SGK Bilgi

Makam Şoförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

27.06.2020
335
Makam Şoförü Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte makam şoförü nasıl olunur, ne kadar maaş alır sorusu ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz. Bildiğimiz gibi ülkemizde özellikle yüksek makam ve mevkide bulunan insanların kendilerine özel şoförleri ve korumaları söz konusudur. Tabi ki bu yüksek makamlar ile alakalı olarak herhangi bir alanda meslek icra etmek gibi bir amaç içerisine girer iseniz makam şoförlüğü de bu alanda ki en önemli seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor demek yanlış olmaz sanıyorum. Şimdi sizlere alternatif bilgiler sunarak fikir edinmenize yardım edeceğiz.

Makam Şoförü Nedir, Kimdir?

Makam şoförü, herhangi bir devlet büyüğünün ya da büyük bir şirket makamının şoförlüğünü yapan kişinin mesleki vasfı olarak bilinen ünvanlar arasındadır.

Türkiye genelinde özellikle her geçen gün büyüyen bir hiyerarşik yapı durumu söz konusudur. Disiplin dediğimiz zaman akla her zaman için astın üstüne karşı saygısı ve sevgisi önem arz eden unsurlardan birisidir. Makam şoförlüğü için aranan belli başlı şartlar söz konusudur. Hal böyle olunca da merak ettiğiniz diğer seçenekleri de sizlere sunarak fikir edinmenize yardım edeceğiz.

Makam Şoförü Nasıl Olunur?

Makam şoförü olmak için belli başlı şartlar aranır. Tabi ki şoförlük deneyimi ve yol bilgisi gibi unsurlar bu anlamda çok daha ciddi önem arz eder. Kaymakam, Vali, Komutan ya da Emniyet Müdürü şoförü olmak gibi birçok alternatifi dikkate alarak detaylar üzerinde duracak olursak;

  • En az meslek yüksekokulu mezunu olmak,
  • Türkçe’yi düzgün konuşmak ve anlamak,
  • Makama saygı ve itaat konusunda deneyimli olmak,
  • En az 5 senelik şoförlük ve yol bilgisi deneyimine sahip olmak,
  • Psikolojik olarak uygunluk açısından psikoteknik eğitimi almış olmak,
  • Araç bakım ve onarımı konusunda teorik olarak bilgi sahibi olmak,

en önemli unsurlardan birisi olarak da dikkat çeker. Her geçen gün büyüyen ve gelişen sektör içerisinde makam şoförlüğü özel sektör için de önemlidir. Örneğin bir holdingin sahibinin şoförü olmak da en az devlet büyükleri için olduğu kadar ciddiyet ve ehemmiyet gerektiren unsurlardan birisidir.

Makam Şoförü Ne Kadar Maaş Alır?

Makam şoförlüğü son derece önem arz eden ve doğrudan büyük makamlar ile iletişim içerisinde olduğunuz bir mesleki alan olarak da dikkatleri çekiyor demek yanlış olmaz sanırım. Bu neden dolayısı ile maaşı da buna bağlı olarak yüksektir. Üstelik ne olursa olsun bu anlamda herhangi bir şekilde mesai tanımı yoktur, ciddi manada esnektir.

Makam şoförü olanların günümüzde makama göre farklı maaşlar aldıklarını söyleyelim. Milletvekili şoförü maaşı örneğin 8,000 TL gibi rakamlar ile telaffuz edilir. Cumhurbaşkanı makam şoförü bu anlamda 12,000 TL civarı ücretler alabilirler. Kısacası çok yüksek ücretler kendisini gösterir ve ortaya ilgi çekici seçenekler çıkar demek yanlış olmaz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.