SGK Bilgi

Sefer Görev Emri Nedir? Kimlere Verilir? e-Devlet Sorgulama

02.03.2020
34
Sefer Görev Emri Nedir? Kimlere Verilir? e-Devlet Sorgulama

Bu yazımızda sefer görev emri nedir, kimlere verilir ve e-Devlet sefer görev emri sorgulama konularına değineceğiz. Ülkemizin özellikle Suriye İdlib sınırında zor günler geçirdiğini biliyoruz. Kimileri bu süreci bir savaş arefesi olarak yorumluyor ve bu neden dolayısı ile tehlikesi sonuçlar kendisini gösteriyor. Sefer görev emirlerinin erkekler arasında özellikle önem arz ettiğini biliyoruz. Bununla birlikte herkese verilen bir emir değildir ve bununla alakalı olarak çok ciddi soru işaretleri söz konusudur. Şimdi elimizden geldiğince sizlere bu anlamda bilgiler sunma yoluna da gitmeyi istiyoruz. Hemen detaylar üzerinde fikir sahibi olalım.

Sefer Görev Emri Nedir?

Sefer görev emri, devletin topyekün savaşa hazırlanması durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin asker ihtiyacı için askerliğini yapmış kişilere tebliğ edilen resmi belgedir.

Türkiye genelinde özellikle SGE herkese çıkmaz. Sefer görev emri, devletin seferberlik ilan etmesi anı itibari ile askeri birliğe teslim olacak kişilerin belirlenmesi demektir. Yani bugün ki Suriye olayları neticesinde bir savaş teyakkuzu durumunda seferberlik ilan edilebilir. Seferberlik ilanı ile birlikte askerlik sonrasınde sefer görev emri (SGE) almış kişiler, bu emirde yazan birliklere 10 günlük zaman dilimi içerisinde teslim olurlar ve silah altına alınırlar. Bu kişiler, seferberlik sonlanma zamanına kadar askeri sorumlulukları içerisinde görev alırlar ve kendisini gösterir. Dolayısı ile alternatifleri analiz edebilirsiniz.

Sefer Görev Emri Kimlere Çıkar?

Sefer Görev Emri Kimlere Verilir?

Sefer görev emri kimlere verilir, kimlere çıkar? Bu sorunun de internet üzerinde ciddi anlamda merak edildiğini biliyoruz. İnsanlar arasında bu konu ile alakalı olarak da çok ciddi anlamda bilgi kirliliği söz konusudur. Sefer görev emri, erkeklerde 45 yaşına kadar geçerliliği devam eden bir emir tebliğidir. Yani devlet nezdinde 45 yaşına kadar askeri personel olarak değerlendirilirsiniz.

Sefer görev emri, nesil olarak belirlenir. Yani siz ve kuzenleriniz içerisinde genel itibari ile 1 ya da 2 kişiye çıkar. Yani Türkiye genelinde bu konu ile alakalı olarak zaman içerisinde düzenlemeler yapılabilir. Ancak sefer görev emrinin ciddiyeti, özellikle ülkemizin harp sahasına girmesi ile birlikte çok daha ciddi anlamda kendisini gösteriyor. Sefer görev emri, özellikle kısa bir zaman dilimi içerisinde önem arz ediyor. Suriye olayları nedeni ile yakın bir zaman dilimi içerisinde seferberlik konusu dahi gündeme geldi. Dolayısı ile sefer görev emriniz var ise bunu e-Devlet üzerinden de sorgulama şansına sahip oluyorsunuz. Hemen konu üzerine daha da detaylı seçenekleri elimizden geldiğince sunuyoruz.

Sefer Görev Emri Sorgulama

e-Devlet Üzerinden Sefer Görev Emri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sefer görev emri, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sunulan önemli bir emirdir ve bu kişilerin seçilmesi de yine devlet nezdinde yapılır. SGE üzerinde seferberlik ile birlikte teslim olacağınız birliğe dair tüm detaylar yer alır. Seferberlik durumunda ise bu emir üzerinde yer alan birliğe ve yine o rütbe ile birlikte teslim olursunuz. Bu saat itibari ile Türkiye Cumhuriyeti resmi askeri olursunuz.

e-Devlet sefer görev emri (SGE) sorgulama işlemi son derece basittir. Bu anlamda detayları maddeler halinde inceleyerek sizlere bilgiler sunacak ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Aşamaları aşağıdaki gibi niteleme şansına sahipsiniz;

  • Öncelikle e-Devlet internet sitesi ve mobil uygulamasına kimlik bilgisi – şifre bilgisi ile giriş yapın.
  • Sonrasında arama kısmına “SEFER GÖREV EMRİ” yazın ve altta çıkmış olan SEFER GÖREV EMRİ SORGULAMA sekmesine tıklayın.
  • Bu sekmeye tıkladığınızda sistem kısa bir süre sizi bekleterek işlem yapacaktır.
  • Bu işlem sonucunda “VAR, TEBLİĞ BEKLİYOR” yazıyor ise imzalamanız gereken bir sefer görev emriniz var ve askerlik şubesine gitmeniz gerekiyor demektir.
  • “VAR, TEBLİĞ EDİLDİ” yazıyor ise bu emre imza atmışsınızdır. Ancak belgeyi kaybetti iseniz ve yerinizi bilmiyor iseniz askerlik şubesine gidin ve yeni bir tebliğ alın.
  • “HERHANGİ BİR EMİR BULUNAMADI” yazıyor ise sefer görev emriniz yok anlamına gelir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.