SGK Bilgi

2020 Bulgaristan Asgari Ücreti Ne Kadar?

26.03.2019
92
2020 Bulgaristan Asgari Ücreti Ne Kadar?

İnsanlar hayatını devam ettirebilmek için bir gelir elde etmek zorundadır. Bazıları ticarethane açarak işveren olurken; İşyeri açacak kadar sermayesi olmayanlar ise işçi veya memur olarak özel veya Devlet kurumlarında çalışırlar. Çalışanlar fazla ücret alabilmek için işverenler ise maliyetleri düşük tutmak için en alt seviyeden maaş verme çabasındadırlar. Bu nedenlerle Devletler çalışanların asgari düzeyde hayatlarını sürdürebilmeleri için bir ücret belirler. Bir başka deyişle Asgari ücret, bir insanın veya ailesinin en temel ihtiyaçları olan, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım ve eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir. Her devletin bu ücreti belirlediği komisyonları mevcuttur. Bu komisyonlarda Devlet tarafının yanında işveren ve işçi temsilcileri de bulunur. Her sene sonunda bir sonraki senenin Asgari Ücreti belirlenir. İşverenler belirlenen bu ücretin altında ücretle işçi çalıştıramaz. Bu ücretler devletin koyduğu yasal yaptırımlarla korunmuştur.

Bulgaristan Çalışma Şartları Nasıldır?

Bulgaristan’ da çalışma şartlarına da bir standart getirilmiştir özellikle Avrupa birliğine girdikten sonra düzenlemeler hızlanmıştır. Bulgaristan’ da haftalık çalışma saatleri haftada 40 saattir. Ülkemizde bu 45 saat olarak düzenlenmiştir. Avrupa Birliği ülkelerinde ise ortalama haftalık çalışma saati 38 saattir. Bakıldığında henüz Avrupa standartlarına ulaşılamamışken Ülkemizden ve birçok Avrupa birliği ne üye olmayan ülkelerden daha gelişmiş bir çalışma saatine sahiptir.

Bulgaristan Parası Türk Lirası Karşısında Durumu Nedir?

 Bulgaristan parası Leva, 2007 yılında Avrupa Birliği üyeliğine kabul edilmeden önce Türk Lirasından daha değersizdi Ancak 2008 yılından itibaren değeri Türk Lirasını geçti. 2019 yılı başından itibaren 1 Leva (BGN) = 3,10 TL civarındadır. 1 Leva (BGN) = 0,50 Euro civarında seyretmektedir.

Bulgaristan’ da Hayat Şartları Nasıldır?

Bulgaristan’ da hayat şartları da uygundur. Kiralar 200 – 300 Leva civarında seyrediyor. Besicilikle ilgi Küçük ve Büyükbaş hayvan fiyatları uygun olduğundan et ve süt ürünleri ucuzdur. Mazot, Benzin ve Araba fiyatları ülkemizin yarısı kadardır. Özellikle düşük modeller çok daha ucuzdur. Sebze ve meyve fiyatları çok fazla değişiklik göstermez ve alım gücünün üstünde seyretmez. Isınma giderleri çok yüksek değildir.

Bulgaristan Asgari Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan’ da Yapılan görüşmeler sonunda Bakanlar kurulu bir karara varmış ve asgari ücret 01/01/2019 tarihinden itibaren 510 Leva’ dan 560 Leva’ ya yükseltilmiştir. Böylece Bir önceki yıla göre % 9,8 zam yapılmıştır. Bulgaristan’ da yıllık enflasyon oranının % 3 civarı olduğu düşünülürse yapılan artışın hayat standardına yapacağı etkininde yüksek olacağı aşikardır. Zaten Bulgaristan ortalamasına bakıldığında çoğunluk Asgari Ücretin Üstünde çalışmaktadır. Asgari ücretin yanında çocuk başına da yaklaşık 40 Leva’ da ek ücret verilmektedir. İkiz çocuğu olanlarda Bu rakam 90 Levadır.

Bağ-kur’lu Doğum Rapor Parası Alabilir Mi?

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı Var mı?

Evde Bakım Aylığı Kesilenlere Bayram İkramiyesi İadesi


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.