SGK Bilgi

Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır? Şartları Nelerdir?

16.05.2020
32
Pedagog Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır? Şartları Nelerdir?

Bugün ki makalemizde sizlere Pedagog nedir, nasıl olunur, ne kadar maaş alır ve şartları nelerdir gibi sorular hakkında bilgiler sunacağız. Bildiğimiz gibi günümüzde özellikle tüm dünya genelinde çocuk yaşlardan itibaren insan psikolojisi çok ciddi önem arz eder hale geldi. Modern toplum anlayışı özellikle çocuklarımız için son derece önemli olan alternatifleri beraberinde getiriyor demek yanlış olmaz.

Pedagog, gelişen dünyanın tıbbi bilimleri içerisinde en çok ön plana çıkan ve dikkat çeken seçeneklerinden birisidir. Şimdi sizlere öncelikle mesleği tanıtacağız.

Pedagog Nedir?

Pedagog, çocukluk ya da ergenlik dönemindeki kişilerin ve ebeveynlerinin psikolojik olarak danışmanlığını yapan kişilerin mesleki ünvanıdır.

Pedagoji de bunu inceleyen bilim dalı olarak dikkatleri çeker. Özellikle Türkiye genelinde son dönemde bu alana karşı ilgi son derece yüksek. Özel hastanelerde ve kişisel muayenehanelerde danışmanlık veren Pedagoglar ciddi anlamda yüksek gelirler elde ediyor. Tabi ki mesleğin psikolojik olarak getireceği sıkıntıları da biraz maddiyatın önünde düşünmek gerek diyebiliriz sanırım.

Pedagog Nasıl Olunur?

Pedagog olmak için günümüzde üniversitelerin önemli bir kısmında akademik eğitim alanları açıldı. Hal böyle olunca mesleğe yönelik olarak insanların ilgisi ciddi anlamda kendisini gösteriyor demek yanlış olmaz sanırım. Pedagoji biliminin en önemli temsilcilerinden birisi olmak istiyorsanız bilmeniz gerekenler var. Pedagog olmanın şartları ile alakalı olarak öncelikle sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Detaylar aşağıdaki şekilde kendisini gösterir;

  • 4 yıllık örgün eğitim veren üniversitelerin Pedagoji bölümlerinden mezun olmak,
  • Eğitim sonrası staj dönemlerinde geçerli notları almak,
  • Çocukları ve ergenleri en iyi şekilde tanılayabilmek, analiz edebilmek.
  • Ebeveyn ilişkileri ve yönetimi konusunda uzmanlaşmış olmak,
  • Devlet prosedürlerini bilmek ve gerekli davalarda pedagog olarak hizmet sunabilmek,

Bu anlamda en önemli seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Pedagoji bölümü son derece zor bir bölümdür. Özellikle ergenlik dönemi süreçlerini kontrol edebilmek ciddi anlamda zor olacaktır. Yukarıdaki şartları yerine getirdiğinizde sorun olmaksızın bu alanda uzman bir isim olarak hizmet sunabilirsiniz.

Adalet Bakanlığı Çocuk davalarında özellikle pedagog uzmanlardan yardım almayı çok ciddi anlamda önemser. Devlet birimlerinde görev almak için de KPSS sınavından geçerli puanı alarak bu anlamda kendinizi geliştirme şansına sahip olabilirsiniz.

Pedagog Ne Kadar Maaş Alır?

Pedagog günümüzde hala büyüme eğiliminde olan bir mesleki sınıf olarak nitelendirilebilir. Nitekim bundan birkaç sene sonrasında da ülkemizde olmazsa olmaz seçeneklerden birisi olarak dikkat çekecek diyebiliriz sanırım. Hemen bu anlamda sizlere bazı bilgileri sunarak fikir edinmenizi sağlayacak olursak;

  • Devlet Hastanelerinde Pedagog Maaşları: 4,500 TL Başlangıç
  • Özel Hastanelerde Pedagog Maaşları: 4,000 TL Başlangıç

Tabi ki meslek içerisinde ki deneyiminiz ve Uzman sınıfında olup olmadığınız maaşlarınız üzerinde çok ciddi anlamda katma değer anlamına gelir. Mesleki anlamda ihtisas yükseltmek ve akademik kariyer bu anlamda ciddi paralar anlamına gelir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.