SGK Bilgi

YouTube Kanalı Nasıl Satılır? Değeri Nasıl Belirlenir?

18.08.2020
22
YouTube Kanalı Nasıl Satılır? Değeri Nasıl Belirlenir?

Bugün ki makalemizde araştırılan konulardan birisi olan YouTube kanalı nasıl satılır, değeri nasıl belirlenir sorusuna yanıt vererek fikir edinme yoluna gideceğiz. Türkiye’de özellikle bu platformun her geçen gün daha geniş kitlelerce kabul edildiğini biliyoruz. Video platformları da artık insanların ciddi manada ziyaret ettiği ve ön plana çıkan seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor.

YouTube kanal satışı ile alakalı olarak da neler olabileceğini bilmeniz ve detayları iyi anlamanız gerekir. Google statülerine göre baktığımızda kanal satışı yasak. Ancak günümüzde bunun devrini yapabilen birçok farklı kişi olduğunu da bilmek gerekiyor. Özellikle forum sitelerinde ticareti ciddi anlamda dönen bir konu demek de yanlış olmaz.

YouTube Kanalı Nasıl Satılır?

YouTube kurallarına göre belirlenmiş olan belli başlı katı seçenekler söz konusudur. Kanal satışı yasak ve kanalı devredebileceğiniz herhangi bir ayar paneli söz konusu değildir. YouTube, dünya genelinde an itibari ile en çok kullanılan dijital videolu içerik platformu olma başarısı gösterdi. Özellikle reklam modelleri ile birlikte yayıncılarına kazandırdıklarından dolayı sisteme olan ilgi de ciddi manada arttı demek yanlış olmaz sanıyorum.

YouTube kanalını satmak için bu iş ile ilgilenen kişilerin olduğu bir ortama girmek durumundasınız. Webmaster platformları ya da çok büyük kapsamlı forumlarda kanalınızı satışa çıkarmak gibi bir imkana da sahip olabildiğinizi net şekilde söyleme şansına sahibiz. YouTube kanalı satışında da güvenilir ticaret konusuna özen göstermelisiniz. Bilmeniz gereken başlıca seçenekler ise aşağıdaki gibidir;

  • Kanal satarken GMAİL hesabınız ve para kazanan Adsense hesabınız dahil devir yapmış olacaksınız.
  • Kanal devredildikten sonra alıcı, kanalın bütün bilgilerini istisnasız kendine göre değiştirmek zorundadır. Değiştirtin.
  • Kanalın devir verilerini ve satış öncesi konuşmalarının tamamını görsel olarak kaydedin. Telif sorunlarında kafanız ağrımasın.

Bu arada para kazandığınız Adsense hesabı kişi başı maksimum bir kişi alabilir. Yani kendi adınıza aldığınız hesabı bir daha kesinlikle kullanma ya da adınıza sıfırdan hesap açma gibi bir şansınız olmayacaktır.

YouTube Kanal Değeri Nasıl Belirlenir?

Kanalın geliri var ise geliri üzerinden bir hesap yapılabilir. Kanal örneğin aylık 1000 TL kazanıyor diyelim. 6 aylık geliri ve kanal açma maliyetleri ile birlikte ortalama 8000 ile 10,000 TL aralığında rakamlara satılabilir.

Gelirsiz kanallar için ise kanalın ismi, video istatistikleri gibi değerler dikkate alınarak 1000 TL’ye kadar yükselen bir seçenek söz konusudur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.