SGK Bilgi

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Şehit Ailelerine Nasıl Yardım Edilir?

06.03.2020
19
Türk Silahlı Kuvvetleri ve Şehit Ailelerine Nasıl Yardım Edilir?

Bu makalemizde sizlerle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri ve şehit ailelerine nasıl yardım edilir sorusuna elimizden geldiğince yanıt vereceğiz. Ülkemizde meydana son dönemde yaşanan sınır sıkıntıları nedeni ile gündem ciddi anlamda karmaşık ve bu neden dolayısı ile seçici olmak çok büyük öne arz ediyor. Türkiye genelinde insanlar, özellikle askerine ve polisine ciddi anlamda düşkündür. Bilhassa dış ülkeler ile olan mücadelemiz esnasında da hal böyle olunca insanların bir şekilde yardım etme içgüdüsü kendisini net bir şekilde gösteriyor demek yanlış olmaz sanırım. Özellikle son dönemde Suriye İdlib sınırında yaşanan gelişmeler ciddi anlamda olumsuz sonuçları beraberinde getirdi demek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi bu anlamda birkaç bilgi verecek ve yardım yapma yöntemleri konusunda da fikirler sunacağız.

Türkiye – Suriye Sınır İlişkileri

Türkiye, sınır komşularında ve hatta genel olarak müslüman toplumlara karşı yapılan saldırılarda ciddi anlamda hassas bir tutum sergiliyor. Türkiye geneline baktığımız zaman insanların sağcı ve solcu olarak ayrıldıklarını biliyoruz. Ancak konu, Türkiye’nin güvenliği ve dünya siyasi ortamındaki yeri olduğu zaman bütün insanlarımız bir ve birlik olma yolunda somut adımlar atıyor demek yanlış olmaz sanırım.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz sınır komşusu olan Suriye’de birkaç aydır özellikle Özgür Suriye Ordusu ile ESED rejimi arasında ciddi bir iç savaş durumu söz konusu. Türkiye, bu duruma sessiz kalmayarak Suriye halkının imdat çağrılarına ciddi anlamda cevap verdi ve bu savaştan kaçan bütün Suriye’li mültecileri sınırdan içeri aldı. Rusya ve Amerika ile yapılan diplomatik görüşmelerde ise Türkiye’nin bu konuda bir sınır güvenliği çemberi oluşturma talebi oldu. Rusya, ESED rejimine sağladığı silah ve diplomatik destek ile birlikte kendisini net bir şekilde taraf ilan etti.

Özellikle bundan birkaç gün öncesinde Rus jetlerinin Türk askerinin bulunduğu konumu bombalaması tam anlamı ile bir olağanüstü hal ilan edilmesi demekti. Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Türk askerini bilerek ve isteyerek vurduğunu ilan etmesi üzerinde Türkiye, 33 şehidinin olduğu günün gecesi diplomatik ve askeri anlamda ciddi şekilde somut adımlar attı. Türkiye, Suriye’de ki iç savaştan kaçan tam 5 Milyon Suriye’li mülteciye kapı açtı. Avrupa Birliği ile yapılan anlaşmada ise bu mülteciler için maddi yardım yapılacaktır. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre bu maddi yardım da gelmedi.

İdlib’de meydana gelen hain saldırı sonucunda 33 şehit verilmesinin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sınır kapılarının denetim olmaksızın açılması emrini verdi. Yani artık Suriye’li tüm mültecilerin Avrupa ülkelerine gitmesi yönünde engel kalmadı ve 1 haftalık zaman dilimi içerisinde 150.000 kişinin üzerinde Suriye’li mülteci Türkiye sınırından Avrupa sınırına geçtiler. Yunanistan ve Bulgaristan ağırlıklı olmak üzere bir göç akımı başladı.

Ancak konu her ne olursa olsun 33 kişilik bir asker topluluğumuz hayatını yitirdi. Bunun için insanların önemli bir kısmının yardım etme isteğini de internet üzerinden okumuş bulunuyoruz. Bu anlamda sizlere yardım ede ilmek için elimizden gelenin en iyisini yaapacağız.

TSK Güçlendirme Vakfı Yardımı Nasıl Yapılır?

TSK GÜÇLENDİRME VAKFINA BANKA HESAP NUMARALARI İLE BAĞIŞ YAPILABİLECEĞİ GİBİ ARTIK TÜM GSM OPERATÖRLERİNDEN “BAĞIŞ” YAZARAK 1987’YE GÖNDERİLEN HER KISA MESAJ (SMS) İLE 10 TL BAĞIŞTA BULUNABİLİRSİNİZ.

Banka hesap numaralarına bağış yapabilmek için ise TIKLAYIN.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Yardımı Nasıl Yapılır?

Bunun için https://www.emtia.gaziler.org.tr/odeme.php adresini ziyaret edin. Bu adreste yer alan üst menüdeki BAĞIŞ YAP sekmesine tıklayın. Burada yer alan birçok farklı bağış yöntemi olduğunu görme şansına sahip olacaksınız. Dilediğiniz şekilde bağış yaparak şehit ailelerine destek olma şansına sahip olabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.