SGK Bilgi

Koronavirüs Yardım Parası Nasıl Alınıyor? Evlere mi Dağıtılıyor?

07.04.2020
30
Koronavirüs Yardım Parası Nasıl Alınıyor? Evlere mi Dağıtılıyor?

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte koronavirüs yardım parası nasıl alınıyor, evlere mi dağıtılıyor sorusuna yanıt verme yoluna gideceğiz. Her geçen gün büyüyen ve gelişen devlet, zaman içerisinde sosyal devlet programına geçiş yapma yoluna gitti. Tüm dünya, an itibari ile koronavirüs sorunu ile ciddi bir mücadele içerisinde yer alıyor. Toplumsal olarak da ciddi manada haberleri takip ederek sıkıntı içerisine düşebiliyoruz. Devlet, zaman içerisinde halka bu anlamda yardım etme konusunu gündeme getirdi. Şimdi bu anlamda sizleri kısa ve öz bir şekilde bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Koronavirüs Yardım Parası Nedir?

Koronavirüs yardım parası, devletin 1000 TL olarak belirlediği ve bu önlem döneminde geliri olmayan ailelere yapılan geçim ödeneği olarak da nitelendirilebilir.

Türkiye genelinde özellikle bu tarz sosyal yardımların ciddi manada ilgi gördüğünü biliyoruz. Coronavirüs her geçen gün daha da yaygınkaşırken artık devlet ciddi manada daha somut adımlar atma yoluna gidiyor. Ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 2,5 Milyar TL yardım ödeneği tamamen bunun için ayrıldı. Nitekim bu ödenekler de 1 Nisan 2020 tarihi itibari ile insanlara verilmeye başlandı.

Koronavirüs Yardım Parası Nasıl Alınır?

Bu yardım parası, özellikle devletin sosyal yardım projesinde kayıtlı olan ailelere ulaştırılmak üzere teslim ediliyor. Ülke genelindeki valilik ve ilçe kaymakamlıkları, bu anlamda muhtaç aileleri tespit ediyor ve kişilerin TC kimlik numaralarına PTT Bank üzerinden yatırıyordu. Ancak zaman içerisinde bununla alakalı olarak da değişiklikler meydana geldi.

PTT Bank önünde uzun uzadıya giden kuyruklar, koronavirüs kapsamında ciddi manada tehlikeli sonuçlar doğurabilirdi. Nitekim insanlar, sosyal mesafe ve evde kalma kurallarını tamamen teptiler. Cumhurbaşkanlığı yeni genelgesi ile birlikte tüm PTT şubeleri tamamen kapatıldı. Ödemeler doğrudan ihtiyaç sahiplerine emniyet görevlileri tarafından ulaştırılmaya başlandı.

An itibari ile her türlü yardım ve promosyon ödeneği PTT Bank hesaplarından alınamıyor. Polis, Bekçi ve Jandamalar, PTT görevlileri ile birlikte devlet tarafından hazırlanmış olan adreslere giderek ödemeleri bizzat teslim ediyor ihtiyaç sahiplerine. Yani bu gibi ödemelerin olduğu dönemlerde evden çıkmamak ve sosyal mesafe kurallarına uymak çok önemlidir. Yardım ödenekleri ihtiyaç sahiplerinin kapılarına geç de olsa bırakılıyor. Bu neden dolayısı ile evden çıkmanıza hiç gerek yok.

Koronavirüs yardım paraları ile alakalı olarak zaman içerisinde ekstra emekli ödenekleri de söz konusu olacak. Bununla alakalı olarak da zamana bağlı olarak yeni seçenekler kendisini gösteriyor olacak. Bu neden dolayısı ile devletin açıklamakta olduğu güncel yasakları sürekli takip etmek çok önemlidir.

Emekli bayram ikramiyeleri eve mi dağıtılacak? Bu konu ile alakalı olarak henüz net bilgiler söz konusu değil. Ancak yakın bir zaman dilimi içerisinde bu hususta da bir basın bildirisinin yayınlanması söz konusu olabilir. Televizyonları ve genel olarak haberleri takip etmeye devam edin.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.