SGK Bilgi

Türk Yıldızları Uçak Pilotu Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

28.05.2020
121
Türk Yıldızları Uçak Pilotu Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte Türk Yıldızları uçak pilotu nasıl olunur, şartları nelerdir sorusuna yanıt verme amacında olacağız. Bildiğimiz gibi Türk Hava Kuvvetleri, dünyanın bu alanda ki en seçkin pilotlarını yetiştiren ve gururumuz olan alanlardan birisidir. Amerika’nın uçak pilotları dahi ülkemize gelerek bu anlamda Türk pilotları ile tatbikatlar yaparak özel eğitimler alma yoluna gidiyor.

Şov uçuşları yapan askeri uçak filomuz Türk Yıldızları, hem ülkemiz için hem de dünya genelinde ki marka imajımız için bu alanda mükemmeller. Birçok kişi uçmayı ister ancak Türk Yıldızları filosunda pilot olarak yer almak çok büyük birşeydir.

Türk Yıldızları Nedir?

Türk Yıldızları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olarak dünya ve ülke genelinde gösteri uçuşları yapan ve tüm kadrosu savaş pilotlarından oluşan askeri bir akrotim ekibidir.

Akrotim nedir? Şov uçuşları yapan hava personelleri olarak da adından söz ettiriyor. Türk Yıldızları pilotu olmak, günümüzde ciddi anlamda önem arz eden unsurlardan birisidir. Öyle ki bu ekipte yer almak sanıldığı kadar kolay değil. Bunun için çok ciddi eğitimlerden geçerek ekipteki yerinizi almanız gerekiyor.

Türk Yıldızları, havadaki tüm hareketlerini kendisi tasarlar ve bunu ses hızına yakın bir sürat ile havada ve birbirlerine çok yakın bir şekilde yaparlar. Bu neden dolayısı ile ülkemizin ciddi anlamda büyük gururları olduğunu da söyleyebiliriz.

Türk Yıldızları Uçak Pilotu Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Türk Yıldızları, Hava Kuvvetleri Komutanlığı kapsamında hizmet veren bir askeri savaş pilotu ekibidir. Bu neden dolayısı ile öncelikli olarak Hava Kuvvetleri kadrosuna subay olarak girmek zorundasınız. Bu statüde astsubaylar ve uzman çavuşlar pilot olarak asla görev alamıyorlar. Hava Harp Okulu, bu anlamda eğitim alınması gereken öncelikli birim olarak dikkat çekiyor.

Bununla birlikte tüm eğitim safhalarını başarılı bir şekilde geçerek askeri savaş pilotu olma ünvanını yakalamanız gerekiyor. Sonrasında da pilot olarak kendinizi kanıtlamanız gerekiyor. Türk Yıldızları pilotluğu gönüllülük esasına dayanır. Herkes bunu ister ancak doğrudan Hava Kuvvetleri Komutanı’nın onayı ile birlikte 134. Filo Komutanlığı kadrosuna dahil olursunuz.

Türk Yıldızları kadrosuna girdikten sonra 6 – 12 ay arasında süren bir eğitim sürecine girersiniz. Bu süreçte deneyimli Türk Yıldızları akrotim pilotları sizleri eğitir. Onay almanız durumunda ise sorunsuz şekilde bu kadroda herhangi bir uçak numarasında görev alırsınız. Türk Yıldızları, sadece ülkemiz genelinde değil dünya genelinde de yaptığı gösteriler ile birlikte bu anlamda en büyük organize askeri gösteri uçuş timidir.

Her anlamda deneyim gerektirir ve bununla birlikte Hava Kuvvetleri kapsamında en seçkin uçuş birimlerinden birisidir. Buradaki tüm uçak pilotları, zaman içerisinde görevlerin gerektirmesi durumunda tekrardan askeri savaş pilotu olarak kadrolara dahil olurlar. Maaşları da tabi ki yaptıkları gösteriler nedeni ile normal pilotlara nazaran çok daha yükseksit.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.