SGK Bilgi

Sağlık Bakanlığı 18 bin Personel Alımı Başvuruları ve Şartları

27.03.2020
20
Sağlık Bakanlığı 18 bin Personel Alımı Başvuruları ve Şartları

Bugün ki haber nitelikli içeriğimizde Sağlık Bakanlığı 18 bin personel alımı başvuruları ve şartları üzerinde sizlere bilgiler sunmak istiyoruz. Coronavirüs ile mücadele kapsamında özellikle son 2 haftalık dilim içerisinde çok ciddi gelişmeler yaşanıyor. Yaşanan bu gelişmeleri takip ettiğimiz zaman ister istemez önlemlerin alınması gerektiğine yönelik fikirler sunma yoluna da gidiyoruz. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, her akşam saat 23:45 sıralarında Twitter hesabı üzerinden bilanço hakkında açıklamalarda bulunuyor. Atama bekleyen sağlık personeli için de resmi olarak bir avantaj sizlere sunulacak diyebiliriz.

Sağlık Bakanlığı 18 Bin Personel Alımı Yapacak

Dr. Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde sağlık personeli olarak tam 18 bin kişilik bir istihdam yapacağı ile alakalı olarak bilgiler sunulacak. Kısa bir zaman dilimi içerisinde özellikle Kovid 19 virüsü ile birlikte mücadele kapsamında personele ciddi manada ihtiyaç var. Ciddi manada artan bilanço ile alakalı olarak ciddi manada sağlık çalışanına ihtiyaç var.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında öğretmen istihdamını da duyurmuştu. Nitekim son dönemde sağlık bakanlığı personel sayısını da ideal seviyeye çekmek için somut adımlar atıldı. Hemşire, ebe gibi birçok farklı alan için istihdam yapılacağı açıklandı. Alınacak personel rakamları aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • 11.000 hemşire istihdamı,
 • 1,600 ebe istihdamı,
 • 4,687 teknisyen, psikolog, biyolog, diyetisyen, fizyoterapist istihdamı,

olmak üzere istihdam rakamları an itibari ile belirlenmiş durumda. Sağlık Bakanlığı, her geçen gün daha somut adımlar atıyor ve sağlıklı sonuçlar elde edilmesi için somut adımlar atıyor. Şimdi bununla alakalı süreci sizlere izah etmek ve fikir edinmenize yardımcı olmak amacındayız.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı

Sağlık Bakanlığı 18 Bin Personel Alım Şartları

Devlet, personel alımında özellikle son birkaç senelik dilim içerisinde darbe sonrası süreci daha sıkı takip ediyor ve ince eleyip sık dokuyor. Kısa bir zaman dilimi içerisinde Sağlık Bakanlığı personeli olarak alınacak kişilere özellikle güvenlik araştırması sürecinde özenle bakılıyor. Sağlık bakanlığı personel alım başvuru şartları aşağıdaki gibidir;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • KPSS sınavından geçerli puan türlerinde minimum 70 puan almak,
 • 657 sayılı devlet memurları kanununa ilişkin herhangi bir olumsuzluğu bulunmamak,
 • Güvenlik ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
 • Devlet kurumu hizmetlerinden mahrum bırakılmamış olmak,

bu anlamda ciddi manada kendisini gösteren seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Özellikle istihdam konusunda lisans ve önlisans mezunları ön planda tutuluyor. Bu noktada duruma göre lise mezunlarına kadar inilerek personel istihdamı yapılacak. KPSS puanı bulunan tüm adaylar, ÖSYM internet sitesi üzerinden tercihlerini yapacaklar. Sağlık Bakanlığı ise atamalarını bu tercihleri dikkate alarak yapacak.

Sağlık Bakanlığı 18 Bin Personel Tercihleri Nasıl Yapılır? Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Sağlık Bakanlığı, birkaç senelik dilim içerisinde ciddi manada personel istihdamı sağladı diyebiliriz. 18 bin personel alımı bu noktada çok ciddi şekilde iş gücü anlamına geliyor. Özellikle sağlık personeli ihtiyacımızın hat safhada olduğu şu dönemde kendisini gösteriyor. Sağlık bakanlığı personel atamaları aşağıdaki gibidir;

 • Öncelikle ÖSYM resmi internet sitesine giriş yapıyorsunuz kişisel bilgileriniz ile.
 • Sağlık Bakanlığı atama tercihleri ekranına giriş yapın.
 • Atama sıralamasını yine kendi isteğinize göre ve puan türlerini dikkate alarak yapın.
 • Atama tercihlerinizi gönderdiğiniz an itibari ile artık tercih sonuçlarının açıklanmasını bekleyeceksiniz.

Sağlık Bakanlığı personel atamaları için son başvuru tarihi 1 Nisan 2020 olarak belirlendi. Yukarıda sizlere sunduğumuz istihdam alanları için tercih yapma hakkına sahipsiniz. Bu noktada KPSS puanını dikkate alarak atamalar yapılacak ve bu anlamda bilgi edinmeniz çok önemlidir. ÖSYM internet sitesindeki yönergeleri de en ince ayrıntısına kadar analiz edin.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.