SGK Bilgi

E-Engelli Raporları E-Devlet’e Taşınacak!

16.12.2018
148
E-Engelli Raporları E-Devlet’e Taşınacak!

E-Engelli raporları e-devlet’e taşınacak haberlerini okumuş olabilirsiniz. Bizlerde yeni yapılan bu güncelleme hakkında siz değerli okurlarımıza bilgi vermek maksadıyla kısa bir içerik hazırlamak istedik. Engelli raporları hakkında birçok farklı bilgi artık E-Devlet platformuna taşınacak. Net tarih verilmemekle birlikte, hükumetin planları arasında engelli raporlarının internete taşınması da yer alıyor. Sanırım birkaç sene içerisinde E-engelli raporu adı altında E-Devlet üzerinden hizmet alabileceğiz.

Günümüzde engelli raporları kullanıcıların erişimine sunulan bir sistemde depolanmıyor. Hal böyle olunca da insanlar raporlarını yazılı olarak sunmak zorunda kalıyor. Tahmin ettiğim kadarıyla gelecekte E-Devlet üzerinden engelli raporu çıktısı alabileceğiz.

İnternetten Engelli Raporu Sorgulama

Güncel şartlara bakılırsa engelli raporunu internetten sorgulanması mümkün değil. İlinizde bulunan yetkili hastaneye kurul gününde giderek bu rapor için muayene olmanız gerekiyor. Sonrasında hastane kendi kurulundan onay alarak sizin için rapor hazırlıyor. Bu rapor onay alınıp mühür vurulduktan sonra tüm ülkede devlet kurumlarında geçerli olsa bile, sonrasında internet ortamından sorgulanamıyor. Yapılacak çalışma ile engelli raporları internet ortamına taşınacak.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen engelli hakları hakkında yapılan çalışmalar, son günlerde büyük bir hızla ilerliyor. Engelli raporları internete taşınınca ne olacak diye soranlar için maddeler halinde bazı bilgiler paylaşalım.

  • Hastane raporu çıkarınca sisteme de işlenecek ve raporun aslını kaybetme sorunu ortadan kalkabilir.
  • Rapor için kişinin TC kimlik bilgisi ilgili platformlara girildiğinde kişinin engel bilgileri sorgulanabilir.
  • İnternetten engelli raporu dengi olarak çıktı alınabilir. Bu da tahmin olsa bile günümüzde diploma çıktısı alınabiliyor.
  • Bir iş başvurusu yaptığınızda tarafınıza kimlik numaranızla engelli raporu talebi gelmeyecek, işveren sizi işe alırken sistemden görebilir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulama Ücretli Mi Olur?

Engelli raporlarının güncel olarak bir ücreti zaten bulunuyor. Eğer öğrenci iseniz Öğrenci Engelli Raporu Ücreti Öder Mi? bu yazıyı okuyarak engelli raporu ücreti konusundaki haklarınızı öğrenebilirsiniz. Normal şartlar altında 100-200 TL aralığında bir ücret alındığını biliyorum. Bu ücrette herhangi bir indirim söz konusu olmayacaktır. Ancak E-Devlet üzerinden rapor sorgulaması yapmak istediğinizde tarafınıza ait E-Devlet hesabı için şifre almanız gerekebilir. Bunu da kimlik göstererek herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında kolayca alabilirsiniz.

Bu yazıdaki bilgiler varsayımlar üzerine oluşturulmuştur. Süreci takip edip her türlü detayı birlikte öğreneceğiz. Yazının kesinlik bildirmediğini belirtmek isteriz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.