SGK Bilgi

MasterChef Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

29.11.2020
46
MasterChef Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Bugün ki makalemizde çok araştırılan MasterChef nasıl olunur, şartları nelerdir sorusuna yanıt verecek ve yorum yapacağız birlikte. Türk televizyonlarının en çok izlenen yarışma programlarından birisi olan MasterChef, Acun Ilıcalı ile birlikte çok daha geniş kitlelere çok daha kısa süreler içerisinde erişti. Tabi ki programın jürileri ve değişen konsepti de ciddi anlamda fark yaratıyor.

Şimdi elimizden geldiğince sizlere bu anlamda bilgiler sunacak ve programın detayları, birinci olma taktikleri ile alakalı olarak da fikirler sunacağız. Merak ettiklerinizi ve yorumlarınızı aşağıdan bizlere sorabilir, diğer okuyucularımıza iletebilirsiniz.

MasterChef Nedir?

MasterChef, TV8 ekranlarında Türkiye’ye yeni ve deneyimli lezzet aşçıları kazandırmak için usta jürilerin de yer aldığı ve değerlendirme yaptığı bir yarışma programıdır.

Daha önce bu program başka kişiler tarafından birkaç farklı format ile denenmiş ancak tutmamıştı. Acun Ilıcalı, bundan 4 sene kadar önce programın formatını satın aldı ve Türkiye’nin en çok izlenen ve takip edilen programı yaptı. Günümüz modern restoranlarında şef olarak görev yapmak için özellikle bu program yolları ciddi anlamda açıyor demek de yanlış olmaz sanıyorum.

MasterChef Nasıl Olunur?

Öncelikle birçok kişi bu programın sıfırdan yetişmek için iyi bir fırsat olduğunu düşünebilir ancak durum bu şekilde değil. Sizler, bu programda yer alarak mevcut bilgilerinizin üzerinde çok daha fazlasını koyabilirsiniz. Ön elemelerden geçmek için dahi sağlam bir mutfak ve gastronomi altyapısı çok önemli olan diğer unsurlar arasındadır. Genel itibari ile şartlar ile alakalı olarak bilgiler sunacak olursak;

  • Öncelikle mutfakta deneyimli ve bilgili olmalısınız.
  • Yemekler, baharatlar, et türleri ya da tüm mutfak araç gereçlerini tanımalı ve etkin kullanabilmelisiniz.
  • Gastronomi üzerine uzaylı gibi değil tamamen benimsemiş ve bu işi severek yapan birisi olmalısınız.
  • Şefler tarafından verilen Master Class eğitimleri ile birlikte kendinizi daha da ciddi bir şekilde geliştirmeniz gerekecek.

Şeflerin gözüne girmeniz ve favori yarışmacılar arasına önceden girmeniz gerekiyor. Bunun için alışılagelmiş teknikleri ve klasik seçenekleri bir kenara bırakmalı ve doğrudan yenilikçi bir yaklaşım benimsemelisiniz. Hal böyle olunca da tabak sunumlarınız, süsleme teknikleriniz, doğru renkleri ve sebzeleri kullanma gibi özel ve önemli teknikleri doğrudan kullanabilmek çok önemli olan seçeneklerden birisidir.

MasterChef olduktan sonra ne oluyor? Genellikle ülkemiz genelinde ki birçok önemli mutfakta şef ya da şef yardımcısı olarak mesleğe başlayabilirsiniz. Şef maaşları ciddi anlamda yüksek olabilir ve gelecek dönemde ciddi farklılıklar kendisini gösterebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.