SGK Bilgi

Oto Kiralamacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

24.06.2020
29
Oto Kiralamacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Para Kazanır?

Bugün ki makalemizde oto kiralamacı nasıl olunur, ne kadar para kazanır gibi sorulara yanıt verecek ve merak edilenleri yanıtlama yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde özellikle son 5 senelik dilim içerisinde çok ciddi anlamda araba kiralama ihtiyacı kendisini göstermiştir. Rent A Car sektörü, günümüzde çok ciddi anlamda para kazandıran ve bir o kadar da baş ağrıtan mesleklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Bizde bu sektöre yatırım yapma amacı içerisinde olan okuyucularımızı bilgilendirmek ve fikir edinmelerini sağlamak istiyoruz.

Oto Kiralama Nedir?

Oto kiralama, şirketin sahip olduğu herhangi bir otomobili belirli bir süre ve belirli şartlar doğrultusunda ücreti mukabilinde başkasına ödünç olarak vermesidir.

Tabi ki kiraya verdiğiniz otomobil ile alakalı olarak belli başlı şartlar koymak yine firmanın insiyatifi altındadır. Ancak aracınızın suça karışması, kaza yapması gibi durumlar da bu meslek ile alakalı olarak en ciddi risklerden birisi olarak da dikkat çekiyor. Oto kiralama sektörünün günümüzde büyümesi, büyük markalar sayesinde çok daha mümkün hale geldi. Şimdi nasıl olacağınız ile alakalı olarak da bilgileri sizlere sunalım ve fikir edinme yoluna gidelim.

Oto Kiralamacı Nasıl Olunur?

Oto kiralama şirketi olacaksanız buna tek bir araba ile de başlamanız mümkündür. Bunun için devlet nezdinde vergi mükellefi olarak ve şirketinizi resmi olarak açarak hizmet vermeye başlarsınız. Ancak ne kadar fazla arabanız var ise o kadar çok kazanırsınız. Vergi mükellefi olduktan sonra şirketiniz adına kiralama sözleşmeleri çıkartma şansına sahip olur ve tüm maddeleri noter huzurunda bu sözleşmelere eklersiniz. Günümüz oto kiralama şirketleri genel olarak sınırlı KM, kazaya karşı koruma, sigorta paketleri gibi seçenekleri de bu anlamda zorunlu tutar.

Filo kiralama şirketleri var. Bu şirketlerden dilediğiniz kadar aracı kiralayarak sizlerde kiraya verme şansına sahip olabilirsiniz. Ya da ipotekten araçları uygun fiyatlar ile de satın alarak kendi filonuzu kurma gibi bir şansa da sahip olabilirsiniz. Sonrasında ise sözleşme ile araç kiraya verir ve bu sözleşmeler nezdinde herhangi bir olumsuzluk olması durumunda hakkınızı arama şansına da sahip olma fırsatına erişebilirsiniz.

Oto Kiralamacı Ne Kadar Para Kazanır?

Fiyatları uygun tutmanız ile alakalı olarak kendisini gösteren bir durum demek yanlış olmaz sanırım. Oto kiralamacı gelirleri ile alakalı olarak değişen seçenekler söz konusudur. Örneğin bir otomobiliniz var. Bu otomobilinizi günlük olarak 100 TL’den kiraya verdiniz. Bir ay boyunca bu otomobili kiraya verdiğinizde 3000 TL gelir elde edersiniz. Sizin bu noktada en ufak bir masrafınız yok.

Sözleşme ile aracınızı kiraya vermeniz gibi bir zorunluluk söz konusu olduğundan dolayı her türlü giderinizi de kiralayandan alma gibi bir şansınız söz konusu olabilir. Dolayısı ile genel itibari ile masrafsız bir sektör olarak da nitelemek çok yanlış olmaz. Araç bakım giderlerinizi saymaz isek.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.