SGK Bilgi

T3 Vakfı Nedir? Neden Önemlidir?

01.06.2020
37
T3 Vakfı Nedir? Neden Önemlidir?

Bugün ki makalemizde T3 vakfı nedir, neden önemlidir gibi sorulara yanıt verecek ve gündeme dair bilgiler sunma yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi son dönemde ülkemiz gündemini ciddi anlamda meşgul ede bir terim olarak dikkat çekiyor. Ülkemizde birçok farklı sivil toplum örgütü var ve bunların kimisi de ülkemizin geleceği için çalışıyor. T3 vakfı da bunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Ancak şimdi sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinmeniz için elimizden geleni yapacağız. Gündeme dair de bilgiler sunarak araştıranlar için elimizden geldiğince bilgilendirme yapacağız.

T3 Vakfı Nedir?

T3 vakfı, Türkiye Teknoloji Takımı açılımının kısaltması olan ve Türkiye’nin geleceği olacak gençleri yetiştirme için kurulmuş bir teknolojik eğitim vakfıdır.

Nasıl yani? Bildiğimiz gibi yerli teknolojiler ile alakalı olarak artık yerli üretim devlet nezdinde de desteklenen bir konu olarak dikkatleri çekiyor. Özellikle dünya gündemine oturan %100 yerli İHA, SİHA araçlarımız ile birlikte gündem tamamen teknolojiye evrildi. Yerli otomobil TOGG için de yakın bir zaman dilimi içerisinde fabrika çalışmaları bitecek ve üretime geçilecek. Bunu da %100 Türk mühendisleri yapacak.

Türkiye Teknoloji Takımı, daha genç yaşlardan itibaren geleceğin robotik yazılımcılarını, yapay zeka uzmanlarını yetiştirmek için destek sağlayan bir takımdır.

T3 Vakfı Neden Önemlidir?

Bu vakıf, özellikle Milli Gelecek sloganı ile ön plana çıkan ve girişimler yapan mükemmel ötesi bir yardım topluluğudur. An itibari ile bu topluluğa da Baykar Holding İHA ve SİHA’ların mucidi olan Selçuk Bayraktar öncülük yapmaktadır. T3 Vakfı, devlet desteği ile birlikte Teknofest gibi girişimler yaparak, çeşitli gençlik teknoloji projeleri yaparak ülkemiz genelinde ki geleceği parlak mühendisleri bularak topluma kazandırma yoluna gidiyor.

Günümüzde artık tüm gelecek yazılım sistemleri ve robotik üzerine. Teknofest, özellikle ilk organizasyonu ile dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Şimdilerde T3 vakfı, çok daha geniş kitlelere eğiliyor. Ödüllü teknoloji yarışmaları ile birlikte geleceği parlak olarak yazılımcıları ve robotik uzmanlarını yetiştirmek için keşif yapıyorlar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da damadı olan Selçuk Bayraktar, tüm süreçlere öncülük yapıyor demek de yanlış olmaz sanırım.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın amacı; yetenekli gençlerin ve her yaş grubundan insanların teknoloji geliştirilmesi süreçlerine katılmalarını sağlamak; stratejik önemi, yüksek katma değeri ya da küresel rekabet koşulları gereğince milli ve özgün olarak üretilmesi öncelikli olan ürün, sistem ve bileşenlerin üretilmesine dönük girişim, araştırma-geliştirme, proje ve faaliyetleri yapmak ve desteklemek; yetenekli gençleri tespit etmek ve eğitmek; teknoloji alanında girişimcilik kültürünün gelişmesine ve bütün bu alanlarda yapılacak bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.