SGK Bilgi

SAT Komandosu Nedir? Nasıl Olunur? Eğitimleri Nasıldır?

04.06.2020
64
SAT Komandosu Nedir? Nasıl Olunur? Eğitimleri Nasıldır?

Bugün ki makalemizde SAT komandosu nedir, nasıl olunur ve eğitimleri nasıldır sorularına yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle askerliğe karşı bakış açısı çok ciddi anlamda sıcakken komandoluk, genelde erkeklerin korkarak yaklaştığı bir meslek. Özellikle SAT komandoluğu, mesleki şartlar açısından ciddi anlamda zor ve insan hayatını tehdit eden bir mesleki alan demek yanlış olmaz. Eğitimleri de bir o kadar zor. Şimdi elimizden geldiğince bu anlamda sizleri bilgilendirme yoluna giderek fikir edinme yoluna gideceğiz.

SAT Komandosu Nedir?

SAT komandosu, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Sualtı Taarruz Grup Komutanlığı kapsamında subay ve astsubay rütbelilerin su altı operasyon timi olarak yetiştirildiği bir ihtisas sınıfıdır.

Türkiye genelinde bildiğimiz gibi birinci derece taarruz konusunda birinci öncelik Kara Kuvvetleri, ikinci öncelik ise Deniz Kuvvetleri’dir. Hava Kuvvetleri’nin herhangi bir şekilde bu tip operasyon grupları ile herhangi bir alakası yoktur. SAT’lar, herhangi bir şekilde uzman çavuş rütbesinden alınmaz. Doğrudan subay ve astsubay rütbeli personel içerisinden seçme yapılarak çok ciddi ve katı bir eğitimin içerisine girilir. Bu da aslında insanların merak ettiği konulardan birisi.

SAT Komandosu Nasıl Olunur?

SAT Komandosu Nasıl Olunur?

SAT açılımı olarak Su Altı Taarruzu anlamına gelmektedir. Komandoluk, mesleki bir alan olarak en ciddi ve tehlikeli mesleklerden birisi olarak da dikkatleri çekiyor. SAT komandosu olabilmek için öncelikli olarak Türk Hava Kuvvetleri komutanlığına bağlı bir subay ve astsubay olmanız gerekir. Yani başlangıçta bu okullardan geçerek mezun olup mesleğe atanmış olmanız gerekiyor. SAT komandosu olma şartları ile alakalı olarak bilgiler sunacak olursak;

  • Öncelikle Türk Deniz Kuvvetleri’ne atanmış, eğitimini almış ve mesleğe başlamış bir subay ya da astsubay olmak,
  • Fiziki dayanıklılık ve kuvveti yerinde olmak,
  • Beden kitle endeksi standartlara uygun olmak,
  • SAT komandosu eğitim öncesi testlerden başarılı şekilde geçmek,
  • Orta – Üst seviye yüzme yeteneklerine sahip olmak,
  • 8 – 12 ay arasında süren SAT komandosu eğitimlerinden başarı ile geçmek,

Bu anlamda öncelikli şartlardan birisi olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz. SAT komandoluğu GÖNÜLLÜLÜK esas olan bir meslektir. Yani bu rütbeye zorla atanmazsınız. Dolayısı ile kendiniz başvurur ve buna göre ön testler sonrasında eğitimlere kabul edilme şansına sahip olursunuz.

SAT Komandosu Eğitimleri Nasıl?

SAT komandosu eğitimleri çok ağırdır. Gerek fiziken gerekse su altı yetenekleri ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunma yoluna gidiyor. Öncelikle subay ve astsubay rütbeli komandoların başvurusuna istinaden seçmeler yapılır. Seçmeler yapılırken çok ciddi testlerden geçirilir. Bu testlerden geçenler de eğitime alınırlar.

Eğitim 8 – 12 ay arasında sürmektedir. Silah kullanımı, çok ileri seviye yüzme teknikleri ve su altı hareket yetenekleri üzerine çok ciddi eğitimler alınır. Fiziki yeterliliği güçlendirmek, uykusuzluğa dayanıklılık, arazi eğitimleri ve bunun gibi aklınıza gelebilecek birçok seçenek. Yıldırma eğitimi olarak geçen bu eğitimin son 2 haftasında cehennem haftası yapılır ve akabinde mezun olunur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.