SGK Bilgi

Tapu Harcı Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kim Öder?

19.06.2020
31
Tapu Harcı Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kim Öder?

Bugün ki makalemizde merak edilen konulardan olan tapu harcı nedir, nasıl hesaplanır ve kim öder gibi soruları yanıtlayacak ve fikir edineceğiz. Bildiğimiz gibi özellikle devletin konut kredilerinde yaptığı indirimleri dikkate aldığımız zaman tapu işlemleri ciddi anlamda merak konusu. Her ne olursa olsun tapu işlemleri ile alakalı olarak bazı seçenekler vardır. Ödemeniz gereken harç bedelleri ve buna bağlı birçok alternatif seçenek kendisini gösterir. Şimdi alternatif bilgiler ile alakalı olarak sizlere öğrenmeniz gereken her leyi sunacağız.

Tapu Harcı Nedir?

Tapu harcı, satış işlemi gerçekleştirilmiş olan tüm gayrimenkul türleri için toplam satış bedelinin %4’ü olarak tahsil edilen bedel olarak dikkatleri çeker.

Bildiğimiz gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde harçlar, özellikle birçok ödeneğin üzerine çıktığından insanların aklında yer ediyor. Bu harçların genel olarak kullanımına ilişkin olarak da bazı değerler önem arz ediyor demek yanlış olmaz sanırım. Tapu masrafı olarak da geçen bu belge, zamana yönelik olarak çok ciddi ücretler ile anılsa da o şekilde değildir. Harç, genel satış bedelinin üzerinden %4 oranında tahsil edilir. Fazlasını talep etmeleri gibi bir durum kati surette söz konusu değildir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı hesaplama ile alakalı olarak aslında karmaşık seçenekler söz konusu değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tapu harcı, satış bedelinin %4’ü olarak dikkat çeker. Örneğin bir ev için 315,000 TL’ye anlaştınız. Eviniz için ekspertiz değerlemesinden sonra çekebileceğiniz kredi tutarı 292,500 TL diyelim. Tapuya da banka tarafından bu belge gönderilir.

Genel itibari ile evin tapu masrafı 292,500 TL üzerinden hesaplanır. Hesaplama mantığı da son derece basittir. Bu bedelin %4’lük kısmını hesap edeceksiniz. Yani hesabın formülü de son derece basit. Satış bedelinin yüzde 4ünü alın. Hesap makinesi üzerinden hesabı ise şu şekilde;

292,500 x 4 / 100 = 11,700

Yani ödeyeceğiniz tapu harcı bu şekilde hesaplanır. Bu hesap, tabi ki belediyelerin ve dairenin iskan durumu ve değerlendirme durumuna göre farklılık gösterebilir. Bu neden dolayısı ile sizler sadece tahmini bilgileri hesaplarsınız. Sonrasını resmi makamlarca öğrenme şansına sahip olursunuz.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harcı tarafları ile alakalı olarak aslında günümüzde uygulanan prosedür bellidir. Aksi bir anlaşma söz konusu olmadığı sürece tapu masrafı alıcıdan %2, satıcıdan %2 olmak üzere her iki taraftan da eşit miktarda alınır. Tapu harcına ilişkin olarak bedel ikiye bölünür. Bu ödemeleri genel olarak PTT şubelerine ve hatta günümüzde tüm bankaların tapu şubeleri ile anlaştığından dolayı bankaların online bankacılık hizmetlerinden yapılabiliyor.

Tapu harcı, tarafların anlaşması durumunda tek bir taraf nezdinde de ödenebilir. Tamamını sadece alıcı ve sadece satıcı da ödeme şansına sahip. Bunun anlaşması tamamen taraflar arasında olur ve aksini beyan etmediklerinde %50 – %50 şeklinde bu masraf ödemesi bölünerek tahsil edilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.