SGK Bilgi

SOLOTÜRK Pilotu Nasıl Olunur?

29.05.2020
493
SOLOTÜRK Pilotu Nasıl Olunur?

Bugün ki makalemizde çok araştırılan SOLOTÜRK pilotu nasıl olunur sorusuna elimizden geldiğince kapsamlı olarak yanıt vereceğiz. Bildiğimiz gibi havacılık konusunda uçak üretimi konusunda olmasa da pilot yetiştirme konusunda dünyanın en iyi ülkelerinden birisiyiz. Buna örnek verecek olursak Skorsky helikopterlerinin takla atabildiğini üreticisine Türk pilotlarının gösterdiği unsurlardan birisi demek yanlış olmaz. Öyle ki taarruz alanlarında da bunu kanıtlamış durumdayız.

SOLO Türk, özel tasarıma sahip mükemmel ötesi bir askeri uçak olarak dikkat çekiyor. Türk Yıldızları gibi gösterilerde yer alan uçak, aynı zamanda pilotaja yönelik eğitimlerde de dünya çapında kullanılan unsurlardan birisi. Bu anlamda sizlere hemen bir tanıtım yaparak bilgiler sunacağız.

SOLOTÜRK Nedir?

SOLOTÜRK, F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir.

Aynı zamanda bu tek kişilik gösteri için hazırlanmış olan özel tasarım uçağın da ismidir. F-16, özellikle Türk pilotlarının uzmanlaştığı ve bu anlamda Amerikan pilotlarına dahi eğitim verdiğimiz askeri uçak türlerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Bu uçağı bir asil ve bir yedek pilot olmak üzere iki pilot kullanabilir. Özellikle yere yakın uçuş şovlarında İngiltere’de yapılan bir araştırmada yere en yakın giden uçak ve pilotu SOLOTÜRK ekibindendir. YouTube üzerinden de çok ciddi anlamda izlenme alan bir video olduğunu da net şekilde söylememiz gerekiyor.

SOLOTÜRK Pilotu Nasıl Olunur?

SOLOTÜRK, tek kişilik gösteri için hazırlanmış olan bir F-16 savaş uçağı modelidir. Bu uçağı kullanan pilotlar da aynı şekilde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Türk subaylarıdır. Bu cümleden de anlayabileceğiniz üzere bu mükemmel uçağı kullanabilmek için öncelikle askeri savaş pilotu olmak zorundasınız.

Bunun için Hava Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra belli bir süre uçuş yapmış olma şartı aranır. SOLOTÜRK pilotu olmak isteyenler için gönüllülük esastır. Tabi ki tüm Hava Kuvvetleri pilotları bu mükemmel uçağı kullanmak ister. Ancak bu alanda atamaları doğrudan Hava Kuvvetleri Komutanı yapar. Pilotaj eğitiminizle, askeri başarınız ile bunu kanıtlamış olmanız ve doğrudan isminizin verilmiş olması gerekir.

Aynı zamanda F-16 pilotu olmanız gerekir. Hava Kuvvetleri kapsamında birçok farklı askeri uçağın pilotaj eğitimini alır ancak birinde uzmanlaşırsınız. SOLOTÜRK, an itibari ile dünya genelinde de gösteri uçuşları yapan ve ülkemizin adını her yerde duyuran mükemmel bir gösteri timi olarak dikkat çekiyor.

Özellikle uçağın tasarımı ve tasarım hikayesi de bu anlamda çok önemlidir. Merak ettiklerinizi resmi internet sitesine girerek en net şekilde öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.