SGK Bilgi

Koruyucu Aile Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? 

SGK
05.08.2018
88
Koruyucu Aile Nedir? Başvuru Nasıl Yapılır? 

Yuva ve yurtlarda kalan çocuklara evlat edinmeden sahip çıkılmasına koruyucu aile sistemi deniyor. Koruyucu ailelik evlat edinmekle karıştırabiliyor. Evlat edinmek, yasal anlamda çocuğun tamamen size ait olması yani soyadınızı taşıması demek oluyor. Ama koruyucu ailelikte çocuk sizinle birlikte yaşamaya devam etse de yasal anlamda sizin çocuğunuz olmuyor. Devlet koruması altında kalmaya devam ediyor. Çocuğun velayeti biyolojik ailede kalıyor ve biyolojik ailesi dönem dönem çocuklarıyla görüşebiliyorlar. 

Peki, koruyucu aile olmak için gereken şartlar nelerdir? Koruyucu ailelere devlet ne gibi yardımlar yapıyor? Bekâr kişiler koruyucu aile olabilir mi? Bu soruların cevapları ve daha fazlasını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Koruyucu aile olmak için gerekli belge ve şartlar nelerdir? 

Bakanlığın ailelerden istedikleri çocukların anne baba sevgisi içerisinde bakımlarının eğitimlerinin sağlanmasıdır. Bunun karşılığı olarak devlet eğitimden sağlığa, servis ücretinde giyim masraflarına kadar bütün imkânları sağlamaktadır.  

Koruyucu aile olmak için gerekli belgeler ve koşullar şunlardır; 

  • T.C. vatandaşı olmak 
  • Sürekli olarak Türkiye’de ikamet etmek 
  • 25-65 yaş arasında fiziksel ve ruhsal sağlığı yerinde olmak 
  • Düzenli bir gelire sahip olmak 
  • Adli sicil kaydı 
  • Sağlık raporu 

Koruyucu aile olmak için başvuru nasıl yapılır? 

Koruyucu aile olmak için bakanlık çok fazla prosedür istemiyor. Bir kişi TC vatandaşı ise, 25-65 yaş aralığında ise, her ay evine düzenli bir gelir giriyorsa, Türkiye’de ikamet ediyorsa bu kişiler bakanlığa evli ya da bekâr olması önemli değil herkes koruyucu aile olmak için başvurabilir. 

Eğer bu kriterlere sahipseniz bakanlık tarafından bir süreç başlatılıyor. Bu süreçte çocukla koruyucu aile olmak isteyen kişi ya da aile tanıştırılıyor. 

İlginizi Çekebilir; Şartlı Eğitim Para Yardımı

Önce 1 saatlik izin veriliyor sonra 1 gün lük izinler verilebiliyor. Bu haftalık izine dönebiliyor. Ama en fazla 2 ayı geçmeyecek şekilde bu koruyucu aile olmak isteyen kişi ile çocuk sürekli izinli olarak bir arada tutuluyor. 

Artık bunların koruyucu aile olmasında bir problem olmadığı komisyon raporlarıyla tespit edilip ortaya konduğu zaman bakanlık kişiye sözleşme yapılıyor. 

Çocuklar her yaş grubundan alınıp 18 yasına ve hatta 18 yaşından sonrada koruyucu aileliğini devam ettirebiliyor. 

Korucu aile olduğunuz çocuğun bakımını ve diğer ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor. 

Çünkü bakanlığa göre önemli olan çocuğun aile ortamında büyümesi. Aslında yurtların durumu da eskisine göre çok daha iyi. 

koruyucu-aile

koruyucu-aile

Koruyucu Ailelere Yapılan Yardım Ve Ödemeler 

Koruyu aile olan kişiler talep ettiği takdirde devlet bu ailelere maddi destek sağlıyor.  

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı tarafından koruyucu ailelere verilen destek ödemeleri her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Koruyu aile ödemeleri 2018 yılı itibariyle ve çocukların yaş gruplarına göre şu şekilde ödenmektedir. 

0-3 yaş arası çocuklar için koruyucu aile maaşı 557₺, 4-5 yaş arası için koruyucu aile ödemesi 836₺, ilköğretim yani 1. sınıftan 4. Sınıfa kadar 956₺, 5. ve 8. sınıf öğrencileri için 989₺ olarak ödenmektedir. 

Eğer kişi, engelli çocuk bakımı üstlenmişse koruyucu aile ödemesi  %50 oranında artıyor.  

Ayrıca çocuklara ayrıyeten belirli miktarlar harçlıkta verilmektedir. 

Koruyucu ailelere ödenen yardım miktarı, her okul sezonu başlangıcında sadece bir defalık 3 katı oranında olacak şekilde yapılıyor. 

Her yıl Nisan ve Ekim aylarında, çocukların yıllık giyim masrafları adı altında bakım ücretleri 2 kat arttırılarak ödeniyor. 

Koruyucu ailelere yapılan bu ödemeler her ayın 7’sine kadar peşin şekilde yapılmaktadır.  

Ayrıca koruyucu aile bakımındaki çocuklar Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır, yani tüm sağlık harcamaları bakanlık tarafından karşılanmaktadır. 

Koruyucu Ailelere Psikososyal Destek 

Bakanlık tarafından yapılan tüm bu maddi desteklerin yanında koruyucu ailelere yardımcı olmak, yol göstermek maksadıyla psikososyal destek hizmetleri verilmektedir. Bu sayede koruyucu aileler ve koruma altına aldıkları çocuklara, alanında uzman psikolojik ve psikiyatr tarafından danışmanlık hizmeti veriliyor. 

Yurtlarda yetişen çocuklar müzik eğitimi alıyor, spor yapıyor ama bir tarafları eksik büyüyorlar. Türkiye’de 12.600 çocuk Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na bağlı yurtlarda büyüyor. 

Devlet yuva ve yurtlarda büyüyen çocuklara geniş imkânlar sunuyor onlara bakıyor ama bu çocuklar aile ortamında yoksun büyüyor. Eğer siz de bir veya birkaç çocuğun aile ortamında, aile sıcaklığında büyümesini istiyorsanız o çocuğun koruyucu ailesi olabilirsiniz. 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.