SGK Bilgi

Sağlık Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

28.10.2020
25
Sağlık Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor?

Son dönemde gündemi ciddi anlamda meşgul eden sağlık çalışanları ne kadar maaş alıyor sorusuna yanıt vererek fikir edinmek istiyoruz. Türkiye, özellikle pandemi ile mücadele kapsamında çok büyük bir mücadele örneği sergiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her akşam çıkıyor ve ülkemizdeki tablo ile alakalı olarak resmi açıklamalarda bulunuyor, halkı bilgilendiriyor.

Geçtiğimiz aylarda sağlık personellerine tavandan maaş uygulaması devreye sokuldu. İnsanlar bunun ne demek olduğunu tam olarak bilmediğinden dolayı sağlık personellerinin iki katı maaş aldığını düşünüyor. Ancak durum bunun tamamen dışında. Tabi ki öncelikle bunun değerlendirmesini sınıf sınıf yapmanın çok daha uygun olduğunu düşündüğümüzden madde madde ilerleyeceğiz.

Pandemi Sürecinde Hemşireler Çok Daha Ön Planda

Covid-19 süreci boyunca özellikle hemşirelerin hastaların bakımı, tedavisi ve bu gibi diğer noktalarda çok daha fazla ön planda olduğunu görüyoruz, biliyoruz. Doktorlar, hastaları kontrol ardından reçete yazıyor. Ancak hemşireler, günler ve geceler boyu hastalar ile en yakın temas halinde olan sağlık çalışanları olarak ön plana çıkıyor. Nitekim koronavirüs testi pozitif olan sağlık çalışanlarında da hemşireler çok ciddi manada önde.

Şimdi sizlere hemşireler ve doktorlar arasında ki tavandan maaş uygulamaları ile alakalı olarak pratik bir ilgi sunacak ve bunu tam olarak anlamanıza yardımcı olacağız. Kafanıza takılan tüm soruları yine yorum alanlarımızdan bizlere iletebilir, fikir edinebilirsiniz.

Pandemi Sürecinde Hemşireler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Öncelikle sağlık çalışanlarının maaşları genel olarak üç ayrı kalemde toplanarak hesaba yatar. Bu hesap ışığınde değerlendirme yapmak gerekiyor. Lise mezunu hemşire ile üniversite mezunu hemşire arasında da 100 – 200 Tl dolaylarında maksimum bir fark olduğunu unutmayalım. Şimdi genel olarak güncel 2020 hemşire maaşları aşağıdaki gibidir;

  • Net Maaş: 2800 TL
  • Sabit Döner: 1100 TL
  • Ek Döner: 500 TL (Pandemi kliniklerinde ve acil servislerde azalabilir ya da çoğalabilir, birimine göre değişir)

Şimdi sağlık personelleri için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan tavan maaş uygulaması EK DÖNER ödemesini kapsıyor. Nasıl yani? Tavandan maaş alacak olan bir hemşire ek dönerini 500 TL değil, 1000 TL olarak alacak. Yani %100 zamlı sağlık çalışanı maaşı bu şekildedir.

Pandemi Sürecinde Doktorlar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Doktorlar, tabi ki hemşirelere nazaran çok daha yüksek maaş alırlar. Ancak net maaşta değil ek döner ödeneklerinde bu fark çok daha ciddi bir şekilde karşımıza çıkıyor. Genel olarak şimdi sizlerle doktorların maaş kalemleri üzerinde duracak olursak;

  • Net Maaş: 6500 TL
  • Sabit Döner: 3000 TL
  • Ek Döner: 7000 TL (Hastanesine ve hastane gelirlerine göre değişir)

Bu hesap ile baktığımız zaman doktorlar, pandemi sürecindeki tavan maaş uygulaması ile birlikte 7000 TL ek döner değil 14,000 TL ek döner maaşı alıyor. Hal böyle olunca hemşire ile doktor arasındaki maaş farkı ciddi manada uçurum hale geliyor.

BİLGİ NOTU: Rakamlar güncele en yakın tahminler ile yazılmıştır. Kesinlik içermez, bilgi notudur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.