SGK Bilgi

Koronavirüs Normalleşme Süreci (Takvimi) ve Tarihleri

30.04.2020
63
Koronavirüs Normalleşme Süreci (Takvimi) ve Tarihleri

Bugün ki makalemizde sizlere koronavirüs normalleşme süreci (takvimi) ve tarihleri ile alakalı olarak bazı bilgileri sizlere sunma yoluna gideceğiz. Bildiğiniz üzere birkaç aylık dilim içerisinde dünya genelinde koronavirüs ile mücadele kapsamında çok ciddi önlemler alınıyor. Sokağa çıkma yasakları, toplu yaşam ve sosyal alanlarının kapatılması ve bazı işyerlerinin kapatılması da beraberinde ideal seçenekleri sunuyor.

Covid-19, an itibari ile Türkiye Cumhuriyeti ve tüm dünya ülkelerini etkisi altına aldı. Ancak Türkiye, özellikle 20 Nisan 2020 tarihi itibari ile hastalığı ciddi manada kontrol altına alma yoluna gitti. Hal böyle olunca da artık Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı arasında bilim kurulunun da verileri ile birlikte normalleşme süreci planlaması yapıldı.

Koronavirüs Nasıl Kontrol Altına Alındı?

Türkiye, özellikle koronavirüs ile mücadele kapsamında mükemmel bir rol model olarak dünyaya örnek oldu. Hastalığın en son sıçradığı ülke olmayı başardığımız gibi hastalığın yayılma sürecinde ise PİK seviyeyi minimum şekilde tuttuk. Can kayıpları, Amerika ve İtalya gibi ülkeler ile kıyasladığımız zaman neredeyse yok denecek kadar az.

Sağlık Bakanlığımız önderliğinde her türlü vaka ve yakın çevresi hızlı bir şekilde karantina altına alındı. Zaman içerisinde devletin her geçen gün aldığı önlemler ve sokağa çıkma yasakları da bu süreci çok daha yönetilebilir ve sağlıklı hale getirdi. An itibari ile günlük yeni vaka sayılarının iki katı kadar iyileşen hasta sayımız mevcut. Bununla birlikte entübe hasta sayıları her geçen gün çok daha ciddi bir şekilde azalıyor.

Türkiye Normalleşme Takvimi (Süreci) ve Tarihleri Nelerdir?

Türkiye, bu anlamda 4 aşamalı bir normale dönüş takvimi üzerinde duruyor. Hastalık kapsamında alınan önlemlerin tamamı, zamana yayılarak peyder pey olacak şekilde kontrol altında tutulacak ve beraberinde ideal seçenekler değerlendirilme yoluna gidecek. Aşamalar ve tarihleri ile birlikte alınacak önlem sürecini de sizlere bildirme yoluna gideceğiz.

AŞAMA 0 (4 Mayıs – 26 Mayıs)

Hazırlık aşaması olarak geçen bu aşama, devletin normale dönüş süreci için hazırlık süreci anlamına geliyor. Ramazan ayı içerisinde ve Ramazan bayramını kapsayacak şekilde uygulanacak bir aşamadan bahsediyoruz. Tüm haftasonu ve resmi tatiller de olmak üzere sokağa çıkma yasakları devam edecek. Bununla birlikte Ramazan bayramı süresince de yasak uygulanmaya devam edecek.

AŞAMA 1 (27 Mayıs – 31 Ağustos)

Bu noktadan itibaren devlet, normalleşme için somut adımlar atacak. Tabi ki Mayıs ayı içerisinde yaşanacak gelişmeler bu tarihleri öteleyebilir. Bununla birlikte 27 Mayıs ile 31 Ağustos tarihleri arasında öncelikli olarak ülke içi şehirlerarası seyahat engelleri kaldırılacak.

Aynı zamanda uluslararası havayolu ulaşımının o dönemde ki şartların gözlemlenmesi ile kademeli olarak belirli ülkelere açılacağı da gündemde. Ayrıca lig maçları seyircisiz olarak oynanacak ve eğitime geri dönülecek.

AŞAMA 2 (1 Eylül – 30 Aralık)

Normalleşme sürecinin en aktif olacağı aşama bu olacak. Bu süreçte okullar açılacak. Lig maçları yeni sezon itibari ile resmen seyircili oynanacak. Tüm kamu binaları ve memurlar tam teşeküllü olarak çalışacak ancak yine bu süreçte ki koronavirüs verileri hem ülkemizde hem de dünya genelinde izlenmeye devam edecek.

AŞAMA 3 (01 Ocak 2021 ve Sonrası)

Bu aşama itibari ile Türkiye’de yaşamın tamamen norma dönmesi amaçlanıyor. Yılbaşı itibari ile de Türkiye’de yürütülen AR-GE çalışmalarının sonucunda koronavirüs aşısının geliştirilmesi ve sürecin tamamen kontrol altında tutulması anlamına da geliyor.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.