2020 Ucuz Toki Projeleri ve Başvuruları

2020 Toki başvurusu ile ev almak isteyenlere kaçırılmayacak fırsat. Ev fiyatlarının yüksek olması. Bankaya yatırılan vadeli hesap faizlerinin yüksek faiz getirisi nedeni ile kiralık dairelerin azalarak, birçok dairenin satılığa çıkması nedeni ile kiralık evlerin azalması ve buna istinaden kiraların yükselmesi. Faizlerin seçili bankalarda düşmesine rağmen tekrar artması veya belli projelerle sınırlandırılması birçok bankada hala yüksek seyretmesi konut alacakların hayallerini suya düşürmüştü. Bu sebeplerden dolayı da Orta gelirli vatandaşların kesesine de hitap edebilen Toki Konutları ile ilgili uzun süredir bir bekleyiş vardı. Bu bekleyiş Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın 31 Mart seçiminden önce konuşmasında yeni projelerin olduğunu söylemesi TOKİ vasıtası ile ev alacakları şartlarla ilgili bekleyişe sevk etti. Son gelişmelere göre TOKi projeleri, yerleri, büyüklükleri, başvuru bedelleri, peşinatlar ve vadeler netleşti ve işlemler sonuçlandı. 2020 yılı projeleri için aynı şartları taşımasını beklediğimiz için yazımızda 2019 yılı için merak edilen bu projelerle ilgili bilgileri derledik.

Toplu Konut İdaresi’ nin (TOKİ) açıklamalarına göre 2019 yılı için 67 şehirde 140 proje başlayacak 50 bin yeni sosyal konut yapılacak  Cumhurbaşkanı’ nın dikey mimariye artık karşı çıkması ile birlikte Yatay mimariye sahip sosyal konutlar için talep toplanmaya başlanmış ve 19 Nisn 2019 da son bulmuştu. 2019 yılı projeleri nasıldı hatırlayalım. 2020 yılında yapılacak Toki projelerinin detayını yazımızda bulacaksınız.

Konut Büyüklükleri Nasıl Olacak ?

Yeni yapılacak projelere göre konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde olacak. 2+1 konutlar 75 ile 85 metrekare büyüklüklere sahip olacak. 3+1 konutların büyüklükleri ise 110 ile 128 metrekare olacak

Başvurular Nereye Yapılacak ?

Başvurular yine banka kanalıyla yapılacak. Bu projeler genellikle devlet bankaları aracılığı ile olduğundan başvurular Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerine yapılabilecek.

İlk Başvuruda Ne Kadar Ödeme Yapılacak ?

Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerine başvuru için giden vatandaşlar 2+1 konutların başvuru bedeli olarak 500 lira, 3+1 konutlar için ise 1000 lira ödeme yapacak Kura sonucunda ev sahibi olamayanlar başvuru ücretlerini aynı banka şubesinden geri alabilecek.

Evler Sahiplerini Nasıl Bulacak?

Başvurular sonlandıktan sonra konutların ihalesi yapılacak ve satış fiyatları belirlenecek. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek. Bu kuraların yeri ve saati TOKİ’nin internet sayfasında duyurulacak. Kura sonucunda ev sahibi olanlardan peşinat tahsil edilecek ve kalan ödeme taksitleri teslimattan sonra başlayacak.

2019 İstanbul’ da Hangi Projeler Var ?

2019 yılı planlamasında TOKİ’ nin yapacağı projelerin çoğunluğu İstanbul’ da oldu.  İstanbul’da 5 projede toplam 6 bin 300 konut inşa edilecek. İstanbul’daki proje yerleri;

 • Başakşehir Ayazma
 • Başakşehir Hoşdere
 • Başakşehir Kayabaşı
 • Tuzla Aydınlı
 • Silivri Alipaşa

2019 Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlayıp Bitecek ?

 • Emekliler 25 Mart-5 Nisan
 • En az yüzde 40 engelliler 8-12 Nisan
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife malulleri ile dul ve Yetimleri 15-19 Nisan
 • Diğer başvurular 6-22 Mart

Konut Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Konut fiyatları projelerin yerlerine kat ve konumlarına göre değişiklik gösterecek.

Ancak;

2+1 konutların fiyatları 116 bin 400 liradan başlayacak  ve kura sonucunda evlerine kavuşanlar %12 Peşinat daha ödeyecek. Buna Göre en az ödenecek peşinat tutarı 13 bin 968 lira olacak. Kalan tutar ise 240 aya kadar ödenebilecek

3+1 konutların fiyatları 170 bin 720 liradan başlayacak ve kura sonucunda evlerine kavuşanlar %10 Peşinat daha ödeyecek. Buna Göre en az ödenecek peşinat tutarı 17 bin 072  lira olacak. Kalan tutar ise 180 aya kadar ödenebilecek.

Tabi ki bu fiyatlar taban fiyat olup, daha çok küçük şehirleri kapsamaktadır. Büyük şehirlerde 2+1 ler ortalama 230.000 TL ve en az % 12 peşinatla ve 3+1 ler 400.000 TL ve %10 peşinatla satışa sunulmaktadır.

2020 de İstanbul Toki Projeleri Neler ?

 • Başakşehir Ayazma
 • Başakşehir Hoşdere
 • Başakşehir Kayabaşı
 • Tuzla
 • Pendik
 • Sancaktepe

2020 de İstanbul Toki Projelerinde Kaç Konut Yapılacak ?

Alınan bilgilere göre Toki’ nin 2019 projelerine İstanbul’ da yaşanan başvuru patlaması nedeni ile ucuz Toki projelerinin devam edilmesine karar verildi ve bu bağlamda 10.000 adet daha konut yapılması kararı alındı. Yapılacak projelerde şartların 2019 daki gibi, yukarıda anlattığımız şekilde olması bekleniyor. Talep alımları ile ilgili tarihler açıklandığında sitemizden bilgilendirme yazısını yayınlayacağız. Güncel konuları sitemizde takip etmeye devam edin..

2019 TOKİ Projeleri Nerede, Hangi İllerde Yapılıyor?

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK Prim Borcu Sorgulama

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

 

 

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir