SGK Bilgi

Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

11.02.2020
107
Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Nedir? Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde öğrencilere öğle yemeği yardımı nedir, nasıl alınır ve ne kadar gibi sorulara yanıt verme yoluna gideceğiz. Türkiye genelinde her geçen gün büyüyen ve gelişen ekonomi içerisinde devlet, yoksul vatandaşlara ciddi anlamda yardımlar sunuyor. Bildiğimiz gibi artık eğitim konusunda zorunluluk süreci arttı. Bundan birkaç sene öncesinde zorunlu eğitim 8 sene iken artık 12 sene. Yani lise eğitimi de zorunlu hale getirildi diyebiliriz sanırım. Peki yoksul öğrencilere yemek yardımı nasıl yapılır?

Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Nedir?

Öğrencilere öğle yemeği yardımı, taşımalı eğitim kapsamında yoksulluk sınırında bulunan ailelerin öğrenci çocuklarına sunulan bir imkandır.

Bildiğimiz gibi artık eğitim sistemi tam gün eğitime doğru ciddi anlamda eğilim gösteriyor. Devlet, öğrencilerin her anlamda başarılı ve motive olabilmesi için ciddi anlamda adımlar atıyor. Taşımalı eğitim sistemi ile herkesi okullarına ücretsiz taşıyan devlet, artık yoksul öğrencilere yemek yardımı da yapıyor. Devlet, öğrencinin ailesinin durumuna göre maddi olarak değerlendirme yapar ve buna göre haftalık yardım yapar.

Öğrenci Yardımları

Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Ne Kadar?

Öğrencilerin başarılı olabilmesi için devlet ciddi anlamda somut adımlar atıyor. Hal böyle olunca ister istemez devletin tüm noktalara yardımları ulaştırması muazzam seçeneklerdendir. Devlet, yoksul öğrenciler için öğle yemeği yardımını ilk 8 sene boyunca yapar.

Yani lise yıllarına kadar öğrencilerin haftalık öğle yemeği ihtiyaçları hesaplanarak aylık ödemeler ile belirlenir. Devlet, öğle yemeği yardımı için haftalık 35 TL ile 60 TL aralığında bir değer belirler. Bu değer, başvuru akabinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı değerlendirmesi sonucunda belirlenerek sunulur.

Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Şartları Nelerdir?

Öğrencilerin her anlamda başarılı olabilmesi için öncelikli olarak öğle yemeği standartları belirlenir. Bu standartlar genel itibari ile yine bakanlık tarafından belirlenir. Devlet, tüm yardımları en doğru kişilere ulaştırabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı görevlendirmiştir. Öğrenciler için öğle yemeği yardımı şartları genel olarak aşağıdaki gibidir;

  1. Aktif eğitim hayatını kesintisiz sürdürüyor olması,
  2. Öğrencinin öğrencilik hayatında normal seviyede başarılı olması,
  3. Hali hazırda yine devlet tarafından sağlanan taşımalı eğitim imkanlarından yararlanıyor olması,
  4. Ailenin yoksulluk sınırında bulunması,

bu yardım türü için devlet tarafından öncelikli olarak belirlenmiş şartlardır. Her ne olursa olsun bu şartların herhangi birini karşılamayan öğrencilere öğle yemeği yardımı yapılmaz. Bu yardımın yapılması safhasında miktarların belirlenmesi de yine bakanlık yetkililerince yapılır.

Öğrenci Yardım Parası

Öğrencilere Öğle Yemeği Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilere öğle yemeği yardımı başvurusu için gerekli belgeler aslında basittir. Bunun için okuldan alacağınız belgeler ve taşımalı eğitime dair belgeler yine ön planda tutulur ve dikkat çeker. Öğle yemeği yardımının miktarları yine bakanlık yetkililerince belirlenir. Başvuru yapabilmek için gerekli belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Öğrencinin aktif öğrencilik hayatının devam ettiğini gösterir öğrenci belgesi,
  • Öğrencinin not ortalamasını gösterir belge,
  • Taşımalı eğitim sisteminin kullanıldığına dair belge,
  • Ailenin yoksulluk sınırında olduğunu gösterir olan belge,

Bu anlamda ciddi bir şekilde fark yaratan unsurların başında geliyor. Bu belgeler olmadan öğrenci hakkında net bir şekilde değerlendirme yapılması mümkün değildir. Bu neden dolayısı ile bu belgeleri enine boyuna en net şekilde toplamanız çok çok önemli olacaktır.

Öğrencilere öğle yemeği yardımı başvurusu, yaşadığınız ilçe Kaymakamlıklarına ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı yerlere yapılır. Bu başvurular, 30 gün içerisinde değerlendirilir ve akabinde başvuru yapan ailenin telefon numarasına mesaj gönderilir.

Gelen mesajda başvurunun olumlu olması durumunda başvuru yapan kişinin TC numarası ile PTT hesabına her ay düzenli olarak para yatar. Bu parayı başvuru yapan kişiler dışında kimse çekemez. Ancak noter imzalı vekalet belgesi gerekmektedir.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.