SGK Bilgi

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Şartları Nelerdir?

19.02.2020
155
Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? 2020 Şartları Nelerdir?

2020 Kaymakamlık Bursu öğrencilerin öğrenim gördüğü sürelerde maddi yüklerini hafifletmek adına birçok burslar verilmektedir. Belediyeler, kamuya ait vakıflar, özel vakıflar, büyük şirketlerin, holdinglerin kurmuş olduğu vakıflar. İş insanlarının verdiği burslar bunlara birer örnektir. Bu bursların yanında devlet eliyle ,llerde valilik, ilçelerde ise kaymakamlıklar aracılığı ile verilen Kaymakamlık bursu da bulunmaktadır. Bu günkü yazımızın konusunu da kaymakamlık bursu oluşturmaktadır.

Bu makalemizde çokça merak edilen sorulara eğilim göstereceğiz. Kaymakamlık bursu nedir? Kaymakamlık bursu başvurusu nasıl yapılır? Şartları nelerdir? 2020 kaymakamlık bursu ücreti ne kadar? Bu ve bunun gibi tüm sorulara makalemiz içerisinde yanıt bulabileceksiniz.

Kaymakamlık Bursu Nedir?

Kaymakamlık bursu, özellikle öğrencilik sürecinde ki başarı durumuna göre devlet tarafından kaymakam adayları yetiştirmek için verilen ödenektir.

Özellikle dar gelirli ailelerin rahatlamasını yönelik devlet tarafından sağlanan yardımlardan bir tanesi de kaymakamlık bursudur. Kaymakamlık bursu yılda 2 defaya mahsus verilmektedir. Devlet tarafından kaymakamlıklar aracılığı ile verilen bu burs için aranan şartların sağlanması gerekmektedir. Kaymakamlık bursu her ay verilmez. Dönem başlarında öğrencinin okul başlamadan okul araç ve gereçlerini tedarik etmede yardımcı olması için destek niteliğindedir. Kaymakamlık bursları kaymakamlık bünyesinde bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” tarafından ödenmektedir.

Kaymakamlık Kursu

Kaymakamlık Bursundan Kimler Yararlanabilir?

Kaymakamlık Bursu alabilmek için öncelikli şart maddi durum yetersizliği ve muhtaçlıktır. Muhtaçlık tanımını açacak olursak; öğrencinin anne ve babasının bir sosyal güvenceye sahip olmaması dolayısıyla sosyal güvenlik kurumlarından veya çalışma nedeniyle devamlı bir geliri olmaması gerekmektedir. Bir gelir varsa bu gelirin muhtaçlık sınırının altına yani 1829 TL net asgari ücretin üçte biri tutarı olan 609 TL nin altında olmalıdır. Muhtaçlık durumunu bağlı bulunduğu mahalle muhtarlığının fakirlik belgesi ile ispatlamalıdır.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Evrakları Nelerdir?

Her başvuruda olduğu gibi Kaymakamlık Bursu başvurusu içinde gerekli evraklar vardır. Bu evrakları eksiksiz bir şekilde toplayarak devlet nezdinde karşılıksız kaymakamlık bursu alma şansına sahip olursunuz. Tabi ki devlet bu noktada son derece ince eleyip sık dokur ve buna göre hareket eder. Dolayısı ile adaylık belgelerini de eksiksiz toplamanız gerekir. Bu belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Nüfus Cüzdanı/Kimlik Fotokopisi,
  • Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi,
  • Öğrenci Belgesi
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf,
  • Oturduğunuz Bölge Muhtarlığından veya E- devlet sisteminden alınacak İkametgâh Belgesi,
  • Muhtarlıklardan Alınacak Fakirlik (Muhtaçlık) belgesi ile;

Sosyal Yardımlaşma Vakfından alınacak başvuru belgesinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Bu formu doldururken vakıf yetkililerinden yardım isteyebilirsiniz.

Kaymakamlık Bursuna Ne Zaman Başvurulur?

Her yıl 2 kez verilecek olan burs için yine iki kez başvuru yapılması gerekmektedir. Her yarıyıl için 2 defa ayrı arı yapılmaktadır. İlk dönem için Eylül ayına kadar, ikinci dönem için ise Ocak yada Şubat ayına kadar başvuru yapılması gerekmektedir. Kaymakamlık bursu başvurusunun son başvuru tarihi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı internet sitesinde yayınlanmaktadır. İki dönem için ayrı ayrı  başvurulması gerekliliği unutulmamalıdır.

Kaymakamlık Bursu Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Bursları Ne Zaman Yatırılır?

Kaymakamlık burslarının asıl amacı okula başlamadan önce yapılacak harcamalara destek amaçlı olduğu için okullar başlarken ve yarıyıl tatilinin bitimi ile yani (Eylül ve Şubat) senede 2 kez ödenmektedir. Bu miktar, eğitime destek süreci itibari ile devletin sunduğu maddi yardım kaynakları olarak da kendisini göstermiştir.

Kaymakamlık Bursları Ne Kadardır?

Kaymakamlık bursları her kaymakamlığa başvuran öğrenci sayısı ve bütçesine göre belirlenmektedir. 2019 yılı ilk dönem için 400 ikinci dönem için ise 500 TL ödeme yapılmıştır. 2019 – 2020 eğitim ve öğretim dönemi için 2020 Eylül ayında başvurulması gerekmektedir.

Kaymakamlık bursları, zaman içerisinde devlet tarafından alınan kararlar ile birlikte farklılaşabilir. Devlet, öğrencilere sunduğu destekler konusunda maddi anlamda da en iyi imkanlara doğru eğilim gösterir. Dolayısı ile bu anlamda seçenekleri en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Kaymakamlık Bursu Başvurusu, başvurulan kurum iletişim bilgileri yani telefonla arayarak sorgulanacağı gibi Postaneden 2 TL karşılığı alacağınız E-Devlet şifresi ile Sosyal Yardımlaşma Vakfı Sayfasından da sorgulama yapabilirsiniz. E – devlet şifresi ile birçok sorgulama şansınız bulunmaktadır. e-Devlet sistemi üzerinden yapacağınız sorgularda herhangi bir sıkıntı olması durumunda yine kaymakamlıklara başvurabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.