönemde maaş almaya devam edebilir. Maaşın devam etmesi için de ikinci bir evlilik olmaması gerekiyor. İkinci evlilik yapıldığında ilk eşten alınan dul maaşı (ölüm aylığı) kesiliyor.

Fakat evlendiğinde kesilen dul maaşı tekrar alınabiliyor.  Yani hak ortadan kalkmıyor. Eğer dul eş daha sonra evlendiği kişiden boşanır veya dul kalırsa ilk eşinden dolayı yeniden dul aylığı alabiliyor. Bunun için ispat edici belgeler ile tekrar müracaat etmesi yeterli olmaktadır. Ayrıca İkinci eş de vefat etmişse yeni bir ölüm maaşı hak etme durumu ortaya çıkıyor. Ancak hem ilk eşin hem de ikinci eşin maaşını alma imkânı bulunmuyor. Bu durumda dul kalan hangi maaş daha fazla ise onu tercih etme hakkını elde ediyor.

2 Ayda Bir Dul Maaşı | 2 Ayda Bir Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Dulluk Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Dulluk Maaşı Alma Şartları

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.