SGK Bilgi

Yunus Polisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

24.08.2020
52
Yunus Polisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Yunus Polisi nasıl olunur, ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt verecek ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Bildiğimiz gibi her geçen gün farklı farklı meslek alanlarına mensup birçok kişi söz konusu olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz. Polis, özellikle ülkemiz genelindeki en revaçta kişilerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Yunus Polisi, günümüzde özellikle bu mesleği yapanlar içerisinde ciddi manada revaçta ve popüler olan kişiler arasında kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz. Şimdi sizlere bu mesleki alan ile alakalı olarak elimizden geldiğince bilgiler sunacak ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Yunus Polisi Nedir?

Yunus Polisi, özellikle kendilerine has kırmızı kostümleri ve motosikleti ile görev yapan emniyetin sahadaki motorize görevlileri olarak dikkat çeker.

Yunus polislerinin ne gibi farkları vardır? Aslına bakarsanız yetki ve statü açısından herhangi bir farkları yoktur. Nasıl ki Emniyet birimleri içerisinde asayiş, narkotik, kaçakçılık gibi bölümler var ise yunuslar da bu birimlerden birisi olarak ön plana çıkar. Türkiye genelinde de özellikle insanların en çok özendiği ve ciddi anlamda merak ile araştırılan mesleki alanlardan birisi olarak da ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz kanaatindeyiz.

Yunus Polisi Nasıl Olunur?

Yunus Polisi için öncelikle ayrı bir alım ya da birime özel seçme durumu söz konusu değildir. Emniyet Genel Müdürlüğü kadrosunda ki her birim için performans, fiziki özellikler ve yeterlilikler dikkate alınarak Polis Memurları içerisinden seçilirler. Genel itibari ile Yunus kadrolarında çalıştırılan polislerde aranan belli başlı özellikler olduğunu da söylemek gerekiyor. Nedir bu özellikler?

  • Fiziki olarak zayıf, mümkün mertebe uzun boylu ve düzgün görünümlü olmalısınız.
  • Polislik açısından mevzuat ve olay bilgisinin fazla olması.
  • Mesleki sicilinde herhangi bir sorunun bulunmaması.
  • Motosiklet ehliyetinin bulunuyor olması.

genel itibari ile istenen belli başlı şartların başında geliyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Yunus polislerinin de kostümleri diğer birimlere göre farklıdır ve kırmızı renk kostüm giyerler. Trafik sarı, polis memurları ise mavi. Yunus polisleri sadece kostümleri ile dahi ciddi manada fark yaratır.

Yunus Polisi Ne Kadar Maaş Alır?

2020 Polis memuru maaşı ne kadar ise yunus polis biriminde çalışanlar da kesinlikle aynı maaşı alırlar. Farklı birimlerde çalışan polisler, performans ve icraatlerine göre para ödülü ile ödüllendirilebilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.