SGK Bilgi

Oto Tamir Ustası Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

10.05.2020
352
Oto Tamir Ustası Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde merak edilen konulardan olan oto tamir ustası nasıl olunur, ne kadar maaş alır gibi sorulara yanıt verecek ve fikir edineceğiz. Otomobil piyasaları, özellikle günümüzde geçmiş senelere nazaran çok daha hareketli ve pahalı demek yanlış olmaz sanırım. Oto tamiri de otomobillerin bu denli önemli olduğu dönemde ciddi anlamda kendisini gösteriyor demek de yanlış olmaz.

Tamir ustası olmak birçok kişi için hayal olarak da dikkatleri çekiyor diyebiliriz. Merak ettiğiniz sorulara da makalemiz içerisinde yanıt vereceğiz. Hemen konu üzerine eğilim gösterelim.

Oto Tamir Ustası Nedir?

Oto tamir ustası, özellikle otomobillerin tamiri konusunda ustalaşmış ve bu anlamda firmalara bağlı çalışan ya da kendi işletmesinde hizmet veren kişilerdir.

Oto tamir, günümüzde özellikle araçların bakımları ve onarımları noktasında ciddi anlamda kendisini gösteren seçeneklerden birisidir. Tamir konusunda o aracı bilen, tanıyan ve gerçek anlamda kalıcı çözümler üreten kişilerdir. Dolayısı ile bu kişilere denk gelmek, alınacak hizmet kalitesi açısından da büyük önem arz eder. Şimdi sizleri bu anlamda elimizden geldiğince bilgilendirecek ve fikir sahibi olabilmeniz için elimizden geleni yapacağız.

Oto Tamir Ustası Nasıl Olunur?

Günümüzde sanayi kavramı içerisinde ustalık, özellikle çok küçük yaşlardan itibaren başlıyor. Günümüzde küçük çocuklar, sanayilerde ustaların yanında çalışarak oto tamir konusunda çok ciddi anlamda meslek öğrenirler. Nitekim bunun tabi ki meslek liselerinde bir bölümü olduğu aşikar. Motor, otomobil teknolojileri ve bu gibi bölümleri okuyarak bilgi edinme yoluna gidebilirsiniz.

Alternatif olarak da zaten meslek içerisinde sanayilerde tamir seçeneklerini öğrenebilme şansına sahip olabileceksiniz. Tabi ki bu anlamda şartlardan bahsedecek olursak;

 • Otomobil sistemlerini tanıması,
 • Motor parçaları, kaporta parçaları ve işlevleri hakkında bilgi sahibi olunması,
 • Mesleki içerisinde uygulama deneyiminin bulunması,
 • Ustalık ya da çıraklık belgesi sahibi olmak,

bu anlamda önemli şartlardan bazılarıdır. Öyle ki otomobillerin birçok farklı noktada tamir bölümleri söz konusudur. Bu alanlardan hangisinde gelişmek istediğinizi de bilmeniz gerekir. Başlıca seçenekler aşağıdaki gibidir;

 • Oto Kaporta
 • Oto Elektrik
 • Motor Tamir ve Rektefiye
 • Oto Modifiye (Tuning)

Bu anlamda kendisini gösteren alanlar. Tabi ki daha fazla para kazanmak gibi bir amaç içerisinde iseniz motor ve kaporta alanlarında ciddi manada gelir elde edebilme şansına sahip olabilirsiniz. Dolayısı ile seçenekler kendisini net bir şekilde gösteriyor demek yanlış olmaz sanıyorum.

Oto Tamir Ustası Maaşı Ne Kadar?

Yetkili servislerde çalışmak ile sanayi esnafında çalışmak arasında çok ciddi anlamda farklar vardır. Ancak biz tüm mesleki alanların ortalama maaşlarını dikkate alarak fikir edineceğiz. Hemen bu anlamda seçeneklere eğilim gösterecek olursak;

 • Oto Kaporta Ustası: 2500 TL – 5000 TL
 • Oto Elektrik Ustası: 2000 TL – 2500 TL
 • Motor Tamir ve Rektefiye Ustası: 4000 TL – 6000 TL
 • Oto Modifiye (Tuning) Ustası: 3000 TL – 4000 TL


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.