SGK Bilgi

SİHA Nedir? SİHA Üreticisi Kimdir?

04.03.2020
51
SİHA Nedir? SİHA Üreticisi Kimdir?

Bu makalemizde sizlerle birlikte SİHA nedir, SİHA üretici kimdir gibi sorulara elimizden geldiğince yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye, özellikle 2010 yılından itibaren kendi silah sanayisi için çok ciddi anlamda somut adımlar atmayı başardı. Hal böyle olunca geneli düşünerek hareket etmek yerine bireysel anlamda kendi silahlarımızı üretiyor hale geldik. Suriye ile yaşanan siyasi ve diplomatik kriz ile birlikte insanlar ciddi anlamda bazı soruları merak ediyor. İnsansız hava araçları, kısa bir zaman dilimi içerisinde savaşların seyrini değiştirme yolunda atılan en büyük adımlardan birisi. Şuan dünya gündemi ise Türk SİHA’ları olarak dikkat çekiyor. Bu anlamda merak edenler için sitemizde bilgiler sunma yoluna gitmek istedik.

SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Nedir?

SİHA (silahlı insansız hava aracı), adından da anlayabileceğiniz üzere içerisinde insan olmayan, uzaktan kumanda edilen teknolojik donanımlı bir muharebe aracıdır.

Türkiye, özellikle SİHA teknolojileri konusunda şuan dünyanın lider ülkesi olma yolunda emin adımlar atıyor. Özellikle Suriye’ye karşı askerlerimizin şehit olması akabinde düzenlenen SİHA ordusu ile saldırı bu anlamda dünyada bir ilk oldu. Dünyadaki ilk teknolojik savaş modeli SİHA’lar ile birlikte kendisini gösterdi ve dünya gündemini meşgul etti demek yanlış olmaz sanırım. SİHA, %100 yerli teknoloji bir ürün olarak dikkatleri çekiyor.

Baykar Holding, Türkiye’de yerli teknolojik silah üretimi konusunda çok ciddi anlamda somut adımlar attı. Şimdi ise şirket ile alakalı olarak da genel itibari ile bilgi sahibi olmak istiyoruz.

Türk SİHA

Türk SİHA Üreticisi Kimdir?

Türkiye’nin yerli SİHA üreticisi Baykar Holding ismi ile hizmet vermektedir. Silah teknolojileri konusunda ASELSAN genellikle Türk insanının bildiği yegane markamız olarak dikkatleri çekiyor. SİHA, bu anlamda sınırları ciddi anlamda aşan bir marka olarak dikkatleri çekiyor. Baykar Holding, insansız hava aracı teknolojileri konusunda artık Türkiye’nin değil dünyanın önemli markalarından birisi haline geldi.

İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) modellerinin geliştirilmesinde ki en önemli pay sahibi ise Selçuk Bayraktar olarak bilinir. Selçuk Bayraktar, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı olarak bilinir. Mesleki kariyer anlamında teknoloji anlamında muazzam ilerleme kaydeden Bayraktar, bu projenin başındaki isim olarak da dikkatleri çekiyor. An itibari ile insansız hava araçları konusunda Türkiye’nin dünyaya açılan markası Baykar Holding olmuştur.

Özellikle Suriye’de 39 askerimizin şehit olması akabinde düzenlediğimiz SİHA saldırıları ile herhangi bir kayıp vermeden süreci yönetiyoruz. Bu durum, dünya medyasında da çok ciddi anlamda geniş yer buluyor. SİHA’lar, artık dünya gündeminde ve Türkiye’nin zaman içerisinde dünyaya satabileceği mükemmel ötesi bir silah teknolojisi. Suriye olan sürecimiz, dünya genelinde ilk teknolojik muharebe olarak da anılıyor. Nitekim bu da bizim için çok büyük bir adım olarak kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz.

İHA ve SİHA Neden Önemli?

Tamamen insansız olarak geliştirilen silahlardır. Bununla birlikte insansız olarak geliştirilen silahlar içerisinde radarlara takılmayan tek teknoloji olarak da kendisini gösteriyor. Yani bu anlamda dünyanın geliştiremediği teknolojiyi Türk mühendisleri geliştirdi demek de yanlış olmaz sanırım. Baykar Holding, bu anlamda bir dünya markası olmayı başardı.

Suriye’de ki Rus hava savunma sistemlerinin dahi yakalayamadığı SİHA’larımız, dünya gündeminde çok ciddi anlamda yer edindi demek yanlış olmaz. Nitekim dünya genelinden daha şimdiden çok ciddi anlamda talep olduğunu da net şekilde söylemek mümkün hale geliyor. Baykar Holding, yakın zaman içerisinde TİHA (Taarruzlu İnsansız Hava Aracı) modeli olan AKINCI ile de karşımıza çıkacak.

Aynı zamanda şirket, KOBALT adı altında bir sinyal bozucu ile de dünyanın gündemine ciddi anlamda oturmayı hedefliyor. Türkiye, silah sanayi konusunda en ideal markalardan birisi olarak dikkat çekiyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.