SGK Bilgi

Sağlık Bakanı Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

22.04.2020
24
Sağlık Bakanı Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde Fahrettin Koca ile gündemde olan sağlık bakanı nasıl olunur, şartları nelerdir ve maaşı ne kadar sorusuna yanıtlar vereceğiz. Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde özellikle Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ciddi manada insanların takdirini kazanıyor. Medipol hastanelerinin sahibi olmasına rağmen bu denli mücadele etmesi ve makamını insanlara adaması takdir edilesi. Dolayısı ile bunun bilincinde olan gençler de ciddi manada araştırma yapıyor. Bizde elimizden geldiğince bu anlamda sizlere bilgiler sunma yoluna gideceğiz.

Sağlık Bakanı Nedir, Kimdir?

Sağlık bakanı, Türkiye Cumhuriyeti içerisinde tüm sağlık hizmetleri, hastaneler ve personelden sorumlu hem yerel hem ulusal alanda temsil eden bakandır.

Türkiye’de özellikle 2002 yılından bu yana sağlık hizmetleri anlamında yaşanan gelişmelerin en önemli parçaları şüphesiz ki bakanlardır. Kararların sunulması, projelendirilmesi ve ödenek ayrılması gibi durumlarda hükümetin başına projeler ileten en önemli mevkiidir. Aynı zamanda uluslararası sağlık pazarını da takip etmek gerekir. Sağlık Bakanı mevkiisinden tam verimlilik almak için yine mesleğin içerisinde olan doktorlardan seçim yapmak ciddi manada trend.

Sağlık Bakanı Maaşı

Sağlık Bakanı Olmanın Şartları Nelerdir?

Günümüzde bu şartlar ciddi manada farklılıklar gösterebilmektedir. Öncelikli olarak hükümetin bu anlamda ki tercihleri ciddi manada ön plana çıkar. Ancak yine de günümüz hükümeti, Sağlık Bakanlığı mevkisi için genellikle mesleği doktor olan kişilerden seçim yapmaktadır. Bu nedenle sağlık anlamında ülkemiz daima daha hızlı şekilde ilerleme kaydeder. Bu anlamda şartların bazılarını inceleme yoluna gidecek olursak;

 • Genel seçimlerde bir partinin milletvekili adayı kadrolarında yer almak,
 • Tercihen üniversitelerin Tıp Fakültesi bölümlerinden mezun olmak ve mesleğini aktif olarak icra etmek,
 • Kamu hizmetlerinden mahrum bırakılmamış olmak,
 • Güvenlik ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
 • Tercihen yabancı dil biliyor olmak,
 • Yöneticilik kabiliyetlerine sahip olmak,
 • Siyasi bilgisi fazla olmak,

bu anlamda ön plana çıkan seçenekler arasındadır. Öncelikle bakan da olsanız siyasi bir sürecin içerisinde bulunacağınızı unutmayın. Dolayısı ile bu anlamda bir yan belirlemeniz gerekiyor. Seçtiğiniz partinin hükümete gelmesi ile birlikte o dönem seçilen Cumhurbaşkanı, sizi bu göreve tayin etme yetkisine sahiptir.

Aynı şekilde herhangi bir sorun olması durumunda görev ve ünvanınızı alma yetkisi de yine Cumhurbaşkanı makamına aittir. Sağlık bakanı nasıl olunur sorusunun yanıtı genel olarak bu şekildedir. Bir parti seçmeniz ve o parti kabinesinde yer almanız önemlidir. Nitekim Cumhuriyet’in ilanından günümüze kadar hiçbir hükümet, koalisyon anlaşmaları dışında kendi partisi dışındaki hükümetlerden bir kabine üyesine bakanlık vermemiştir.

Sağlık Bakanı Görev ve Yetkileri Nelerdir?

Sağlık bakanı, yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık sektörümüzün tamamını yöneten ve bu anlamda ki en önemli karar mercilerinden birisi olan noktadır. Dolayısı ile bir ülkenin sağlık anlamında ki gelişiminin de en önemli öncüsü bakanlardır. Ne olursa olsun buna yönelik olarak adımlar atmak çok önemlidir.

 • Hastanelerin açılması,
 • Ekipmanların temini,
 • Personel alımına ilişkin kararlar,
 • Sağlık sektörüne ait tüm kolların yönetimi,
 • Sağlık projeleri ile alakalı yeni projeler geliştirmek,
 • Uluslararası alanda ülkemizi sağlık anlamında temsil etmek,
 • Sağlık konusunda devletin geleceğini etkileyecek kararlar vermek,
 • Cumhurbaşkanı’na sağlık sektörünün güncel durumu hakkında raporlar vermek,
 • Hastanelerin yönetimleri ve sağlık kanunları ile alakalı düzenlemeler yapmak,

Bu anlamda Sağlık Bakanı mertebesinin en güncel görevleri arasında kendisini gösterir. Dr. Fahrettin Koca, an itibari ile Türkiye genelinde takdir gören bir isim olarak da dikkatleri çekmektedir.

Sağlık Bakanı Maaşı Ne Kadar?

Ülkemizde Cumhurbaşkanı maaşı, milletvekili maaşı gibi konular kadar Sağlık Bakanı maaşı da ciddi manada merak ediliyor. Bizde bu anlamda 2020 güncel maaş bilgisini sizlere sunalım istedik. 2020 yılında Sağlık Bakanı net maaşı 21,700 TL dolaylarındadır. Tabi ki duruma göre bu maaşta çeşitli maddeler ile birlikte yükselmeler kendisini gösterebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.