SGK Bilgi

2020 Uçak Pilotu Maaşları Ne Kadar?

23.01.2020
68
2020 Uçak Pilotu Maaşları Ne Kadar?

Bu makalemizde sizlere 2020 uçak pilotu maaşları ile birlikte nasıl pilot olunur gibi soruların mesleki anlamda ki yanıtlarını vereceğiz. Türkiye genelinde özellikle çocuk yaşlardan itibaren birçok gencin en büyük hayallerinden birisi uçak pilotu olmak. Tabi ki kimisi bunu askeri olarak hayal eder. Ancak gökyüzünde olmak, diğer bir deyişle asuman aşkı birçok kişi için ciddi anlamda fark yaratır. Mesleki anlamda merakı olan okuyucularımız için bu makaleyi hazırlama yoluna gittik. Bu makalemizde nasıl uçak pilotu olunur? Uçak pilotu olmanın şartları nelerdir? Uçak pilotu olmak için nerede eğitim alınır? Uçak pilotu ne kadar maaş alır? Bu ve bunun gibi tüm soruların yanıtlarını sizlere sunacağız.

Uçak Pilotu Nedir?

Uçak pilotu, günümüzde birçok farklı tarzda görmüş olduğumuz uçakları lisanslı eğitim almış olarak kullanmaya yetkili ve nitelikli mesleki uzmanlardır.

Uçak pilotu olmak için birçok farklı şekilde eğitim alarak kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Günümüzde askeri savaş uçağı pilotluğundan dahi özel sektörde uçak pilotluğuna geçen kimseler söz konusudur. Dolayısı ile bu anlamda detaylar üzerinde durmanız gerekir. Uçak pilotu, lisansı kapsamında ki tüm uçakları sorunsuz bir şekilde kullanabilir.

Uçak Pilotu Olmanın Şartları Nelerdir?

Bir gün uçak pilotu olmak isterseniz bunun için gerekli olan birçok farklı şart söz konusudur. Uçak pilotu olmak için herhangi bir üniversite bölümü söz konusu değildir. Bu noktada dikkatli olmak ve buna göre adım atmak da gerekir. Uçak pilotu olmanın genel şartlarını yakından analiz ederek fikir sahibi olacak olursak;

 • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olmuş olmak,
 • SHGM tarafından belirlenmiş HAVACILIK TIP MERKEZLERİ’nce yapılan kontrollerin tamamından geçmek,
 • Uçuş eğitim organizasyonlarının lisanslama eğitimlerinden başarı ile geçmek,
 • Teorik ya da uygulamalı eğitimlerin her birinden ayrı ayrı başarı sağlamak,
 • Uçuş sertifikalarında katılınılan eğitimi başarı ile tamamlamak,

bu noktada özellikle aranan şartlar olarak kendisini gösteriyor. Uçak pilotu olmak gibi bir amacınız var ise birçok özel eğitim kurumundan eğitim alma şansına erişirsiniz. Özel havacılık eğitim kurumlarından nitelikli uçak pilotları çıkmaktadır.

Uçak Pilotu Olmak

Uçak Pilotu Olmak İçin Nereden Eğitim Alınır?

Hayallerinizin mesleği bir gün gökyüzünde mükemmel bir uçak modelini sürmek ise bunun için özel eğitim almanız gerekir. Bu eğitimler, sizlerin zaman içerisinde ne derece nitelikli bir uçak pilotu olacağınızı gösterir. Eğitim alabileceğiniz kurumlar da özel olarak kurulmuş uçuş okullarıdır. Bu anlamda eğitim alabileceğiniz başlıca eğitim kurumları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Pilotaj Eğitimi,
 • Sivil Havacılık Okulları,
 • Ücretli Pilotluk Kursları,

olacak şekilde görebilirsiniz. Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde eğitim alacak iseniz çok kapsamlı kontrollerden geçirilirsiniz. Askeri uçak kullanmak, özellikle vücudu zorlama bakımından çok daha zor ve nitelik gerektirir. Bu neden dolayısı ile özenle seçmeler yapılır. Bunun dışında özel eğitim kurumlarında özel çift kişilik uçaklar ile temel uçak eğitimi öğrenme şansına sahip olursunuz.

Uçak pilotu lisansları kapsamında 4 ayrı eğitim seçeneği mevcuttur. Bunlardan ilkini zorunlu bir şekilde almak zorundasınız. Sonrakiler ise sizi pilotluk mesleğinde tamamen nitelikli hale getirmek için alınan ekstra lisanslardır. Bu programlardan bazıları şu şekilde kendisini gösterir;

 1. Öğrenci Pilot Lisansı (SP)
 2. Hususi Pilot Lisansı (PPL)
 3. Ticari Pilot Lisansı (CPL)
 4. Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATPL)

olmak üzere değerlendirebilirsiniz. Bu pilot lisansları, isimlerinden de anlayabileceğiniz üzere ticari ya da hususi uçak kullanımı açısından sizleri nitelikli hale getiren lisans programlarıdır. Tüm bu programlar, ayrı ayrı eğitim kurumlarınca belirlenmiş müfredat dahilinde uygulamalı olarak verilir.

Uçak Pilotu Maaşı Ne Kadar 2020?

Gelelim en önemli ve en can alıcı sorulardan bir tanesine. Uçak pilotluğu, yukarıda da bahsettiğimiz üzere son derece teferruatlı ve zaman isteyen bir iş. Hele ki askeri uçak pilotu olmak, çeşitli aşamalardan ve eğitimlerden başarılı bir şekilde geçme durumunu ortaya çıkarır. Bu noktada dikkat ile hareket etmek çok önemlidir. Günümüzde uygulanan maaş prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz.

Özel şirketlerde uçak pilotu olarak yerel uçuş yapan bir pilotun başlangıç maaşı ortalama 25.000 TL dolaylarında başlar. Bu rakam zaman içerisinde kıdem ya da rütbe atlamak sureti ile yükselir. Türk Hava Yolları’nda en kıdemli uçak pilotlarının günümüzde aldığı maaş aylık bazda incelediğimizde 75.000 TL dolaylarına kadar ulaşabilmektedir. Bu rakamlar zaman içerisinde sizlerin uzmanlık düzeyinize göre de belirlenebilir.

Askeri uçak pilotu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından belirlenmiş olan rutin maaşları alırlar. Ancak buradan emekli olan ya da istifa eden pilotları özel uçak şirketleri havada kapar. Genç bir harbiyeli uçak pilotunun özel sektörde başlangıç maaşı ise 50.000 TL dolaylarındadır. Emektar bir harbiyeli pilot ise 100.000 TL dolaylarına kadar maaş alır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.