SGK Bilgi

Web Tasarımcı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

21.05.2020
21
Web Tasarımcı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bu yazımızda merak konusu olan web tasarımcı nasıl olunur, ne kadar maaş alır gibi soruları elimizden geldiğince sizlere sunma yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen teknoloji sektöründe özellikle web siteleri artık hayatımızın önemli kısmı diyebiliriz. Web tasarım, çok önemli bir sektör olmasına rağmen ülkemizde ele ayağa düştü demek yanlış olmaz sanırım. Web tasarım aslında ciddi anlamda meziyet ve yetenek gerektiren bir sektör ve uzmanlık alanı. Gerçek manada web tasarımcılık ile alakalı olarak sizleri elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz.

Web Tasarımcı Nedir?

Web tasarımcı, grafik ve kodlama yönünden kendini geliştirmiş ve günümüz şartlarına uygun normlarda web siteleri ortaya çıkarabilen uzmanlık alanıdır.

Türkiye genelinde ve dünyada özellikle çok ciddi anlamda ideal seçenekler ön plana çıkıyor demek yanlış olmaz. Artık sosyal medya siteleri, kurumsal siteler, alışveriş siteleri gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı normda projeler ortaya çıkıyor diyebiliriz. Devlet, zaman içerisinde şirketler için dahi bir web sitesi geliştirme sürecini ortaya çıkardı demek yanlış olmaz sanıyorum. Birçok kişi uzmanlık ile alakalı detayları da bilmez. Hemen bu anlamda da bilgilendirme yapalım istiyoruz.

Web Tasarımcı Nasıl Olunur?

Web tasarımcı olmak ile alakalı olarak en net seçenekleri sizlere sunmak adına kısa ve öz bilgiler sunacağız. Tasarımcı olmak gibi bir amaç içerisinde iseniz ne olursa olsun yetenekli ve güncel teknolojileri takip ederek sürekli öğrenmeniz gerekmektedir. Bu anlamda bir web tasarım uzmanında olması gereken nitelikler aşağıdaki gibidir;

  • Bilgisayar kullanımı konusunda yetkin olması,
  • Adobe Photoshop, Adobe İllustrator gibi vektörel ve manipülasyon grafik yazılımlarını kullanabilmek,
  • xHTML, CSS3, HTML5, Javascript, Jquery gibi kodlama kütüphaneleri konusunda deneyimli olmak,
  • Günümüz web sitesi gereksinimlerini anlamak ve uygulayabilmek,
  • Gelişen ve değişen kod ve tasarım biçimlerine yönelik sürekli eğitim almak ve ilerlemek,
  • Mobil uyumlu web siteleri geliştirebilmek,

gibi seçenekler ön plana çıkar. Günümüzde web sitelerinden beklentiler ciddi anlamda yüksektir. Gerek e-ticaret altyapılı sitelerde, gerek kurumsal ve gerekse haber sitelerinde birçok farklı işlevsellik ön plana çıkar. Hem grafik yapabilmeli hem de kod yazabilmelisiniz. Web yazılım farklı bir sektördür. Sizden sadece web sitesinin önyüzünü meydana getirmeniz beklenir. Web yazılım bilgisi sahibi iseniz maaşınız bu anlamda ciddi şekilde katlanır.

Web Tasarımcı Ne Kadar Maaş Alır?

Web tasarımcı maaşı ile alakalı olarak ben size gerçek manada olması gereken seçenekleri sunma yoluna gideceğim. Normal şartlarda web tasarımı konusunda tam yetkili bir kişinin olması gereken maaşı 4000 TL başlangıç olarak belirlenmelidir. Tabi ki şehre ve şirketin durumuna göre bu maaş ciddi anlamda yükseliş gösterir.

Ancak günümüzde birçok yerde web tasarımcı asgari ücret alır ve bu da aslında işin önemi göz önüne alındığında ciddi anlamda komik bir rakam denebilir. Bu sizin nitelikleriniz ile de doğrudan alakalıdır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.