SGK Bilgi

Nasıl Bakan Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

09.11.2020
36
Nasıl Bakan Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşı Ne Kadar?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte nasıl bakan olunur, şartları nelerdir ve ne kadar maaş alır sorularına yanıt vererek fikir edineceğiz. Türkiye Cumhuriyeti, bildiğimiz üzere demokrasinin hakim olduğu ve özellikle son dönemde tüm aşamalarda halkın kararlar verdiği bir yönetim biçimini benimsiyor. Ancak Bakanlık mesleği için durum tabi ki biraz daha farklı şekilde ilerliyor.

Bunun nedeni de Anayasa ile gelen kararlar. Tabi ki bakanlık, ciddi anlamda önemli ve gerçek anlamda gurur verici bir mesleki alan olduğundan dolayı birçok kişi bu mesleği kendisine amaç ediniyor. Şimdi bu anlamda sizlere bilgiler sunacağız.

Bakan Nedir, Kimdir?

Bakan, Türkiye’nin farklı alanlarda doğru yönetilebilmesi ve Cumhurbaşkanı’na bu anlamda sürekli rapor sunması için atanan devlet büyüğü kademesidir.

Bakan seçilen değil atanan bir meslek alanıdır öncelikle bunu söyleyelim. Daha önceki dönemde Başbakan seçilen kişi, partisinden bir bakan kabinesi belirleyerek atamasını Cumhurbaşkanı onayı ile yapardı. Şuan BAŞKANLIK sistemi söz konusu olduğundan dolayı Cumhurbaşkanı doğrudan tek başına atamaları yapabilme yetkisine sahip demek yanlış olmaz sanıyorum.

Bakan Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Günümüz standartları dikkate alındığı zaman özellikle bakanlıklar nezdinde alanında uzman kişiler bu pozisyonlara atanıyor. Dolayısı ile bakanlıklar nezdinde herhangi bir alanda uzman olmak ve aslında siyasi bir geçmişe de sahip olmanın gerekliliği üzerinde durmak gerekiyor. Bununla birlikte;

  • Bir siyasi partiye üye olmak ve siyasi sicilinin olumlu olması,
  • Herhangi bir adli sicil kaydının bulunmaması,
  • Tercihen en az bir yabancı dil bilmek,
  • Tercihen yükseköğretim hayatını başarılı şekilde bitirmiş olmak,
  • Bakanlıklar nezdinde bir mesleki alanda uzmanlaşmış olmak,
  • Partiler içerisinde aktif bir şekilde rol almak ve tercihen ilerlemiş yaşlarda olmak,
  • Cumhurbaşkanı onayını almak,

genel itibari ile bazı şartlar. Nitekim 83 Milyon nüfuslu bir ülkenin herhangi bir organının yönetiminde görev alacaksınız ve bunun için aranan çok fazla şart olacak. Nitelikleriniz ve yönetme kabiliyetleirnizin de ne kadar büyük önem arz edebileceğini asla unutmamalısınız.

Bakan Maaşları Ne Kadar?

Bakan olmak, sorumluluk açısından ciddi anlamda büyük bir yükümlülük. Ülkenin bir organı için tamı tamına 83 Milyon vatandaşa karşı sorumlu olmak hatırı sayılır bir saygı ve özgüven gerektirir. Bu neden dolayısı ile maaşlarının yüksek olması da aslında bu anlamda sürpriz olmamalı diye düşünüyoruz. Bakan maaşları ve diğer maaşlar aşağıdaki gibidir;

  • Milletvekili maaşı: 25 bin TL
  • Emekli milletvekili maaşı: 15 bin TL
  • Bakan Maaşı: 17.500 TL


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.