SGK Bilgi

Evde Bakım Aylığı Kesilenlere Bayram İkramiyesi İadesi

14.03.2019
27
Evde Bakım Aylığı Kesilenlere Bayram İkramiyesi İadesi

Evde bakım aylığı kesilenlere bayram ikramiyesi iadesi konusu bundan bir yıl önce gündeme gelen “emekliye bayram ikramiyesi” ödemesi ile birlikte ortaya çıktı. Bir yılda iki kez ödenen bayram ikramiyeleri, yapılan son düzenleme ile evde bakım aylığı almanıza engel olmayacak. Bundan önce evde bakım maaşı aylık gelir sınırı içerisine, yılda 2 kez biner lira olarak ödenen bayram ikramiyesi de dahil ediliyordu. Bu bazı vatandaşların evde bakım aylık maaşından mahrum kalmasına neden olmuştu ve birçok kişinin yaşlı evde bakım aylığı kesilmişti.

Bakanlık bu soruna çözüm getirerek, gelecek başvurularda bayram ikramiyesini saf dışı bıraktı ve geçmişte ödenmeyen evde bakma maaşını iade edeceklerini duyurdu. Engelli evde bakım aylığı alanlar tüm alamadıkları ayların paralarını alabilecekler.

Evde bakım aylığı kesilenlere bayram ikramiyesi iadesi peşin olarak tek seferde yapılacak. Ödemelerin birkaç ay içerisinde parçalı olarak, TC kimlik numarasına göre ilgili hesaplara yapılması tahmin ediliyor.

Evde Bakım Aylığı Alanın Bayram İkramiyesi Neden Kesildi?

Evde bakım maaşı kesilenlere bayram ikramiyesi iadesi yapılmasının tek nedeni haksız uygulama yapılmıştır. Evde bakım maaşı hakkında birkaç bilgi verelim:

 • Engel durumu %50 ve üzerinde olan kişilere ödenen maaştır.
 • Karşılıksız olarak verilir, usulsüz alındığı tespit edilirse faiziyle geri alınır.
 • Engel durumu itibariyle “ağır engelli” statüsüne girenler bu yardımdan yararlanabilir.
 • Kişiye bakan birinci dereceden akrabaya ödenmektedir.
 • Kişinin belli bir maddi gelirin altında bulunması gerekir. Malı mülkü olana verilmez.
 • Kişinin bu maaşı alabilmesi için hanede yaşayanlara aylık bazda asgari ücretin üçte ikisinden daha az bir ücret düşmelidir.
 • 2019 yılı asgari ücret verilerine göre evde bakım maaşı sınırı 1.219 lira 34 kuruştur.
 • Evde bakım maaşı aylık olarak ödenir ve aylık miktarı 1.305 liradır.

Durum böyle olunca aylık geliri hanedeki kişi başına 1.219 liradan fazla olanlar engelli bakım aylığından mahrum kaldılar. Bayram ikramiyesi ek gelir olarak gösterildiği için bu hak direkt olarak iptal oluyordu. Son düzenlemeyle toplam gelire bayramlarda verilen maaş ikramiyesi dahil edilmedi ve engelli bakım aylığı alanların ödenekleri güvence altına alındı. Bayram ikramiyesi hakkında bilinmesi gereken bazı detaylar:

 • Emeklilere ödenmektedir.
 • Yılda iki kez olacak şekilde; bir kez ramazan bayramında, bir kez de kurban bayramında peşin olarak ödenmektedir.
 • Karşılıksız olarak verilmektedir ve geri iadesi söz konusu değildir.
 • Engelli maaşı, malullük maaşı gibi bazı sosyal yardım maaşlarını alanlara da düzenlemeyle bayram ikramiyesi verilmektedir.
 • Bayram ikramiyesi bin lira tutarındadır.

Evde Bakım Aylığı Kesilenlere Bayram İkramiyesi İadesi Ne Kadar?

Evde bakım maaşı alanlara yapılacak olan iade miktarı, tamamen kesintinin olduğu tarih ile ilgili. Bu konuda bazı önemli noktalar şu şekilde:

 • Geçtiğimiz sene, bayram ikramiyesi almayan kişiler bu haktan yararlanamaz.
 • Geçtiğimiz sene içerisinde bayramda verilen bin TL ikramiyeden faydalanıp, evde bakma maaşı kesilmeyen vatandaşlar bu haktan yararlanamaz.
 • İkramiye sonrasında bakımıyla yükümlü olunan kişi vefat ettiyse, bu durumda maaş kısımlı olarak ödenir. Bu bakanlık tarafından tarafınıza bildirilir.
 • Evde bakım maaşı kesilme nedenleri arasında, eğer ki kişinin nedeni “bayram ikramiyesi” değilse bu durumda iade ödemesi alınamaz.

Geçtiğimiz senenin alacaklı engelli aylıkları 1.179 lira üzerinden hesaplanmaktadır. Burada iki farklı engelli bulunuyor. Maaşı Eylül ayında kesilen engelliler için alınacak olan para 9.688₺. Maaşı temmuz ayında kesilenler için ise alınacak para 7.329₺ olarak belirlenmiştir. Burada her maaşı alınmayan ay için hesaplama yapılmaktadır. 2018 maaşlarını 1.179 lira üzerinden, 2019 alınmayan maaşlarını ise 1.305 lira üzerinden hesaplayarak siz de tarafınıza yapılacak olan ödemenin miktarını bulabilirsiniz.

Evde Bakım Aylığı Kesilenlere Bayram İkramiyesi İadesi Nasıl Alınır?

Evde bakım aylığı kesilenlere bayram ikramiyesi iadesi başvurusu yine malum koşullarda yapılıyor. Maaşı kesilen kişiler yine normal bir şekilde başvuru yapıyorlar ve gerekçelerini ortaya koyuyorlar. Bu sayede hem bakanlık evde bakım maaşlarını bayram ikramiyesi dolayısıyla kesilmesine bağlayarak geri veriyor hem de aylık ödemeler devam etmeye başlıyor. Başvuru süreci için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Evde bakım ücreti için ilk olarak “ağır engelli” olmanız ve engel oranınızın %50 üstünde olması gerekmektedir.
 • Evde bakım maaşı başvurusu bayram ikramiyesi iadesi için yapılacaksa ilgili ikamet adresinin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü size yardımcı olacaktır.
 • Sonrasında SGK İl Müdürlüğüne başvurmanız gerekir. Bu süreçlerin tamamı hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.
 • Başvurular esnasında kimlik, vesikalık fotoğraf ve engelli raporu “aslı gibidir” kopyası yanınızda olmalıdır.

Evde bakım aylığı kesilenlere bayram ikramiyesi iadesi alanlar sitemizin yorum kısmından diğer engelli vatandaşlara yardımcı olmak maksadıyla düşünce ve görüşlerini paylaşabilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.