SGK Bilgi

Ramazan Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

09.05.2020
29
Ramazan Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

İnsanların çok sorduğu sorulardan birisi olan 2020 ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusuna yanıt vermek istiyoruz. Covid-19 koronavirüs, kısa süre içerisinde tüm dünyayı etkisi altına alarak ciddi anlamda bir kaos ortamı yarattı. Kısa süre içerisinde yaşanan can kayıpları tüm ülkeleri harekete geçirdi. Türkiye’de zaman içerisinde bu hastalık ile mücadele etmeye başladı ve çok kısa bir zaman dilimi içerisinde kontrol altına almaya başladı.

Sokağa çıkma yasağı, özellikle hastalığın kontrol altına alınmasında ki en etkili yöntemlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Ramazan bayramı, tahmin edebileceğiniz üzere insanların bir arada olduğu ve sıkılaşmanın doruklara ulaştığı önemli bir tarih. Nitekim koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemlerde bu kucaklaşma ciddi bir tehlike arz ediyor demek yanlış olmaz sanırım. Peki bununla alakalı olarak ne gibi görüşler var, bunu sizler ile paylaşmak istiyoruz.

Ramazan Bayramı’na İlişkin Sağlık Bakanı ve Bilim Kurulu Görüşleri

Bu kadar ciddi bir hastalığı rakamsal olarak bu kadar kısa süre içerisinde kontrol altına almak ciddi manada önemliydi. Hala rakamlar yükselip düşme hareketliliği içerisinde ancak ramazan bayramında meydana gelebilecek olan en ufak bir toplu hareketlilik riski, bizi en başa döndürebilir ve önü alınamaz sorunları meydana getirebilir.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve bilim kurulu üyeleri, bu anlamda ramazan bayramında sokağa çıkma yasağı olmalı görüşü bildiriyorlar. Bu seneye mahsusen uygulanması gereken bu uygulamanın 4 günlük tatil sürecinde hastalığı kontrol altına alma noktasında önemli olduğunu iletiyorlar. Hal böyle olunca da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu yönde raporlar gidiyor.

Ramazan Bayramı’na İlişkin Cumhurbaşkanı Görüşleri

Millet olarak çok çetin, zorlu ve bir o kadar da yorucu bir sürecin içerisinde bulunuyoruz ve bu süreç hali hazırda bitmiş değil. Hastalığı kontrol altına alma noktasında önemli adımlar attık ve rakamlar ciddi anlamda olumlu seçenekleri de beraberinde getirdi. Sokağa çıkma yasağının ülkemiz genelinde yaratmış olduğu olumlu tablo herkesin malumu.

Ramazan bayramı sürecinde insanların alışveriş yapması, devlet ekonomisi için de firmalar için de ciddi bir toparlanma sebebi olabilir. Ancak bu durum, hastalığı da ciddi anlamda riske atmak ve sürecin kontrolünü kaybetmek anlamına gelebilir. Bu neden dolayısı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da bu yönde görüş bildiriyor.

Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, insanların kafalarında ki soru işaretlerine nispeten cevap verdi. Ramazan Bayramı tarihleri süresince sokağa çıkma yasağı gelebilir açıklamasında bulundu. Öyle ki bu süreç, bizlere hastalığı ciddi anlamda kontrol altına almak için olumlu adımlar attıracak.

Sağlık Bakanı Koca ve bilim kurulu üyeleri de bu adımın ciddi anlamda olumlu sonuçları beraberinde getireceğini bildiriyorlar. Bu konuya ilişkin kararların verileceği tarihleri tüm Türkiye iple çekiyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.