SGK Bilgi

Piyanist Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

23.06.2020
62
Piyanist Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Günümüz en ideal sanat dallarından birisi olan piyanist nasıl olunur, ne kadar para kazanır gibi sorulara yanıt verme amacında olacağız. Bildiğiniz gibi modern sanatlar özellikle ülkemiz için en olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak dikkat çekti. Piyanist, modern toplumun saygı duyduğu ve aynı zamanda gerçek manada yüksek miktarlarda para kazanan sanatçı sınıfı olarak görülebilir. Bu makalemizde de elimizden geldiğince sizleri bu anlamda bilgilendirecek ve fikir edinmenizi sağlayacağız. Küçük yaşlardan itibaren eğitimini almaya başlayarak çok iyi yerlere gelmek mümkün olabilir.

Piyanist Nedir?

Piyanist, günümüz modern piyanolarını ustalık seviyesinde ve birçok farklı müzik türünü de icra ederek çalmaya nitelikli olarak kişilerin mesleki ünvanıdır.

Günümüzde özellikle piyano ile birlikte caz, blues, klasik müzik, opera ve slow müzik olmak üzere birçok farklı altyapı desteklenebilir. Öyle ki tek başına piyano dinletileri dahi birçok kişiyi kendisine hayran bırakabilir. Ancak ülkemiz genelinde piyanistlik genellikle ZENGİN MESLEĞİ ismi ile adlandırılır. Hayır, günümüzde devlet kurslarında da piyano dersleri verilmektedir.

Piyanist Nasıl Olunur?

Öncelikle yaşınız kaç olursa olsun piyanistlik yapma gibi bir şansınız olduğunu kesinlikle unutmayın. Ancak bu mesleğin dünya genelinde ki ünlü isimleri, çok küçük yaşlarından itibaren piyano eğitimleri almış ve zaman içerisinde kendilerini geliştirmişlerdir. Genel olarak piyanist olmak için gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Müzik kulağınızın iyi olması,
  • Caz, blues, klasik müzik gibi müzikleri iyi şekilde anlayabilmeniz,
  • Nota ve vuruş bilginizin olması,
  • Piyano için özellikle klavyede 10 parmağınızı kullanabiliyor olmanız, (Zaman içerisinde eğitim ile edinilebilen nitelikler arasında)
  • Özgün müzikler üretebilmeniz,
  • Farklı enstrümanlar eşliğinde müzik çalabilmeniz,
  • Şan dersleri almanız ve bu anlamda müzik altyapınızı geliştirmiş olmanız,

Ünlü piyanistler Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Martha Argerich, Murray Perahia gibi isimler, bu mesleğe çok küçük yaşlardan itibaren gönül vermişler. Günümüzde özellikle Fazıl Say bir dünya markası olarak kendisini gösteriyor. Öyle ki sanatçılık ruhunu edinmiş kişiler için bu mesleki sınıf ciddi manada ilgi çekici seçenekleri de beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz.

Piyanist Ne Kadar Para Kazanır?

Öncelikli olarak sanatçının para ile çok fazla işinin olmaması gerekir, çünkü sevdiği mesleği AŞK ile icra eden kişilerdir sanatçılar. Ancak yine de çok fazla araştırılan bir konu olduğunu da söylemek gerekiyor. Bu anlamda edindiğimiz bilgileri sizlere sunarak fikir edinmenizi sağlayacağız.

Büyük bir orkestranın piyanisti iseniz ortalama aylık 15,000 TL ile 25,000 TL arasında kazanmanız mümkün hale geliyor. Enbe Orkestrası’nın piyanisti Behzat Gerçeker buna örnek olarak gösterilebilir. Fazıl Say gibi dünyaca ünlü bir isim iseniz ve tek başınıza senfoniler verecek kadar usta iseniz iş değişir. Çünkü bu isimler kendileri konser verirler ve organizasyon başı 100,000 TL‘ye varan paralar kazanabilirler. Bu nedenle yüksek ücretler söz konusudur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.