SGK Bilgi

Yeni Kimlikte Cilt No ve Aile Sıra No Lazım! Nereden Öğrenilir?

04.09.2018
1.574
Yeni Kimlikte Cilt No ve Aile Sıra No Lazım! Nereden Öğrenilir?

Yeni kimlikte cilt no ve yeni kimlikte aile sıra no hemen her vatandaşın başına bela açabilecek potansiyeldedir. Yeni kimlikler, gerek şekilleri gerekse de kullanım aşamasında sundukları kolaylıklarla gerçekten büyük fayda sağlıyorlar. Zamanla değişim sürecini atlatan Türkiye Vatandaşları için ne yazık ki bu kimliğe uyum sağlamak çok da kolay olmayacak. Hali hazırda devlet tarafından sunulan birçok hizmetin halen eski kimlik bilgilerine odaklı olarak sunuluyor olması, yapılan bu değişim kötü yanlarından biri haline geldi. Eski kimliklerde cilt no ve eski kimliklerde seri no gibi konular sorun değildi.

Eski kimliklerin arka yüzlerine yakından baktığınız cilt ve diğer nüfus kayıt sistemi verilerini görebilirsiniz. Ancak daha da küçülüp, temelde bir kredi kartı boyutuna erişen yeni kimlik kartları için bu geçerlilik arz etmiyor. Aksine, yeni kimlik kartları eskisine göre baya da eksik bilgi barındırıyor. Eski kimlik kartında bulunan bilgileri tekrar bulmak gerektiğinde ise henüz tozlu çekmecelere kaldırılmış eski tür kimlik kartlarına bakmadan, arayış içerisine görüyoruz.

Kimlik cilt no sorgulama, kimlik cilt no öğrenme, kimlik cilt no nerede yazar, kimlik cilt no neresinde ve tüm “cilt no öğrenme” sorularının cevabı burada!

Kimlikte cilt no öğrenme konusunda destek alabilmenize olanak sağlayacak çok basit bir platform biliyoruz. Eğer yeni kimlik aldıysanız ve sonrasında herhangi bir şekilde kimlikte yer alan cilt no bilgisine ihtiyaç duyuyorsanız bu durumda sizlerin E-Devlet platformuna giriş yaparak cilt no sorgulama işlemi yapması gerekecektir. Bu süreçte E-Devlet platformuna nasıl giriş yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız hemen aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, E-Devlete giriş yapmak ve E-Devlet şifresi almak hakkında bilmeniz gereken tüm detayları videolu olarak öğrenebilirsiniz. Yeni kimliklerde cilt no öğrenme konusuna dilerseniz daha da yakından göz atalım.

Yeni Kimlikte Cilt No ve Aile Sıra No Öğrenme

Yeni kimlikte aile sıra no gibi halen geçerlilik arz eden yeni kimlik Nüfusta kayıtlı olduğu il bilgileri yer almamaktadır. Diğer teşhis amaçlı temel kişisel bilgiler bu kimliklerde yer almaktadır.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)

Kimlik bilgilerinizi bireysel veya müşterek bilgisayar ortamında depolamayın, kopyalamayın, çoğaltmayın veya bulundurmayın. Kimlik bilgilerinizin çalınmasının önüne bu şekilde geçebilirsiniz.Kimlikte cilt no nerede yazar sorusunu soranlar için eğer yeni kimlik kullanıyorsanız yeni kimlikte cilt no bilgisi ne yazık ki yer almamaktadır. Eski kimlik ile yeni kimlik arasındaki fark ne yazık ki boyut ve renk anlamında olmadı. Bu kimliklerin barındırdığı nüfus ve kişisel bilgiler anlamında da büyük farklılıklar göze çarpıyor. Bu noktada cilt no nerede yazıyor sorusunu soranlar için E-Devlet kimlik cilt no öğrenme hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti kullanarak yeni kimlik sahibi olsanız bile, kimliğinizde yer alan hemen her türlü bilgiyi görebilirsiniz. Eski kimlik görme E-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu sayede her türlü bilgiyi kolayca elde etme fırsatı bulursunuz.

E-Devletten Sorgulanabilen Eski Kimlik Bilgileri

Eski kimliklerin bilgisine ulaşma E-Devlet üzerinden yapıldığı takdirde, kişinin sorunsuz bir şekilde aşağıdaki başlığa bağlı olarak giriş yapmasıyla birlikte sunacağı kimlik bilgileri şunlardır:

 • Kimlik Numarası
 • Soyad
 • Ad
 • Baba Adı
 • Anne Adı
 • Doğum Yeri
 • Doğum Tarihi

Eski kimliklerde olup, yeni kimliklerde olmayan kimlik bilgileri: 

 • Nüfusta kayıtlı olunan belde bilgileri:
  • Cilt No
  • Aile Sıra No
  • Sıra No

Yeni Kimlikte Cilt No Nasıl Öğrenilir? Yeni Kimlikte Aile Sıra Numarası Nasıl Öğrenilir?

Yeni kimlikte cilt no öğrenme işlemini yapmak ve eski kimliklerinizde yazılı olan nüfus kayıt bilgilerine erişmek istiyorsanız, bu durumda ilk olarak yukarıda kırmızı arka planlı kutuya tıklamanız gerekir. Eğer E-Devlet şifresi ve girişi hakkında bilgi sahibiyseniz bu durumda tıklamanıza gerek yok. Yukarıda da belirttiğimiz üzere E-Devlet platformuna giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra hangi kısımda veya hizmet sayfasında olursanız olun cilt no öğrenme işlemini yapmak için E-Devlet ekranlarında aynen şu işlemleri uygulayın:

 • Sayfanın sağ üst köşesinde, isminiz yazacaktır. Onun üzerine bir kere tıklayın.
  • Sağ üst köşede ki isim butonu  şeklindedir
 • Sonrasında en üstte kimlik numaranız yazan menü açılır. Oradan hemen kimlik numaranızın altında kalan benim sayfam sekmesine tıklayın.
  • Kimlik numarasının altında kalan benim sayfam  örnek resmi.
 • Sonrasında açılan ekranın üst kısmından, “Bana Özel – Bilgilerim – Güvenlik Ayarları” sekmesinden “Bilgilerim” sekmesine tıklayın.
  • Bilgilerim sekmesi örnek resmi  şeklindedir.

Bu işlemi yapmanız durumunda, internetten eski kimlik sorgulama bilgileri ortaya çıkacaktır. Temsili olarak aynı eski kimliğe benzer şekildeki görseller üzerinde yazılı numaralar sayesinde, kimlik cilt no öğrenme işlemi E-Devlet üzerinden tamamlanmaktadır.

Aynı şekilde aile sıra no sorgulaması yapmak isteyen kişilerde bu ekrandan destek alabilmektedir. Bu süreçte hiçbir kısıtlama yoktur. Bu ekrana günün istediğiniz anında erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu ekrana ulaşmanızın herhangi bir tehlikesi yoktur. Cilt numarası öğrenme işlemi sonrasında, kimlik bilgilerinin fotoğrafını çekmeyin veya ekran alıntısı almayın. Bu sayede bilgilerinizin paylaşılmasını önleyebilirsiniz. Bu size büyük katkı sağlayacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.